A tokiói olimpia után ismét a legjobb nyolcba kerülés a célja a Golovin Vlagyimir vezette csapatnak, amihez meccsről meccsre egyre jobb teljesítményt kell majd nyújtani. Ez az a cél, amiben Kirsner Erika, a Magyar Kézilabda Szövetség alelnöke és az újonnan kinevezett szövetségi kapitány is egyetértett a torna előtti sajtótájékoztatón.
Az általunk a torna előtt megkérdezett korábbi ikonikus szövetségi kapitányok közül Mocsai Lajos nagy örömmel fogadta, hogy az elmúlt évekkel ellentétben ismét van egy konkrét célkitűzés, ami a mieink szemei előtt lebeghet.
Hajdu János szerint
azok a fiatalok, akik már sokadszorra kapnak lehetőséget a felnőttek között is, mind-mind rendkívüli tehetségesek.
A szakember előrelépésként tekintene arra, ha a szövetség által kitűzött cél összejönne, számára ez azt jelentené, hogy a fiatalok sikeresen felvették a harcot a Spanyolországban megrendezésre kerülő viadalon.
Németh András jó ötletnek tartja, hogy kevés csapatra, leginkább a Ferencvárosra épül a válogatott, mert így már megvannak azok a jól bejáratott páros, hármas kapcsolatok, amik a napjainkban jellemző rövid felkészülési idő ellenére is erősségei lehetnek a nemzeti csapatnak.
A rövid felkészülési idő egy-egy világeseményre mind a 32 válogatott számára problémát jelenthet, a korábbi kapitány ezt nem kifogásként mondta nekünk, egyszerűen tényeket közölt.
Éppen ezért is volt fontos, hogy ha már sikerült a szövetségnek felkészülési mérkőzéseket lekötnie a torna elé, akkor azt a jelenlegi legerősebb ellenféllel, az olimpiai bajnok Franciaországgal szemben sikerült összehoznia.
Az első párizsi találkozó első félidejében látszódott, hogy a franciák – talán a norvégokkal és az oroszokkal együtt – még más szint, mint amit a mieink képviselnek. Viszont mindenképp figyelemre méltó volt a második játékrésze annak az összecsapásnak, ahol sikerült kilencgólos hátrányból öt gólra visszakapaszkodni.
A második meccsen pedig már azt is megmutatták a mieink, hogy ha az ellenfél nem pörög száz százalékon, akkor a világ legjobbjaival is képesek felvenni a harcot.
Planéta Szimonetta és Szabó Laura megoldhatják a mindig kulcskérdést jelentő hármas védő szerepkört, ahol a három éve még a másodosztályban szereplő, a nyári olimpia után most ismét keretbe kerülő Bordás Réka is nagy erőssége lehet az együttesnek. A debreceni beálló támadásban is képes lehet meccsenként négy-öt gólra – ez a poszt nem volt a válogatott erőssége az elmúlt bő évtizedben.
Sok múlhat egy másik debrecenin, Vámos Petrán is, aki 21 éves korára lett a magyar válogatott első számú irányítója. Talán korábban csak Görbicz Anitának kellett ekkora felelősséget elviselnie ilyen fiatalon, így vele szemben mindennél fontosabb lesz a türelem. Tóth Eszter a franciák ellen mutatott biztató jeleket, aki az MTK-ban és a Mosonmagyaróvárban látott gólerős játékát igyekszik átmenteni a nemzeti csapatba is.
A legerősebb posztoknak a szélek tűntek egészen addig, amíg szerdán este ki nem derült, hogy Schatzl Nadine koronavírus tesztje pozitív lett. A másik szélsőt, Lukács Viktóriát elkülönítették, egyelőre nem lehet tudni, hogy pályára léphet-e. Mögöttük Márton Gréta és Kovács Anett, a Fradi két jelenlegi játékosa szintén stabil teljesítménnyel vették ki részüket a zöld-fehérek BL-meneteléséből.
Így a csapat legnagyobb vezére Bíró Blanka lesz, aki csapatkapitányként hozhatja a kapuban a rá jellemző stabil teljesítményt.
Ha a meccsenkénti védéseinek a száma inkább a 15-höz lesz közelebb, mint a tízhez, akkor a magyar válogatott ágán lévő csapatoknak nagyon nehéz dolga lesz, ha le szeretnének győzni bennünket.
Janurik Kinga sajnálatos koronavírus-fertőzése miatt nem a Ferencváros mostani szezonbeli kapuspárosa utazott ki előbb Párizsba, majd Valenciába, hanem összeállt a fővárosiaknál a 2018-19-es évadban látott Bíró, Szikora Melinda, Szemerey Zsófi trió.
A magyar női kézilabda-válogatott világbajnoki kerete:
Kapusok: BÍRÓ Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), SZEMEREY Zsófi (Motherson Mosonmagyaróvári KC), SZIKORA Melinda (SG BBM Bietigheim, német)Ami a leginkább kérdéses, az az átlövők teljesítménye, azon belül is a távoli lövések megléte és hatékonysága. Ebben jelenthet sokat Szöllősi-Zácsik Szandra visszatérése, aki az utolsó Fradiban megvívott találkozóján sérülést szenvedett, ezért nem utazott el Franciaországba, hanem szerdán csatlakozott a többiekhez.
Ennek még nem a Szlovákia elleni csütörtök esti első mérkőzésünkön lesz jelentősége, hanem sokkal inkább a szombaton Csehországgal, és a hétfőn Németországgal megvívandó összecsapásokon. Ezek komolyabb feladatnak tűnnek, mint a felkészülési mérkőzéseit húsz(!), hét és tizenegy gólokkal elveszítő északi szomszédunk elleni nyitány.
A magyar válogatott vb-csoportmérkőzései:
December 2., 20:30: Magyarország–SzlovákiaA három riválisból egyet kell megelőzni a középdöntőbe jutáshoz, ahol majd a Dánia, Tunézia, Dél-Korea, Kongó négyesből játszunk hárommal. Az előzetes várakozások alapján a két negyeddöntős helyért a dánok, a németek és a mieink lehetnek majd nagy harcban. Pont az a két európai válogatott, amelyeknek tudásuk alapján szintén ott kellett, volna lenniük a tokiói olimpián.
Mindkét csapatban lesznek ismerős arcok, Emily Bölk és Alicia Stolle (a Fradiból) a német, Anne Mette Hansen (az ETO-ból) és Simone Böhme (a Siófokból) a dán együttesben harcolhat majd a továbbjutásért. Rajtuk keresztül vezethet Golovin Vlagyimir csapatának útja a kitűzött célja felé.
A világbajnokságról az Origo Sport a helyszínről tudósít.
A második oldalon mutatunk tíz olyan kézilabdázót, akire érdemes lesz odafigyelni a következő két és fél hét folyamán.