Az otthon született gyerekek testvéreikkel, szüleikkel, bábáikkal és dúláikkal ünnepelték, hogy lehetőségük volt biztonságosan, meghitten világra jönni.
A mozgalom célja, hogy a szülés/születés, mint ez az emberi életet alapvetően meghatározó esemény minél harmonikusabban, természetesebben, de egyben biztonságosabban történhessen meg. Ennek egyik alapfeltétele, hogy a művi beavatkozások száma minél kevesebb legyen ebben az ösztönök által kódolt folyamatban.
Minden asszony tud szülni, vallják az otthon szülők. Minél inkább biztonságban érzi magát egy nő, annál kevesebb komplikációval szül. Manapság viszont Magyarországon a várhatóan komplikációmentes, úgynevezett alacsony kockázatú szülések háborítatlan folyamatát a helytelen társadalmi beidegződések, a hiányos felkészülés, a félelem megzavarhatja.
Az évezredek alatt ugyanúgy zajló természetes folyamatban helytelen a szülő nőt betegnek, a szülést pedig betegellátásnak tekinteni, az asszonyt és újszülöttjét kórlappal ellátva kórteremben fektetni, mintha egy kóros eseményen estek volna éppen át.
Szükség van a megfelelő szaksegítségre, a bába szüléskísérésére, és ha komplikáció merül fel: a kórház segítségére is! Hollandiában például, ahol a nők 30 %-a szül otthonában, a szülést és a várandósságot bába kíséri, ehhez viszont a kórházak nyújtanak hátteret. Ha intézeti ellátásra van szükség, a kórházi dolgozók természetesen fogadják az otthonszülésből érkezőket. A társadalombiztosítás alapellátásként az otthonszülést, nem pedig a kórházi szülést finanszírozza.
A magyarországi otthonszülésben tevékenykedők szeretnék, ha itthon is sikerülne együttműködni az egészségügyi vezetéssel és a kórházi dolgozókkal egyaránt, ezzel megteremtve az otthonszülés ideális feltételeit.