Élő:
Vágólapra másolva!
Gyurta Dánielt öt éven keresztül azzal idegesítették, hogy egydimenziós úszó, a 200 mellen kívül más számban nem képes számottevő eredményre. Múlt hétvégén aztán rácáfolt erre, a  százhalombattai  rövid pályás ob-n 18 századmásodpercre megközelítette a 100 méteres mellúszás Európa-rekordját. Azt mondja, egyszer még jobb lesz ezen a távon, mint amelyiken a nyáron világbajnok lett, húszéves fejjel pedig már van annyira tudatos sportoló, hogy odafigyeljen a legapróbb részletekre is.

Gyurta Dániel napi edzésadagja brutális, reggel és délután egyaránt kilencezer méter. Még futva is rengeteg, nem hogy úszva. "Egy kicsit fejbe kólintom Danit, a hétvégén meg az azt megelőző pár napban úgyis könnyítettünk az ob miatt. Három hetünk van az isztambuli Európa-bajnokságig, nem vesztegethetünk egy percet sem" - magyarázza módszerét mosolyogva Széles Sándor, a világbajnok úszó edzője a margitszigeti Széchy Tamás uszodában.

A sokkhatás nem is késik, negyedórával a reggeli tréning befejezése előtt Gyurta hirtelen leáll, s kievickél a partra. "Görcsöt kapott a bal combja és a vádlija, ilyesmi előfordul, egy kicsit megmasszírozzák, aztán minden mehet tovább" - nyugtat meg Széles, aki immár tizenegy éve foglalkozik a húszéves sportolóval.

Úgy is lesz, ahogy mondja, Gyurta rövidesen visszaugrik a medencébe, és Gergely öccse mellett tovább rója a hosszokat, majd amikor fél órával később kiszáll a vízből, jöhet a beszélgetés.

- A Százhalombattán úszott 57,39 másodperc a száz mellen óriási országos csúcs, másfél másodperces javulás, majdnem Európa-rekord. Kezdenek eltolódni a hangsúlyok?
- Nem hinném, azzal a sok-sok éve végzett kemény munkával, amelyet Széles Sándor diktál nekem, elsősorban a 200 méteres mellúszást alapoztuk meg. Ám ahogy idősödöm, megjön az úgynevezett férfierőm, ahogy Sanyi bácsi fogalmaz, és egyre jobbak lesznek a százas időeredményeim is. Figyeld meg, eljön még az idő, amikor jobb leszek százon, mint kétszázon.

- Pedig a száz mell valaha tényleg csak bemelegítést jelentett a kétszázra.
- 2007-es melbourne-i világbajnokságon még a negyvenedik legjobb időt úsztam, a nyáron, Rómában már a huszadikat, most meg csak 18 századnyira vagyok a rövid pályás Európa-csúcstól. Évről évre dolgozom le a hátrányt, s most már enyém a harmadik legjobb európai időeredmény.
- Isztambulban, gondolom, döntőbe jutásra számítasz.
- Mindenképpen.

- Akár éremre is?
- Ez azért egy kicsit merész kijelentés, mert van vagy öt olyan európai mellúszó, aki nagyon jó százon, de már az is óriási dolog, hogy esélyem van a döntőbe jutásra, hiszen eddig mindig a középdöntő leghátsó régiójába tartoztam. Szóval, a döntőbe jutással már elégedett lennék, az aranyérmet kétszázon várom magamtól.

- Az, hogy egyre jobb vagy a rövidebb távon, nem hátráltatja a kétszázas teljesítményedet?
- Sőt, éppen ellenkezőleg! Egyre gyorsabb vagyok, legalább nem kell majd akkora hátrányt ledolgoznom a második százon. A száz ideális főpróba lesz a kétszázra.

Forrás: [origo]

- Nem zavart, hogy sokan beskatulyáztak kétszázas specialistának?
- Egy kicsit idegesített, de tudtam, hogy időre van szükség, amíg beleérek, beleerősödöm a rövidebb távba. Sanyi bácsi is hangsúlyozta, hogy - ellentétben például a futással - az úszásban, ahogy érik egy sportoló, úgy lesz egyre jobb a rövidebb távokon, ezt a folyamatot nem szabad siettetni.

- Tizennyolcezer métereket úszol naponta. Lehet bírni?
- Lehet, főleg úgy, hogy Sanyi bácsi gyermekkorom óta hozzászoktatott a kemény munkához. Most az okozott egy kis gondot, hogy beiktattunk egy gyengébb hetet az országos bajnokság miatt, s nem volt könnyű a visszaállás a régi kerékvágásba. A kétszer kilencezer méter nyilván meghökkentő adag a laikusnak, de nekünk korántsem.

- A testvéred, Gergely ugyanúgy bírja a tempót a melletted lévő pályán. Könnyebb így, mintha egyedül úsznál?
- Rengeteget segít nekem, hogy Gege itt úszik velem, s tudom, hogy neki is sokat jelent, hogy velem úszhat. Kívánni sem tudnék nála ideálisabb edzőpartnert, szerencsések vagyunk, hogy nap mint nap egymás társaságában úszhatunk.

- A római világbajnokság után mennyit pihentél?
- Hat hetet.

- Ahogy látom, nincs gond a motivációval.
- Azzal nincs, a világbajnoki aranyérem óriási lökést adott. Végre mindenben kijött a lépés, s most úgy érzem, hogy töretlen lesz a fejlődésem. Isztambulban, s a jövő évi budapesti Európa-bajnokságon is.

- Látom, hogy még a híresen szigorú Szélesnél is igényesebb vagy önmagaddal szemben, ő már kiengedett volna a vízből, de te még ráhúztál a végén nyolc hossz pillangót.
- Igen, mert a görcs miatt kihagytam pár hosszt, masszírozni kellett a lábamat, s nem engedhetem meg magamnak, hogy akár egy méter is kimaradjon az eltervezett munkából. Sohasem titkoltam, hogy az olimpiai aranyérem a célom, s azt nem adják olcsón. Korábban sem lazsáltam, Sanyi bá' nem is engedte volna , de most már, húszéves fejjel vagyok annyira tudatos úszó, hogy odafigyeljek a legapróbb részletekre is.

- Százhalombattán feltűnt, hogy nemcsak zokszó nélkül tűrted az autogramkérő gyerekek rohamát, hanem valamennyi rajongóddal fényképezkedtél is.
- Ez nekem sohasem volt nyűg, emlékszem, nekem is milyen sokat jelentett gyerekkoromban Széchy Tamás vagy Darnyi Tamás közelsége a Komjádi uszodában. Az a legtermészetesebb, hogy addig adom az autogramokat, amíg van, aki kéri.

Széles már gitározni tanult

Széles Sándor ugyanaz Gyurta Dánielnek, mint Széchy Tamás volt Darnyi Tamásnak. A két sportember neve összeforrt, a 200 méteres mellúszás olimpiai ezüstérmese és világbajnoka eddigi élete több mint a felét Széles szakmai irányításával edzette és versenyezte végig.

"Dani százhalombattai 57,39 másodperces országos csúcsa a száz méteres mellúszásban nekem is reveláció volt. Bevallom, meglepett, hogy ilyen remek időeredményre képes a rövidebb mellúszó számban" - mondja az 54 éves szakember.

Széles nem szégyelli, hogy az évek során tanítványával együtt tanulják a szakmát.

"Hazudnék, ha azt állítanám, hogy töretlen volt Dani fejlődése, a számomra is váratlan athéni olimpiai ezüstérem után szakmai válságba kerültünk, nem tudtam megoldást találni arra a problémára, ami Dani felserdülése, férfiasodása miatt keletkezett. 2005-ben olyan gödörbe kerültünk, Dani is és én is, hogy már a befejezésen gondolkoztam. Elkezdtem gitározni tanulni, spanyol nyelvleckéket vettem, átmenetileg úgy éreztem, úszóedzőként nincs már jövőm. Aztán közösen rátaláltunk a helyes útra, amely elvezetett a római világbajnoki aranyéremhez."

Öt és fél évvel ezelőtt azt vetették Gyurta szemére, hogy koraérett srác, s ha majd szinkronba kerül a biológiai életkora a naptárival, akkor megreked a fejlődése, eltűnik a süllyesztőben.

"Való igaz, hogy Dani körülbelül egy évvel a kortársai előtt járt, de mára ez a különbség eltűnt. Szakmai karrierem eddigi legnagyobb sikerének tartom, hogy egy tizenöt éves gyerekkel, majd öt évvel később egy felnőtt férfivel is fel tudtunk jutni a csúcsra. Közben jelentősen átalakult Dani stílusa, ma már olyan fordulói vannak, hogy a legnagyobbak is elégedetten, sőt, irigykedve figyelik, ahogy elrúgja magát a faltól."


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!