Sampras gigászi csatát nyert
1900. január 01. 00:00
Sampras nem fukarkodott az érzelemkitörésekkel sem | ||
Fotó: EPA |
Az összecsapást még vasárnap kezdték el a felek, Rusedski 5:4-es vezetésénél szüntette be eső miatt a vezetőbíró a küzdelmet. Pedig a kanadaiból britté avanzsált játékos a játszma megnyeréséért is adogathatott, Sampras azonban résen volt, s elcsente riválisa adogatását. A folytatásban semmire hozta sajátját, kiegyenlített, majd tie-break következhetett. Ezt az amerikai úgy nyerte 7:4-re, hogy a végén két ászt suhintott be Rusedski adogatóudvarába. Ekkor senki még csak nem is sejtette, hogy ebből bizony öt szett lesz, pedig így történt: az amerikai nyílt teniszbajnokság 1997-es döntőse annak ellenére nyerte 6:4-re a második játszmát, hogy egyszer elvesztette adogatását is.
A harmadik és negyedik szett szinte tükörképe volt az első kettőnek, Sampras rövidítésben hozta a harmadikat, a negyedikben pedig Rusedski ért egy brékelőnnyel révbe. Az az elszántság, ami a döntő játszma előtt volt leolvasható minden idők talán legnagyobb játékosának arcáról, bizonyossá tette, hogy számára roppant fontos ez a csata s mindent meg fog tenni a továbbjutásért.
Így is lett, a végül három és negyedórásra nyúlt találkozó végén már Sampras irányított, hozta is a szettet 6:4-re, a lehető legjobbkor, az utolsó játékban brékelte le Rusedskit. Sikere igencsak fontos volt számára, tavaly ugyanis New Yorkban döntőt játszott, így búcsúja esetén régen látott mélységekbe zuhant volna: kiesett volna a top 50-ből. Ezen többet már nem kell elmélkednie, készülhet a következő körre, ahol is Tommy Haas (3.) lesz az ellenfele. (Egymás elleni mérlegüket tekintve 4-3-ra Sampras vezet, utolsó három találkozójukat azonban Haas nyerte.) A németnek öt szett kellett Thomas Enqvist (29.) legyűréséhez, sikerét annak köszönheti, hogy a fontos pontoknál nem remegett meg a keze. "Holnap a világ legjobbjával mérkőzhetek, kívánhatok magamnak ennél többet?" - tette fel a költői kérdést Haas, akinek semmiképpen sem lesz könnyű dolga az ötödik US Open-trófeájára törő Sampras ellen: az éjszakai programba tették mérkőzésüket, villanyfénynél pedig a derék Pete még egyetlenegy mérkőzést sem bukott el. Ha úgy játszik, mint Rusedski ellen, Haas-tól sincs egy szemernyi félnivalója sem.
Sampras egyébként meglepően elevennek tűnt a pályán, holott tőle azt szokhattuk meg, hogy egykedvűen veszi tudomásul, ha éppen nyer vagy veszít egy labdamenetet. Most számtalanszor fejezte ki örömét, a meccslabda bevágása után például égbe lendítette mindkét kezét, s úgy köszönte meg a mindenhatónak a továbbjutáshoz nyújtott segítségét. A közönség - mondanunk sem kell - tombolva ünnepelte egyik kedvencét.
"Remekül érzem magam" - vigyorgott a 81 nyerő ütést bevágó Sampras. "Most azonban nem tudok másra gondolni, mint hogy visszasétáljak a hotelszobámba s rákészüljek a Haas elleni ütközetre. Az esélyekről ne kérdezzenek, nem mondhatok semmit, csupán csak annyit: imádom ezt a versenyt, lenyűgöz az a felhajtás, ami körülveszi. Ettől mindig energiával töltödőm fel, itt bárkit megverhetek." Rusedski gyomrának kicsit sok volt a zakó, ekképpen értékelt: "Még hogy Pete nyerte meg ezt a meccset... Én veszítettem el."
A második számú brit játékost követte az első is, Tim Henman számára is véget ért az idei US Open. Az első Grand Slam-győzelmét reménytelenül üldöző Henman a salakspecialista argentin Juan Ignacio Chelától (24.) szenvedett egyoldalú vereséget, ebben azonban szerepet játszott fájós válla is. "Ha előre mozdultam akár egy lépést is, mindjárt belém hasított a fájdalom. Persze nem csupán emiatt kaptam ki, Chela remekül játszott" - értékelt sportszerűen a szigetországi.
Alex Corretjának (18.) nem sikerült visszavágnia Andy Roddicknak a tavalyi harmadik fordulós kudarcért. Most nem kapott olyan nagy verést, mint akkor, de így sem fogja legszebb emlékei között számon tartani a mostani derbit. Andre Agassi mérkőzései lassacskán az unalomba fulladnak, a vegasi továbbra sem veszített játszmát. Áldozata ezúttal honfitársa, Jan-Michael Gambill (57.) volt, akitől azért többet vártunk Moya megleckéztetése után. "Mindig meglep, ha könnyen nyerek, pedig tudhatnám, hogy ez van, mikor olyan ellenállhatatlanul játszom, mint ma is" - szerénykedett az isteni Andre, aki már a negyeddöntőre hangolhat.
Lleyton Hewitt sem teketóriázott sokat, ahogy azt kell, lerendezte Jiri Novakot, pedig magához képest nagyon sokat rontott. Ritkán láthatunk tőle három szett alatt negyven ki nem kényszerített hibát, most bemutatta, hogy azért erre is képes fenomenális trükkjei mellett. Ezzel már ő is a legjobb nyolc között jár. Juan Carlos Ferrero (7.) is befejezte vitézkedését, az ő búcsúja azonban cseppet sem meglepő: az atomteniszt produkáló (fifikás megoldásokhoz ritkán nyúló), chilei Fernando Gonzalez (28.) ütötte le a pályáról sima háromban, ő elődöntőt játszott a cincinnati mestertornán. Hewitt kínkeservesen jutott csak át rajta, tehetséges srácról van tehát szó. Roger Federer (13.) sem mehet tovább, az első fordulóban Sávolt Attilát legyőző Maksz Mirnyij parancsolt neki megálljt, így pályafutása eddigi legjobb Grand Slam-szereplését érte el, szintén a negyeddöntőben szerepelhet. Gustavo Kuerten (47.) is ott van a 16 között, miután a verseny tizedik sérültjeként másfél játszmányi játék után visszalépett ellenfele, a chilei Nicolas Massu (65.).
A hölgyeknél apróbb meglepetéseket láthattunk, nem jutott nyolc közé például a belga Justine Henin (6.). Őt valósággal élni sem hagyta vasárnap Daniela Hantuchova (11.), 6:1, 1:2-re álltak, mikor jött az eső. Na meg egy szerencsétlen sérülés, a vizes vonalakon megcsúszott a szlovák, s rázuhant csuklójára. Az egy napos pauza ideje alatt a dokik rendbetehették a sérült testrészt, így nem kellett feladnia a találkozót. A második szettet ugyan elbukta, a harmadik rövidítésében viszont ő volt a jobb, így továbblépett.
Fekete nap volt ez a belgák számára, később ugyanis Hewitt kedvese, Kim Clijsters (7.) is szedhette a cókmókját. Legyőzője a mostanság pazar formában ütő Amelie Mauresmo (9.) volt, három szetten keresztül viaskodtak. Gond nélkül abszolválta az újabb kanyart Jennifer Capriati (3.) és Lindsay Davenport (10.) is, ketten együtt veszítettek nyolc játékot Amy Frazier (73.), illetve Farina Elia (14.) ellen. A Dokic-verő orosz lányka, Jelena Bovina (61.) is talpon van még, az olasz Francesca Schiavonét (43.) búcsúztatta.
Martina Navratilova női párosban bemasírozott a harmadik körbe, az üzbég Iroda Tuljaganovával ezúttal a 11. helyen kiemelt, Prakusya, Lee indonéz, tajvani duót verték.