Élősködő parányok veszélyes támadása

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

A fertőzött kullancsokkal összefüggésbe hozható betegség nemcsak Szibériában, hanem az Urálon innen is előfordul, 1948-ban Csehszlovákiában, 1954-ben pedig Magyarországon is kimutatták. Az Országos Epidemiológiai Központ statisztikái szerint a nyolcvanas években és a kilencvenes évek közepéig évente átlagosan 250-280 kullancs terjesztette vírusos agyhártya- és agyvelőgyulladásos esetet regisztráltak, 1997-ben 107 beteget jelentettek. Először 1998-ban csökkent a betegek száma száz alá, 1999-ben pedig "mindössze" 58 esetet találtak.
Az nem tudható, vajon mi állhat a csökkenés mögött, a szakemberek szerint ebben biológiai, időjárási okok éppúgy szerepet játszhatnak, mint a védőoltás elterjedése, mindazonáltal dr. Budai József professzor szerint a jelentett esetek csak a jéghegy csúcsát mutatják. Azok, akik az enyhe, náthaszerű változattal esnek át a fertőzésen, a legtöbb esetben még az orvost sem keresik fel.
A vakcináció elterjedtségéről, a védőoltás forgalmi mutatóiról a közegészségügyi hatóságnak nincsenek adatai, csupán tapasztalatból tudható, hogy bár a betegek zöme felnőtt, mégis, a legtöbb védőoltást gyermekeknek adatják be a gondos szülők. Magukra ritkábban áldoznak annyit, amennyibe a háromadagos alapoltás 50 százalékos támogatással kerül.

Ismerd meg az ellenséget!

A világon számtalan kullancsfaj él, az élősködő valamennyi kontinensen, Európában felfelé, a Skandináv-félsziget középső harmadáig, délre pedig a Róma-Barcelona-Tirana vonalig megtalálható. Egy Afrikában végzett vizsgálat során befogott háromezer kullancsból több mint háromszáz fajta kórokozót tudtak kimutatni, de szerencsére nálunk nincs ennyi általa terjesztett betegség. Így is mintegy tucatnyi, többnyire az állatokra veszélyes mikrobát hordoznak a nálunk honos fajok. Az emberre veszélyes két legfontosabb betegség, a vírusos agyvelőgyulladás és a baktériumeredetű Lyme-kór okozóit a közönséges, vagy népies nevén vöröshasú kullancs, az Ixodes ricinus terjeszti. Riasztó tény ugyanakkor, hogy a fertőzést nemcsak a kullancs közvetítheti, hanem forralatlanul ivott, frissen fejt tehén-, juh- és kecsketej is. A köztudottan erdőkben, ott is leginkább a bőséges aljnövényzettel borított területeken élő Ixodes legnagyobb ellensége a szárazság, valamint a száraz, hideg tél. Minél enyhébb, csapadékosabb telet tudhatunk magunk mögött, annál nagyobb kullancsinvázióra lehet számítani.

A nőstény több ezer petét rak, amikből először szeplőnyi, hatlábú lárvák kelnek ki, s rögvest táplálkozni kezdenek, az egyszeri vérszívás után nimfává vedlenek. Ezek a már nyolclábú, gombostűfejnyi vérszívók alakulnak aztán imágóvá, ugyancsak egyszeri vérszívás után. A kifejlett imágó hím a párosodás után azonnal elpusztul, a nőstény a megtermékenyítés után újból vért szív, majd a peték lerakása után maga is követi a hímet.
E fent vázolt életciklus 2-6 évig tart, ha a kullancs hamarabb jut a szükséges táplálékhoz, akkor élete rövidebb lesz, ha ínséges idők köszöntenek rá, akár évekig várhat az átalakulással. Ezalatt csak növényi nedvekkel és a harmatból nyert vízzel táplálkozik.
Ebből az életútból is következik, hogy a kullancs mindhárom létállapotában megtámadja az embert, ám a lárvák csak kivételes esetben fertőzöttek. Azonban első vérszívásuk során fertőződhetnek a kisemlősöktől, ezért a belőlük kifejlődő nimfák már sokkal gyakrabban hordozzák a kórokozót. A logikus az volna, ha a kifejlett kullancsok között találnánk a legveszélyesebbeket, ám a gyakorlatban még sincs ez így, mert azokat már sokkal könnyebb észrevenni, így eltávolítani a fertőzés bekövetkezte előtt.

Beépített túlélő-felszerelés

Ám mielőtt elbíznánk magunkat, jó tudni, hogy a kullancsokat a természet olyan pazar túlélő-felszereléssel látta el, amit az embernek sem könnyű lepipálnia. Az éhes kullancs mindig fölfelé mászik, a fűszál hegyére vagy a kisebb bokrok tetejére, ahonnan már a kistestű rágcsálókra is ráakaszkodhat. Még a kifejlett kullancs sem mászik másfél-két méternél magasabbra, ezért nem igaz az, hogy a fákról kell várnunk a potyogó veszélyt. Az áldozatára leselkedő élősködő érzékeli a test melegét, szagát, még a kilélegzett levegő szén-dioxid-tartalma is vonzza. Az Ixodest a táplálékszerzésben valószínűleg a tapintás is segíti, ahogyan megérinti a mellette elhaladó kis rágcsáló vagy nagyobb emlős, azonnal megragadja.

Az ízelt lábak végén karmok, nyálkás anyaggal bevont szőrök, sőt tapadópárnácskák biztosítják a stabilitását. A fejéből előremeredő szívókát csipesszerű tok borítja, amely a behatolás után szétnyílik, s nem engedi kiesni. A behatolás észrevétlenségét többféle anyag segíti: a szúrás előtt a kullancs érzésteleníti a bőrt, sőt egy szaruoldó váladékot is fröcsköl rá, ami felpuhítja azt. Még gyulladásgátlót is spriccel, nehogy a fájdalom vagy a viszketés elárulja, miben mesterkedik.

Szívókájának eldugulását egy véralvadást gátló anyag befecskendezésével kerüli el, de emellett még ragasztó hatású váladékot is alkalmaz, felkészülve a napokig tartó szívásra. A kifejlett nőstény testtömegének akár 130-szorosát is kiszívja egyszerre, s ezzel párhuzamosan az eredeti térfogat 10-20 százalékára sűríti össze. A felesleges folyadékot a folyamatos nyálzás során veszíti el, s ezzel elérkeztünk az ember szempontjából legveszélyesebb mozzanathoz, mert a kullancsok esetében a fertőzés átvitelének leggyakoribb módja az, hogy a nyálmirigyekben tenyésző mikroba ezzel a nyálzással jut be az áldozatba.

Gyanús nyári influenza

Típusos esetben a kullancsenkefalitisz betegség két fázisban zajlik, s mivel mindkét fázist jelentős hőemelkedés vezeti be, ezért kétlázas kórformának hívja a szakirodalom. Miután a kórokozó az emberi szervezetbe jut és ott szaporodásnak indul, az átlagosan kéthetes lappangási idő után közepesen magas láz, elesettség, rossz közérzet, végtag- és izomfájdalom jelentkezhet, amelyek élénken emlékeztetnek az influenza tüneteire, ezért az orvosi diagnózis ilyenkor általában nyári influenza. A betegség általában kezelés nélkül is elmúlik egy héten belül. A betegek zöménél ezzel lezajlott a fertőzés, ám kisebb hányaduknál, mintegy 10-20 százalékuknál a vírus az idegrendszerbe jut és ott is szaporodásnak indul. Náluk a csípés utáni 2-4 héten belül jelentkezik a betegség második fázisa: az előbbinél magasabb láz, szédülés, heves fejfájás és szinte minden esetben hányás kíséri. A mozgás ügyetlenné, a tarkó kötötté válik, a beteg hol nyugtalan, ingerlékeny, hol igen aluszékony. Mivel a vírus mindenekelőtt az agykéreg és a gerincvelő mozgató idegsejtjeit támadja meg, ezért a fent sorolt tüneteket végtagbénulások kísérhetik.

Fontos tudni, hogy az esetek nagy többségében a betegség nem jut túl az első fázison, sőt a második fázis is rendszerint csak közönséges agyhártyagyulladás képében zajlik, amely szintén magától elmúlik és maradandó elváltozások nélkül gyógyul. Különösen gyermekkorban gyakori az ilyen jóindulatú forma, míg a felnőtteknél a súlyosabb lefolyásúból van több. Ma még nem tudható, mi befolyásolja a kórlefolyást, azaz mely tényezők okolhatók azért, hogy ugyanaz a kórokozó egyeseknél kisebb, influenzaszerű betegséget, míg másoknál súlyos, akár halállal végződő kórfolyamatot indít el. Igaz, a vírusok között találtak már eltéréseket, ám úgy tűnik, hogy tőlünk teljesen független, hogy adott esetben egy veszélyesebb vagy ártalmatlanabb törzs kerül előtérbe.

Hazánkban elsősorban a Dunántúlon és az Északi-középhegységben terjedtek el a betegséget közvetítő Ixodes kullancsok, különösen a tölgyerdőkben, a gyertyános tölgyesekben és a bükkös tölgyesekben gyakoriak. Bár a kullancsok fertőzöttségét manapság nem mérik, korábbi vizsgálatok adatai szerint átlagosan minden kétezredik példány tartalmazza a vírust. Ugyanakkor a vérből kimutatható ellenanyagok vizsgálata szerint a Dunántúlon és az Alpokalján élő lakosság 3-19 százaléka találkozott már a kórokozóval. Az elmúlt évtizedekben felismert megbetegedések adatai alapján elsősorban Zalában, Somogyban, Vas, Nógrád, Komárom, Veszprém, valamint Győr-Sopron megyében vannak a természeti gócok.

Védőoltás és óvatosság

A kullancsenkefalitisz elleni védekezés legbiztosabb módja a hazánkban már évek óta elérhető védőoltás. Bár a közegészségügyi szakember szerint nem volna jó, ha félelemből lemondanánk a sok szempontból egészséges kirándulásról, túrázásról, mégis, megtehetjük,
hogy kerüljük a kullancs kedvelte helyeket, azaz a bozótokat, állatok járta legelőket.

Pihenéshez mindig terítsünk a földre pokrócot. Mivel kullancscsípésre leginkább a magas füves, sűrű bozótos területeken és a lombos erdőkben számíthatunk, a kockázatot a megfelelő öltözékkel is csökkenteni lehet. Ajánlatos a lötyögő nadrágszárat a zokniba, az inget a nadrágba tűrni, hogy ne tudjon se bejutni, se belül felmászni a parazita. A galléros, hosszúujjú ingek biztonságosabbak, de ügyeljünk arra is, hogy ne a beakadást segítő bolyhos anyagból valót válasszuk a bóklászáshoz. Gyerekeknek különösen érdemes a sűrű bozótosban fehér vászonsapkát viselniük, amely megakadályozza a kullancs behatolását és észrevehetővé teszi az ólálkodót. A kullancsriasztó kenőcs, spray jó szolgálatot tehet, érdemes még a ruhánkat is befújni vele, tudva, hogy hatása csak két-három óráig tart általában. A kirándulás végén az egész testünket vizsgáljuk át, sőt még a levetett ruhadarabokat is rázzuk ki.

Kullancsvadász rítusok

A kullancstalanítás színes folklórjának egyik kedvelt eleme a parazita megfojtása olajjal, krémmel, zsírral. Pedig ezek a módszerek inkább veszélyesek, mint célravezetők, hiszen öklendezésre késztetik az állatot, s mivel például a Lyme-kór okozója a kullancs gyomrában tanyázik, ezzel siettethetjük a fertőzést.

A bőrbe fúródott kullancs eltávolítására csak néhány óra áll rendelkezésre. Tudni kell, hogy a csípés utáni első órában az állat csak szív, ilyenkor elenyésző a fertőzésveszély. A kockázat azonban négy-hat óra után ugrásszerűen megnő, mert az állat középbelébe kerülő vérben a kórokozók néhány óra alatt fölszaporodnak, már a nyála is fertőzötté válik, s ekkorra a kullancs már közvetlen kapcsolatban áll az áldozat érrendszerével.

A parazita kiszedésének helyes módszere, ha a fejéhez - azaz a bőrünkhöz - legközelebb fogjuk meg csipesszel és egyenletes, lassú mozgással, enyhe csavarással kihúzzuk. Vigyázzunk, ne nyomjuk meg a potrohát, mert abból kiszabadulhatnak a baktériumok. Semmilyen következménye nincsen annak, ha a kullancs feje a bőrben marad, mert abban nincsenek kórokozók, s a kitin, a szálkához hasonlóan, akár magától is kilökődik egy-két nap után. A kullancscsípés idejét jegyezzük fel, s a következő hetekben figyeljük a helyét. Ha bármilyen elváltozást vagy tünetet észlelünk, azonnal forduljunk orvoshoz.

Tévhitek a kullancsokról

A kullancs a fákról pottyan az emberre.
A közhiedelemmel ellentétben a kullancsok nem a magasból vetik magukat áldozatukra, hanem a fűszálakon, a bokrok levelein várakoznak. Egy-másfél méternél magasabbról igen ritkán kerül a felnőtt emberre kullancs, igaz, a gyerekeket éppen ebben a magasságban a fejükön éri leggyakrabban a csípés.

A meztelen felsőtest veszélyes.
A kullancs fénykerülő, ezért fedetlen területen ritkán csíp és nem is tud észrevétlenül a hajlatokba kerülni, ezért a nagy melegben biztonságosabb a fedetlen felsőtest, mint a bő szabású póló vagy blúz.

A D-vitamin erőteljes, a bőrből kipárolgó szaga elriasztja a kullancsokat.
Makacsul tartja magát ez a nézet, így egyesek már a kirándulás vagy nyaralás előtt szedni kezdik, ám a tétel tudományosan nincsen még bizonyítva, ugyanakkor megalapozatlan biztonságérzetet kelt, ezért inkább káros, mint hasznos.

A háziállatokon megkapaszkodott kullancs átmászik az emberre is.
A már megtapadt kullancs nem hagyja ott áldozatát, veszélyt csak addig jelent, amíg jó helyet keresve bolyong az állat szőrében.

Ajánló:

Hogyan távolítsuk el a kullancsot?

Korábban:

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!