Vágólapra másolva!
Október 4-én kezdődött meg az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL) új szezonjának alapszakasza. Sidney Crosby számára ez már a 20. idény, és az évad előtt az is kiderült, hogy 2027-ig még biztosan marad a kanadai csatár. Ami igazán rendkívüli, hogy Crosby a teljes NHL-pályafutását a Pittsburgh Penguins csapatában tölti el. A klubhűségnek kevés, hozzá hasonlóan sikeres mintaképe van. A cikkünkben különböző sportágakból emeljük ki a legismertebb egycsapatos klublegendákat a közelmúltból – noha az elmúlt évekből (részben anyagi okokból) már csak alig lehet találni olyanokat, akik a teljes felnőtt pályafutásukat egyetlen csapatnál teljesítik.

Minden idők egyik legjobb jégkorongozója, Sidney Crosby szeptember közepén további két évvel, 2027-ig meghosszabbította szerződését az NHL-ben szereplő Pittsburgh Penguinsszel. A 37 éves kanadai játékos kétszer 8,7 millió dollárt fog keresni a 2025-26-os idény rajtjától – az összeg az 1987. augusztus 7-én született, 87-es mezszámmal játszó Crosby kérésének megfelelő. A csatár játékjogát 2005-ben foglalta le a Pittsburgh a draft első kiszemeltjeként, és azóta a gárdát erősíti. Nem lehet vitás, hogy Sidney Crosby is a rendkívül sikeres, egycsapatos klublegendák társaságába tartozik. 

Sidney Crosby, jégkorong, egycsapatos klublegendák, NHL, Kanada, Pittsburgh Penguins
Sidney Crosby a Pittsburgh Penguins jégkorongozójaként erősíti az egycsapatos klublegendák táborát
Fotó: JONATHAN NACKSTRAND / AFP

Akinek Crosby sikereit illetően kétségei támadtak: a csatár 

háromszoros Stanley Kupa-győztes, kétszeres olimpiai bajnok és világbajnok is. 

Az NHL alapszakaszában – a mostani idény kezdetéig – 1272 mérkőzésen az örökranglista jelenleg tizedik helyét érő 1596 pontot (592 gól, 1004 gólpassz), a rájátszásban pedig 180 találkozón 201 pontot (71, 130) termelt. Sidney Crosby tízszer szerepelt All Star-gálán, kétszer volt pontkirály és gólkirály, a liga kétszer, a játékos-szervezet pedig háromszor választotta meg a szezon legértékesebbjének, kétszer pedig a playoff MVP-je volt. Mégsem egyedülálló az ő karrierútja.

Egycsapatos klublegendák az NHL-ben

Mindösszesen 127 olyan jégkorongozó van, aki legalább 10 szezont töltött el az NHL-ben, és a teljes (már lezárult) profi pályafutását egyetlen klubnál töltötte. Közülük 82-en legalább egyszer meg is nyerték a Stanley Kupát – a legsikeresebbek a Montreal Canadiens csapatát erősítették, a hetvenes években a bajnoki címeket sorra nyerő kanadai együttes ugyanis szinte változatlan kerettel ért fel újra és újra a csúcsra. 

Hozzájuk a későbbiekben csatlakozhat 47 további név, jelenleg ugyanis ennyi aktív NHL-játékos van, aki az eddigi, legalább tízéves karrierje során végig ugyanabban a csapatban szerepelt. Közülük azonban 

csupán 18-an ünnepelhettek már egy szezon végén bajnoki címet, és közülük is kimagaslik sikerességben Crosby a maga három Stanley Kupa-elsőségével 

– igaz, ehhez az is hozzájárul, hogy az elmúlt 19 NHL-idénynek 13 különböző győztese volt. A kanadai mellett a listán szereplő 17 játékosból pedig egyértelműen kiemelkedik Alekszandr Ovecskin, a Washington Capitals klublegendája. A 39 éves orosz világbajnok az eddigi, szintén 19 éve alatt Crosbyhoz nagyon hasonló mutatókkal rendelkezik: a jelenlegi szezon kezdetéig 1550 pontot (853 gól, 697 gólpassz) termelt az alapszakaszokban, a rájátszásokban pedig 151 találkozón 141 pontot (72, 69) szerzett.

NHL, Alex Ovechkin, Alekszandr Ovecskin, Sidney Crosby
Sidney Crosby és Alekszandr Ovecskin, az NHL két legnagyobb klublegendája az aktív jégkorongozók között
Fotó: Getty Images via AFP / 2023 Getty Images

Egycsapatos klublegendák az NBA-ben

Az NHL-hez képest egy másik amerikai major ligában, az NBA-ben jóval kevesebb név szerepel a hasonló listán. Az észak-amerikai kosárlabdaliga történetében összesen 47 olyan, már visszavonult játékos volt, aki a legalább tízéves karrierje során végig egyetlen csapatban szerepelt. A rekorder 21 idénnyel a Dallas Mavericks német klublegendája, Dirk Nowitzki; de a listán olyan nevek szerepelnek, mint a tragikusan elhunyt Kobe Bryant (Los Angeles Lakers), Tim Duncan (San Antonio Spurs), Larry Bird (Boston Celtics), vagy éppen Magic Johnson (Lakers). 

A jelenleg is aktív kosárlabdázók között azonban csupán három olyan játékos szerepel, aki már a ligához történő csatlakozása óta, legalább tíz éve ugyanazt az NBA-csapatot erősíti. 

Az október 22-én elstartolt alapszakaszban Stephen Curry (Golden State Warriors) már a 16., Draymond Green (Warriors) a 13., Jannisz Antetokunmpo (Milwaukee Bucks) pedig a 12. idényét kezdi el. Vitathatatlan, hogy mindhárman klasszisok, ráadásul NBA-bajnokok, így ők már valóban klublegendának mondhatják magukat, és amennyiben a karrierjük is a jelenlegi csapatnál zárul, akkor az "egycsapatos klublegendák" táborába is bekerülnek majd.

Canada v United States
Stephen Curry nyáron olmpiai bajnokká is vált, teljessé téve a fantasztikus karrierjét
Fotó: Getty Images via AFP / 2024 Getty Images

Egycsapatos klublegendák az NFL-ben

Az észak-amerikai profi amerikaifutball-liga (NFL) elmúlt évtizedeiben még a NHL-hez képest is jóval több olyan sportoló van, aki egyetlen csapatban játszott, és ott legalább tíz évet töltött. Ezért aztán (még ha ezzel jó néhány legendát, köztük például a négyszeres bajnok Terry Bradshaw-t, Lawrence Taylort vagy éppen Ray Nitschke-t el is veszítjük) szűkítsük le a névsort azzal, hogy olyanokat veszünk figyelembe közülük, akik a 15 esztendőt is elérték a klubjukban. Ilyen, már visszavonult játékosból ugyanis "csak" 56 van. A nevek között szerepel négy, többszörös Super Bowl-győztes irányító is Bart Starr (Green Bay Packers), Eli Manning (New York Giants), Ben Roethlisberger (Pittsburgh Steelers) és John Elway (Denver Broncos) személyében, de a közelmúlt kimagasló alakjai közül Matthew Slater (New England Patriots), Larry Fitzgerald (Arizona Cardinals), vagy éppen a 21 NFL-szezonjával rekorder Jason Hanson (Detroit Lions) is a listát erősíti.

Ami igazán különös azonban, hogy a jelenleg is aktív amerikaifutballisták között mindössze egyetlen olyan van, aki virtuálisan ott van ebben a névsorban. Brandon Graham szeptemberben a 16. idényét kezdte el a Philadelphia Eaglesben, a jelenleg 36 éves defensive endet ugyanis már 2010-ben draftolta a nyolc évvel későbbi bajnokcsapat.

Philadelphia Eagles, NFL, Brandon Graham
Brandon Graham a 16. szezonját kezdte meg az Eaglesben
Fotó: Getty Images via AFP / 2024 Getty Images

Egycsapatos klublegendák a labdarúgás világában

Távolodjunk el egy kissé az Egyesült Államokból, és nézzük meg, hogy az "európai" futballnak milyen, rendkívül sikeres klublegendái voltak és vannak. 

  • Alighanem a semleges focirajongók többsége Paolo Maldini nevét mondja, amikor egycsapatos klublegendát kell megemlíteni. Az olasz válogatottal világbajnoki ezüst- és bronzérmes, Európa-bajnoki ezüstérmes hátvéd 1984-ben csatlakozott az AC Milan utánpótlásából a felnőtt csapatba, majd 2009-es visszavonulásáig 25 szezont töltött a milánóiaknál. Ez idő alatt Paolo Maldini – akinek édesapja (Cesare) is klublegenda volt, és fiai (Christian és Daniel) is a klubnál nevelkedtek – 26 trófeát nyert, köztük két BEK-et, három BL-t és hét olasz bajnokságot.
  • Paolo Maldinihez hasonlóan az AC Milannal töltötte a teljes, 20 éven át tartó profi pályafutását Franco Baresi, aki 1977 és 1997 között erősítette a klubot. A szintén védőként futballozó, jelenleg 64 éves Baresi szintén mindent megnyert a klubbal legalább egyszer, ráadásul ő már ott volt az 1982-ben világbajnok olasz válogatottban is, így ő a nemzeti együttessel is magasba emelhetett egy rangos trófeát.
  • Aki olasz nevet keres, de nem Milánóban, annak minden bizonnyal Francesco Totti jut az eszébe. Az AS Roma legendája Maldinihez hasonlóan 25 éven át játszott a hőn szeretett csapatában, a Farkasok színeiben azonban kevesebb sikerben lehetett része. Noha Totti 2006-ban vb-címet ünnepelhetett, az 1992 és 2017 között tartó karrierje során egy bajnoki címmel, két kupagyőzelemmel és két szuperkupa-győzelemmel kellett megelégednie, ami a Roma eredményeit illeti. Csatárként viszont gólkirály, több Év játékosa-díj és Golden Foot-díj is került a birtokába az egyéni trófeák közül.
Francesco Totti
Francesco Totti 25 éven át futballozott Rómában
Fotó: AFP/Andreas Solaro
  • Olaszországból térjünk át Spanyolországba, az elmúlt évtizedekben ugyanis itt is találunk két, rendkívül sikeres labdarúgót, aki a klubhűség mintaképe. Carles Puyol a spanyol válogatottal világ- és Európa-bajnok is lett, a Barcelona első számú csapatának védőjeként pedig 1999 és 2014 között mások mellett három Bajnokok Ligája-elsőséget és hat bajnoki címet szerzett.
  • Ami a Barcának Puyol, az a Real Madridnak Manolo Sanchís lehet. A 48-szoros spanyol válogatott söprögető ugyan a felnőtt nemzeti csapattal nem nyert semmit, a fővárosi klubbal viszont kétszeres BL-győztesnek és nyolcszoros spanyol bajnoknak mondhatja magát.
  • Angliában a Liverpool-szurkolók Jamie Carraghert említhetnék a közelmúltból, a korábbi védő ugyanis beillik a sorba. Ám az elmúlt harminc évben összességében jóval nagyobb sikereket ért el a rivális Manchester United, amely színeiben Ryan Giggs, Paul Scholes és Gary Neville sem játszott soha más profi csapatban. Giggs 24, Scholes és Neville 19-19 évig erősítette a Vörös Ördögöket, mindhárman nyertek két Bajnokok Ligáját, legalább nyolc Premier League-et, és legalább három FA Kupát.
  • Németországba áttérve az elmúlt évekből nem igazán lehet találni sikeres, és már visszavonult klublegendákat. A Bayern München hetvenes évekbeli sikerkorszakából Sepp Maier és Hans-Georg Schwarzenbeck tartoztak azon alapemberek közé, akik profiként nem játszottak máshol. Az előző évtizedből viszont csak talán a dortmundi Marcel Schmelzer tartozhat az eredményes, egycsapatos klublegendák közé, hiszen a 2022-ben visszavonult védő BL-döntőt játszott, valamint két Bundesligát és két Német Kupát nyert a Borussiával.
AFP/Patrik Stollarz
Marcel Schmelzer 14 éven át játszott a Dortmund első csapatában
Fotó: AFP/Patrik Stollarz

Az elmúlt három évtizedből vannak tehát páran, akikből valóban sikeres klublegenda vált, 

a jelenleg is aktív focisták közül viszont alig néhányról mondható el hasonló. 

Talán nem is lehet kérdés, hogy a pályafutásuk utolsó szakaszában járó, egycsapatos játékosok közül a legismertebb és legsikeresebb Thomas Müller, aki a német válogatottal világbajnoki arany- és bronzérmes, a Bayern München színeiben pedig kétszeres BL-győztes és tizenkétszeres Bundesliga-bajnok, továbbá számos rekord tulajdonosa.

Müllernél is régebb óta, 2003 óta erősíti a jelenlegi csapatát Igor Akinfejev. A 118-szoros orosz válogatott kapus a CSZKA Moszkva csapatával UEFA-kupát, hat orosz bajnokságot és hét Orosz Kupát is nyert. A 38 éves játékos sokáig kirobbanthatatlan volt a nemzeti együttesből, amellyel Európa-bajnoki bronzérmes is volt, de egyéni trófeákból sem volt híján az elmúlt két évtizedben.

Zenit St. Petersburg V CSKA Moscow - Russian Premier League, Igor Akinfeev
A CSZKA Moszkva-legenda Igor Akinfejev 2018-ban vonult vissza a válogatottól
Fotó: NurPhoto via AFP / Mike Kireev / NurPhoto

A spanyol bajnokságban sem a Real Madridban, sem a Barcelonában nem találunk olyan játékost, aki régóta a klubnál van úgy, hogy máshol nem játszott – az Athletic Bilbao és az Atlético Madrid csapatában azonban igen. A baszkoknál a spanyol születésű, de ghánai válogatott Iñaki Williams az, aki a már több mint tíz éve tartó profi karrierjét Bilbaóban is kezdte, és a rendkívül eredményes csatár már kupát és szuperkupát is nyert a csapattal. Öccse, a spanyol válogatottal Európa-bajnok Nico Williams is úton van afelé, hogy kövesse a testvérét, a nyáron a Barcelonát is elutasító támadó viszont még "csak" négy éve tagja a baszk klubnak.

A spanyol klubhűség jelenleg is aktív mintaképe viszont nem valamelyik Williams testvér, hanem Jorge Resurrección Merodio. Ezen a néven taán kevésbé ismerős, de ha elmondjuk, hogy a beceneve Koke, a szurkolók többsége már tudja, hogy az Atlético 70-szeres spanyol válogatott középpályásáról van szó. 

Koke nyolcéves korában csatlakozott az Atletihez, 2008-ban kapott profi szerződést, azóta pedig az első csapatban majdnem 650 tétmeccsen lépett pályára az első csapatban, 

amellyel két Európa-liga mellett többek között két bajnoki címet is nyert, továbbá részese volt a Real Madrid ellen elveszített mindkét BL-döntőnek.

Thomas Müller és Koke tehát azon néhány futballista közé tartoznak, akik néhány éven belül könnyedén csatlakozhatnak Puyolékhoz a visszavonult, egycsapatos klublegendák minden sportágban egyre kevésbé bővülő listáján.

Kapcsolódó cikkek

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!