Elképesztően súlyos korrupciós vádak Aján Tamás ellen

Aján Tamás
Aján Tamás, a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség elnöke
Vágólapra másolva!
A német ARD televízió a Titkos dopping – a súlyemelők ura című dokumentumfilmjében tárja fel bizonyítékait, amelyek arról árulkodnak, hogy az Aján Tamás által vezetett Nemzetközi Súlyemelő-szövetség (IWF) korrupt módon működött, titkos számlát vezetett, eltussolta a doppingolást. Erről hétfő hajnalban írt a Nemzeti Sport.

A német ARD 45 perces dokumentumfilmje (Geheimsache Doping – der Herr der Heber, vagyis Titkos dopping – a súlyemelők ura)

korrupcióval, a sportági doppingolás fedezésével vádolja a Nemzetközi Súlyemelő Szövetséget (IWF) és annak 2000 decembere óta regnáló magyar elnökét, Aján Tamást.

Újra felbukkan egy 2012-es szál, tudniillik a német szövetség elnöke, Christian Baumgartner már hét és fél éve támadta Ajánt, a Frankfurter Allgemeine Zeitung szteroid-világszövetségnek titulálta az IWF-et, a ZDF pedig olimpiai híradójában átláthatatlannak nevezte a szervezet pénzügyeit, kiemelve, hogy az évek alatt

a NOB-tól befolyt mintegy 23 millió dollárból 8 millióval nem tud elszámolni Aján,

aki egyedül (illetve titkársága) rendelkezhetett a – titkos – bankszámlák felett. Az ARD filmje szerint 2009-ig kezelték így a pénzeket, és 5,5 millió dollár sorsáról nem lehet(ett) tudni.

Ugyancsak súlyos vád, hogy az IWF eltussolta a doppingolást, 2008 és 2017 között a mintegy 450 olimpiai és világbajnoki érmes csaknem felét nem ellenőrizték edzésen sikerük évében, valamint doppingellenőröket vesztegettek meg.

A film a Magyar Antidopping Csoportot is gyanúba keveri, amely állítólag az IWF által megrendelt doppingvizsgálatok 77 százalékát végezte.

Az ólomsúly világcsúcstartó klasszisát, a grúz Lasa Talahadzét például – még juniorként – 2013-ban két évre eltiltották, ám 2015-ben és 2016-ban sem ellenőrizték versenyen kívül – ebben a két évben mindjárt vb-t és olimpiát nyert a felnőttmezőnyben, és azóta is tarol. Az ARD-nek nyilatkozott Rattikan Gulnoi, a 2012-es londoni olimpia bronzérmese is. A thaiföldi súlyemelő azt állította, hogy 18 éves kora óta tiltott teljesítményfokozókat kapott. Hozzátette, országában 13 esztendős koruk után doppingolják a súlyemelőket.

A film készítői megmutatták a rendelkezésükre álló iratokat, bizonyítékokat a Bázeli Egyetem büntetőjogi professzorának, Mark Piethnek, aki durvának, megdöbbentőnek nevezte a történetet, és azon a véleményen van:

három bűncselekmény gyanúja is felvetődik,

amely eljárást vonhat maga után.

Ha eljárás indulna, azt Svájcban kell lefolytatni, mert bár a titkárság Budapesten működik, az IWF Lausanne-ban van bejegyezve.

Aján Tamás a felvetett kérdésekre nem válaszolt az ARD német televíziónak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!