37 éve várunk arra, amit a Veszprém most elérhet

Kovács Péter;  Arason, Kristján akció FOTÓ FOTÓTÉMA Közéleti személyiség foglalkozása sportoló SZEMÉLY Basel, 1986. március 2.
Kovács Péter (fehér mezben) kapura tör Kristján Arason mellett a 11. férfi kézilabda világbajnokság középdöntőjében, a 21:20-as
Basel, 1986. március 2. Kovács Péter (fehér mezben) kapura tör Kristján Arason mellett a 11. férfi kézilabda világbajnokság középdöntőjében, a 21:20-as magyar győzelemmel végződött Magyarország-Izland mérkőzésen. (MTI/EPA)
Vágólapra másolva!
A magyar férfi kézilabdázás 37 éve vár arra a napra, amely vasárnap délután Kölnben elérkezhet. 1982 májusában a Budapesti Honvéd férfi kézilabdacsapata nyerte meg a Bajnokcsapatok Európa Kupáját (a mai Bajnokok Ligája elődjét). A Honvéd a döntőben a svájci St. Gallent intézte el oda-vissza, feltűnő magabiztossággal.

Kiküldött munkatársunk helyszíni jelentése Kölnből.

Jegenyés Alpár, Kenyeres József, Kovács Péter, Őri Péter, Illés Sándor, Cseri Péter, Somogyi László. Ez volt annak a mára legendássá nőtt Honvéd férficsapatának a kezdő összeállítása, amely 37 évvel ezelőtt megnyerte a férfi kézilabda BEK-et Kovács László vezetőedző irányításával. (Ne hallgassuk el azt sem, hogy ugyanebben az évadban a női BEK-serleget a Vasas szerezte meg a kispadján a fiatal edzővel, Mocsai Lajossal.)

Az 1981-82-es férfi BEK-ben sem a szovjetek, sem az NDK nem indított csapatot. A döntőig vezető úton a görög bajnokot, a svéd Helsinborgot és a dán Helsingört győzték le. A fináléban a svájci St. Gallen következett,

amely az elődöntőben az előző két év BEK-győztesét, a nyugatnémet TV Grosswallstadtot győzte le.

1982. május 2-án, vasárnap a Fáy utcában rendezték meg a BEK-döntő első felvonását. A meccset 1000 néző előtt a Honvéd 25-16-ra nyerte meg, a 9 gólos előny több mint reményt keltő volt az egy héttel későbbi visszavágóra. Kovács Péter világklasszis teljesítménnyel rukkolt elő, 12 góllal vette ki a részét a nagy sikerből.

Kovács Péter (a labdával) 12 gólt dobott a Honvéd-St.Gallen férfi kézilabda BEK-döntő első mérkőzésén Forrás: MTI/EPA/-

A visszavágót 1982. május 8-án a svájci Herisauban játszotta le a két együttes. A Honvéd itt is magabiztosan, 24-18-ra nyert.

Ezzel a budapesti együttes lett az első olyan csapat a sorozat történetében, amely a kétfelvonásos döntő mindkét összecsapását meg tudta nyerni.

A visszavágón a védőfalban középre vezényelt Nagy Róbert egészen káprázatos munkát végzett. Neki ez volt az utolsó meccse a Honvédban, mert a Veszprémi Építők együtteséhez igazolt. Ahhoz a csapathoz, amely akkor még csak bontogatta szárnyait a férfi kézilabda NB I-ben.

Ennek a győzelemnek sokan örültek, de a legjobban egészen biztosan a Honvéd másodedzője,

Füzes Gyula, aki a halál kapujából fordult vissza az életbe.

A szakember a BEK-döntő első felvonása előtt két héttel halálos közlekedési baleset részese volt. A frontális ütközést követően a szabálytalankodó autó vezetője azonnal meghalt, Füzes azonban életben maradt.

A Honvéd BEK-győztes csapata 1982-ben Forrás: Nemzeti Sport

Pedig életveszélyes sérüléseket szenvedett. Az első, Fáy utcai meccsre orvosi felügyelettel mehetett ki, majd a mérkőzést követően azonnal visszavitték őt a kórházba. A második meccsre annyit javult az állapota, hogy a doktorok engedélyezték számára a svájci utazást. A Honvéd játékosai gondoskodtak arról, hogy Füzesnek ne kelljen izgulnia.

1982-ben tehát egy hétvégén a férfi és a női BEK-serleg is Budapestre került, a harmadik kupadöntőt, a KEK-finálét a Bp. Spartacus elvesztette.

Ilyenre azóta sem volt példa, hogy egy város két csapata győzedelmeskedjen a legrangosabb európai kézilabda-kupasorozatban.

Mi viszont most abban reménykedünk, hogy 37 év szünet után lehet ismét magyar győztese a férfi kézilabda-BL-nek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!