Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

Pokoli állapotok uralkodnak Ukrajnában a kényszersorozások miatt - videó

Vágólapra másolva!
Több mint két évvel az orosz-ukrán háború kirobbanása után egyre durvább formát ölt a sorozás Ukrajnában, mivel egyre jobban kimerülnek az emberi tartalékok. Arra is egyre gyakoribb a példa, hogy sokan a Tiszában lelik a halálukat a kényszersorozás előli menekülés közben. Kárpátalján az elmúlt hetekben egyre durvábban zajlik a mozgósítás, amit már a helyi sajtó sem hagy szó nélkül. Ukrajnában május 18-án lépett életbe a sokak által jogfosztónak tartott mozgósítási törvény, amely komoly szankciókkal fog sújtani mindenkit, aki nem jelentkezik a seregnél. Egyre nagyobb a botrány abból is, hogy a kijevi külügyminisztérium megtiltotta, hogy a külföldön tartózkodó hadkötelesek útlevelet kapjanak a konzulátusokon. A tervek között szerepel, hogy Kijev megpróbálja elérni az uniós fővárosokban, hogy adják ki nekik a hadköteles férfiakat.
Vágólapra másolva!

Újabb két, a katonai mozgósítás elől menekülő férfi holttestét vetette partra a Tisza Husztnál, a folyó kárpátaljai szakaszán – írta a hirado.hu. Az ukrán hatóságok szerint a férfiak már huzamosabb ideje a folyóban lehettek, azonosításuk jelenleg is tart, iratokat ugyanis egyiküknél sem találtak. Velük együtt már 31-re emelkedett azoknak a menekülő férfiaknak a száma, akik a Tiszában lelték halálukat. Közben az Ukrán Állami Nyomozóiroda közölte, hogy 

Rahón őrizetbe vettek egy ukrán határőrt, aki a vád szerint agyonlőtt egy 39 éves dnyiprói férfit, mert a zöldhatáron próbált meg Romániába szökni.

 A jelentés szerint a menekülő hadköteles, a felszólítás ellenére sem állt meg, ezért az egyenruhás figyelmeztető lövéseket adott le, amelyek azonban eltalálták a férfit.

Nagyon durva kényszersorozás zajlik Kárpátalján

Még április végén figyelmeztető lövéseket adtak le a hatóságok a kárpátaljai Nagyszőlős hadkiegészítő parancsnokságánál, ahol feldühödött, egy főleg helyi nőkből álló csoport tagjai próbálták meg kiszabadítani elhurcolt férjeiket. A konfliktus abból alakult ki, hogy az egyenruhások nemcsak az egészséges, de még a halálos beteg hadköteles korúakat is magukkal vitték. A nők tiltakozásképpen barikádot építettek az épület elé. A rendőrség szerint emiatt akár hét év börtönt is kaphatnak. Kárpátalján az elmúlt hetekben egyre durvábban zajlik a mozgósítás, amit már a helyi sajtó sem hagy szó nélkül. A 18 és 60 év közötti férfiakat az otthonaikból, a munkahelyeikről és az utcáról viszik el a toborzók. Van, akinek körbeállják az autóját és csak ügyvéd segítségével tud szabadulni a hatóságoktól. Kijev a napokban jelentette be az Európa Tanácsnál, hogy ideiglenesen felfüggeszti az Emberi Jogok Európai Egyezményének a végrehajtását.
 

Szeretnék azokhoz az ukránokhoz fordulni, akik azt hangoztatták, hogy a háború idején diktatúrára van szükség, és korlátozni kell az emberi jogokat. Most a kívánságotok teljesült. Zelenszkij elnök megírta a levelét a jogfosztásról. Abban reménykedtek, hogy nem fog benneteket érinteni, ha közel vagytok az elnökhöz? Dehogynem. Velünk kezdik és veletek fejezik majd be

- mondta egy férfi.

Ukrajnában május 18-án lépett életbe a sokak által jogfosztónak tartott mozgósítási törvény, amely komoly szankciókkal fog sújtani mindenkit, aki nem jelentkezik a seregnél. Aki 60 napon belül nem véteti magát katonai nyilvántartásba, az akár 220 ezer forintnyi bírságot is kaphat.

„A hadkiegészítőknek ezentúl joguk lesz arra, hogy bírósági döntés nélkül megbüntessenek bárkit, aki nem jelentkezett náluk. Ha a büntetést nem fizetik be, akkor végrehajtás következik, és letiltják az illető bankszámláját és így tovább” – Andrij Oszadcsuk az ukrán parlament rendvédelmi bizottságának elnökhelyettese.

Napirenden a hadköteles ukránok visszaküldése

„Az Európai Unió meg fogja hozni a megfelelő döntést a hadköteles ukránok visszaküldéséről” – erről már Mihajlo Podoljak, Volidimir Zelenszkij ukrán államfő főtanácsadója beszélt egy interjúban. Podoljak szerint nem fogadható el, hogy amíg egyesek harcolnak Ukrajnáért, addig mások külföldről sem támogatják saját országukat. „Előbb vagy utóbb az Európai Unió Ukrajnával közösen meghozza az optimális döntést. Én értem ennek az érzelmi részét, hogy ez nehéz és félelmetes. De az már jó, hogy erről elkezdtünk beszélni. Alá szeretném húzni: országunk egyik fele totális háborúban áll, a másik fele meg valahol máshol tartózkodik, és még kritizál is, hogy az állam megfosztja őket bizonyos jogoktól – mondta Mihajlo Podoljak az ukrán elnök főtanácsadója.

Egyre nagyobb a botrány abból is, hogy a kijevi külügyminisztérium megtiltotta, hogy a külföldön tartózkodó hadkötelesek útlevelet kapjanak a konzulátusokon. Az intézkedés több százezer ukrán férfit érint, akiket Kijev így próbál rákényszeríteni, hogy térjenek haza.

ZELENSZKIJ, Volodimir; ERDOGAN, Recep Tayyip
Volodimir Zelenszkij a végsőkig fokozza az erőszakos mozgósítást Ukrajnában
Fotó: Turkish Presidency

A mozgósítás mint büntetés

Az ukrán hadivalóság azonban meghazudtolná magát, hogyha nem lenne benne egy csipetnyi sztálinizmus, amely a modern világot megtestesítve magában hordozza a piaci rést, vagyis a korrupciót is. Számos olyan történet ismert Ukrajnában, hogy a mozgósítást már meg lehet rendelni politikai célokból, pénzért is – írta korábban a Magyar Nemzet.  

Ha a hatalomnak nem tetszik, hogy valaki kritizál, arra ráküldik a toborzókat, és az illető gyorsan a fronton találja magát. 

Ugyanez a helyzet a korrupciós sémákat leleplező újságírókkal is, akiket – a cikkeik megjelenése után – a házuk vagy éppen a munkahelyük előtt várnak az egyenruhások a halaszthatatlan behívóparanccsal. De ez van az üzleti világban is. Ha egy védett cég konkurenciát érez, akkor elviteti az ellenlábasa alkalmazottait. Mindez csak pénz és jó kapcsolatok kérdése. 

Családi bosszú

Persze sok esetben a családtagok jelentik fel a saját hozzátartozóikat. Ennek oka lehet a rossz házasság, a családon belüli erőszak és egyéb viszály is. 

Számos olyan esetről tudósított az ukrán sajtó, ahol a saját anyósa vagy éppen a felesége jelentette fel a bujkálót a hadkiegészítőknél.

 Az egyenruhások így pontos címre érkezhettek, ahonnan azonnal elvitték a férfit. A legtöbb ilyen esetben a telefonáló feleség arra hivatkozik, hogy a férje alkoholista és megveri, ezért jót tenne neki egy kis fegyelem. Abba azonban már nem gondol bele, hogy a félrecsúszott házasságot úgy oldja meg, hogy egyenesen a halálba küldi egykori szerelmét. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről