MEXICO CITY, MEXICO - OCTOBER 27: Sebastian Vettel of Germany and Ferrari walks during previews to the Formula One Grand Prix of Mexico at Autodromo Hermanos Rodriguez on October 27, 2016 in Mexico City, Mexico. Mark Thompson/Getty Images/AFP
Vágólapra másolva!
Christian Horner szerint a fociban, és más sportokban sem tűrnék el, ha nyilvánosan szidják a bírót. A Red Bull csapatfőnöke szerint a négyszeres világbajnok náluk nem viselkedett így.
Tovább gyűrűzik a Mexikói Nagydíjon kialakult botrány, Christian Horner, a Red Bull csapatfőnöke szerint Sebastian Vettel, a Ferrari pilótája további büntetéseket érdemel, mert nyilvánosan, vulgáris kifejezéseket használva ócsárolta Charlie Whitingot, az FIA versenyigazgatóját.
Vettel azon kapta fel a vizet, hogy ellenfele, Max Verstappen szabálytalanul, a pálya egyik kanyarját levágva tartotta őt maga mögött, ennek következtében utolérte őket Verstappen csapattársa, Daniel Ricciardo is, aki szintén támadást indított. Vettel ezt visszaverte, de a manővere miatt büntetést kapott, így végül Ricciardo és Verstappen mögött csak az 5. lett.
A Ferrari pilótája azt sejtette, hogy Verstappen direkt szabálytalankodott, hogy segítse Ricciardo felzárkózását. A rádión kiabálva ezt ki is fejezte csapatának, munkatársai azt mondták, hogy már egyeztetnek Whitinggal, de Vettel teljesen jól érthetően azt mondta, hogy Charlie „b***** meg.” Végül Maurizio Arrivabene, a Ferrari csapatfőnöke csillapította le.
A pillanat hevében a versenyzők mindig kinyilvánítják az érzelmeiket
– nyilatkozta Christian Horner, a Red Bull csapatfőnöke, aki 2009 és 2014 között Vettelt is alkalmazta. – Más sportokban, például a focisták között biztosan még ennél is ízesebb kifejezéseket lehetne hallani, ha bemikrofonoznánk a játékosokat. Azt viszont semmilyen sportban sem lehet megtenni, hogy a játékos tulajdonképpen inzultálja a bírót. Meglepne, ha figyelmeztetés nélkül megúszná.”
Vettel a szidalmakat a csapatrádión közölte, de az üzenetét nem a nyilvánosságnak szánta. A Formula One Management felelős azért, hogy mi kerül a televíziós adásba, erre az FIA-nak, a versenyzőnek és a csapatnak sincs ráhatása. A négyszeres világbajnok a kötelező sajtótájékoztató után azonnal felkereste Whitingot, és bocsánatot kért tőle, de nem árulta el, hogy pontosan mit mondott neki, és
visszautasította, hogy ezzel rossz hírbe hozta a sportot.
A Ferrari pilótájától az idén sokszor lehetett panaszkodó vagy felháborodott rádióüzeneteket hallani. Elsősorban azt kifogásolja, hogy a lekörözöttek szerinte nem engedik el őt elég gyorsan, akkor sem, ha kék zászlót mutatnak nekik, és sokszor kritizálja ellenfeleit is, akik feltartják a szabadedzéseken. Vettel kiakadt már Danyiil Kvjatra is, akivel kétszer is rajtbalesetbe keveredett, valamint közvetlen ellenfeleire, Max Verstappenre és Daniel Ricciardóra is.
A négyszeres világbajnoktól a feldúltság korábban sem állt távol. Korábbi csapattársával, Mark Webberrel elmérgesedett a kapcsolata egy ütközés, majd az évek során elfajuló küzdelem miatt, ennek részeként Webber önéletrajza szerint Vettel perrel is megfenyegette a Red Bullt. és számos példa volt arra, hogy Vettel kiabálva méltatlankodott valami miatt.
Ez nem volt jellemző rá, amikor még nálunk volt – utalt Horner a pilóta nyafogására. „Nyilvánvalóan a zaklatottság beszél belőle, ezt mindenki hallhatja.”
Maurizio Arrivabene, a Ferrari csapatfőnöke elárulta, hogy Vettel valóban elnézést kért Whitingtól, majd ő maga is beszélt Vettellel a történtekről. „Nem kell nyilvánosan beszámolnom arról, hogyan bánok a versenyzőmmel. Bocsánatot kért, és biztos vagyok abban, hogy ilyen többé nem fordul elő. Egyébként, nézzék meg, mi történt. Néha gyorsabb reakciót várnék az FIA-tól.”
Vizsgálat indult
A Motorsport.com megtudta, hogy az FIA valóban foglalkozik Vettel megnyilvánulásaival. Egyelőre nem tudni, hogy az azonnali bocsánatkérést elegendő gesztusként értékelik-e vagy alkalmazzák a sportszabályzat 12.1.1.c és 12.1.1.f pontjait, amelyek büntetést helyeznek kilátásba bármilyen esetben, ha a résztvevő árt a sport érdekeinek vagy kifejezetten sértik az FIA-t, tagszervezeteit vagy dolgozóit. A lehetséges szankciók a megrovástól a pénzbüntetésen át az eltiltásig terjedhetnek.
Ha még gyorsabban szeretne értesülni a Forma–1 legfrissebb fejleményeiről, vagy kíváncsi a kulisszák mögötti érdekességekre, kövessen minket a Twitteren, és figyelje az egész nap rendszeresen frissülő szürke dobozt a jobb oldali hasábban!
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!