Igen komoly kutatásról van szó, ugyanis a Jing Jeh Chen vezette csoport 13 065 tajvani család tagjait kérdezte ki az alvási szokásaikról, és szociális helyzetüket, illetve végzetségüket megvizsgálva igyekeztek teljes körképet kapni arról, hogy az életminőség és az iskolázottság hatással lehet-e szervezetünkre, lelki nyugalmunkra.
Az eredmény igen meglepő: magasan képzett férfiak rosszabbul alszanak, mint a kevesebb iskolával rendelkezők, a nők esetében viszont ez az arány éppen fordított. Ugyanakkor még a magasan képzett nők is rosszabbul alszanak, mint a férfiak átlagosan.
Külön érdekesség, hogy a legrosszabbul alvók az elvált, gyermeküket egyedül nevelő nők, ők sokkal nyugtalanabb alvók, mint hasonló helyzetben lévő férfitársaik. A Journal of Epidemiology and Community Health szerint ennek hátterében nyilván a stressz, a gyermekek iránti felelősségérzet, a tönkrement házasság stigmája, vagy éppen a jövedelemcsökkenés áll.
A kutatók nemzetközi szinten is megpróbálják folytatni a megfigyelést, mert véleményük szerint határoktól, kultúrától, nemzetiségtől függetlenül a férfiak jobban alszanak, mint a nők, és a szociális helyzet hatással van éjszakai nyugalmunkra. Ennek okát próbálják megfejteni, hogy maradéktalanul tisztázzák, mi áll a jelenség hátterében.