Olyannyira, hogy a komolyzenei műfajokhoz közelítő együttesek a margitszigeti Rózsakertben, azaz a Tilos az Á Színpadon játszanak majd, a meghirdetett tizennégy budapesti helyszín közül kétségkívül itt lesz a legerősebb a program. Fél hattól elsőként a Muzsikás együttes lép majd fel, akik ezúttal nem Sebestyén Mártát, hanem a moldvai Petrás Mártát hozzák magukkal, a színpadkép ezenkívül kiegészül még két kalotaszegi táncossal, Muszka Györggyel és Ilonkával is. Vitán felül áll, hogy jelenleg a Muzsikás tesz a legtöbbet azért, hogy tovább örökítse Bartók és Kodály zenei és szellemi hagyatékát - ez itthon ugyanúgy igaz, mint külföldön. A nép- és a komolyzene találkozásából születő koncertjük tehát a nemzetközi vigalmon túl egy kicsit a magyar zene ünnepe is lesz.
Néhány számot közösen játszik majd a Muzsikással, hogy utána egyedül lépjen színpadra az ünnepségsorozat legnagyobb sztárja, a több évtizede hibátlanul jó ízléssel egyensúlyozó crossover-legenda, Alexander Balanescu. A romániai születésű hegedűművész élő példája annak, hogy a műfaji korlátok felrúgása plusz vonóshangszer, valamint a giccsparádé közé nem feltétlenül kell egyenlőségjelet tennünk. A Ceausescu-rezsim elől Izraelbe, majd Londonba menekülő művész karrierjében amúgy számos magyar vonatkozást találunk: pályája kezdetén például rengeteg Ligeti-darabot játszott. A világhírt azonban mégis az1987-ben alapított vonósnégyesével, a Balanescu Quartettel érte el, az együttes két évvel alakulása után már a Pet Shop Boys előzenekaraként lépett fel. Az ő nevükhöz fűződik egyébként az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb crossover csínytevése: 1992-ben megjelent Possessed című albumukon egy David Byrne-átirat mellett öt Kraftwerk-számot dolgoztak át hegedűre - a tavaly Budapesten is fellépett négyest amúgy Balanescu egyenesen Stockhausenhez méri, már ami a zeneszerzői jelentőséget illeti.
Balanescut a Keller Vonósnégyes követi a színpadon - az ő fellépésük szintén kisebb zenei szenzáció, hiszen hazánkban csak igen ritkán koncerteznek, általában a Carnegie Hallt, a Scalát, a Lincoln Centert, illetve a Royal Albert Hallt töltik meg csordultig. Kevés itthoni koncertjeik egyikén azonban igyekeztek minél inkább a közönség kedvére tenni: két olyan darabot hallhatunk majd tőlük, melyet soha nem játszottak még korábban - egy Márta István-szerzemény mellett egy Sosztakovics-darab is elhangzik.
Várhatóan a kora estébe nyúlik majd a finn Svang! együttes fellépése, mely zeneileg meglehetősen sokszínűnek ígérkezik. Az északi négyes előszeretettel játszik a tradicionális finn népi hangszeren, a harmonikán, műfajválasztásban azonban már korántsem ennyire hagyománykövetők a tagok. Dél-amerikai ritmusok mellett ugyanúgy hallhatunk tőlük finn tangót, mint balkáni beütésű népzenét vagy svéd hambót.
A Tilos az Á Színpadon utolsónak lép fel Lajkó Félix, őt szerencsére meglehetősen gyakran hallhatja a magyar közönség. Lajkó hamarosan, július elején veszi fel következő lemezének anyagát a különleges akusztikájú Baradla barlang koncerttermében, reméljük, hallhatunk majd néhány számot az új albumról.