Bronzérem
6

Hosszú Katinka 200 vegyesen megmutatta, milyen formában is van

HOSSZÚ Katinka
Hosszú Katinka ünnepel a 400 méter vegyesúszás döntője után a kínai Hangcsouban zajló rövidpályás úszó-világbajnokságon 2018. december 11-én. Hosszú Katinka aranyérmet nyert
Hosszú Katinka a szerdai nap csalódása után csütörtökön már nagyon magabiztos versenyzéssel tudott győzni a 200 méteres vegyesúszás döntőjében a debreceni úszó országos bajnokság második napján. Cseh László a régi időket idézve nyerte meg a férfiak között a 200 vegyest, míg ötven pillangón Szabó Szebasztián országos csúcsot úszva győzte le Cseh Lászlót, első magyarként úszva 23 másodpercen belül. 400 gyorson a nőknél Késely Ajna győzött Kapás Boglárka és Hosszú előtt, míg a férfiaknál Milák Kristóf bizonyult a leggyorsabbnak.

A 121. országos bajnokság második napjának talán legjobban várt döntője volt a női 200 méteres vegyesúszás fináléja, ahol egymás mellett úszott a világcsúcstartó Hosszú Katinka, valamint a többszörös Eb- és vb-érmes Jakabos Zsuzsanna, akiknek már megvolt a világbajnoki A szintjük. De erre hajtott a címvédő Sebestyén Dalma is. A pillangó után Hosszú Katinka fél testhossz előnnyel fordult Jakabos előtt, amit háton is megtartott, mellen pedig megduplázott, így nem volt kérdés, hogy ő nyeri ezt a számot 2:10.05 perces idővel, ami jobb, mint a tavalyi glasgow-i Európa-bajnokságon úszott győztes ideje. Jakabos lett a második, György Réka pedig a harmadik.

Hosszú Katinka 200 méter vegyesen megmutatta, hogy ki az úr a háznál Forrás: MTI/EPA/Roman Pilipej

"A tegnap után nagyon jó úszás volt ez így, a 2:10.0-val kezdődő idő pedig kimondottan jóleső érzéssel tölt el" – mondta el Hosszú Katinka, hozzátéve, hogy még bántja a szerdai 200 pillangó, mert úgy érezte, hogy nagyon jól megy neki az az úszásnem.

A férfiak kétszáz méteres vegyesúszó döntőjében nagyszerű mezőny állt rajthoz, hiszen ott volt Verrasztó Dávid, a címvédő Bernek Péter, Cseh László, valamint az ifjúsági olimpiai bajnok Grátz Benjámin is, de mindannyian világbajnoki A szint nélkül. A pillangó után Cseh László fordult elsőként Zormbori Gábor és Bernek Péter előtt, a hátúszás után Cseh, Bernek, Grátz volt a sorrend, de mellen Verrasztó is felzárkózott.

Az utolsó ötvenet is bírta a veterán klasszis, aki megőrizte előnyét Bernek és Verrasztó előtt. Az első két helyezett pedig megúszta azt a bizonyos A szintet is.

A női 400 gyors ígérkezett a nap egyik legizgalmasabb döntőjének, ahol Kapás Boglárka és Késely Ajna mellett ott volt a szerdán a 200 pillangón önmagának is csalódást okozó Hosszú Katinka is. Azonban neki és Késelynek már megvolt a világbajnoki A szintje, azaz tudható volt, ha Kapás nem úszik jobb időt náluk, akkor hiába veri meg a másik két sztárt. Száz méternél Késely, Kapás és Hosszú volt a sorrend, és már ekkor egy testhosszal a mezőny előtt jártak.

Késely Ajna már két aranyéremnél jár az ob-n Forrás: Derencsényi István

Féltávnál Késely és Kapás között csak 3 század volt a különbség, míg Hosszú Katinka hátránya egy másodpercre nőtt. A táv második felén csak nőtt a különbség, végül a szerdai 800 gyors után Késely Ajna magabiztosan nyerte meg a 400-at is, négy tizeddel megelőzve Kapást, és több mint három másodpercet verve Hosszú Katinkára. Késely Ajna 4:05.12-es ideje olimpiai A szint, ahogy Kapás Boglárka 4:5.56 perces ideje is, ami jobb, mint Hosszú Katinka Dohában úszott 4 perc 10 másodperces eredménye. "Jó érzés volt úgy versenyezni, hogy Katinka és Bogi is ott van a mezőnyben. Tudtam, hogy Bogi meg fogja nyomni a végét, és nagyon örülök az időmnek, mert ez azt mutatja, hogy ennél még fogok tudni jobbat úszni" – mondta Késely Ajna a döntő után.

A férfiak 400 méteres gyorsúszó döntője előtt Milák Kristófnak volt egyedül világbajnoki A szintje, aki jelenleg a világranglista ötödik helyén áll, és neki csak a 3:46:78 perces olimpiai szint lehetett a kihívás. Az A döntő mezőnyében két nyíltvízi úszó, a 2018-ban a világ legjobbjának választott Rasovszky Kristóf és Papp Márk is ott volt.

Milák Kristóf csak arra ügyelt, hogy megnyerje a 400 méteres gyorsúszás döntőjét Forrás: Derencsényi István

De a 2017-es indianapolisi junior vb aranyérmes gyorsváltójának tagjai - Milák mellett Kalmár Ákos, Márton Richárd és Holló Balázs - is ott voltak a rajtnál. Háromszáz méterig gyakorlatilag együtt haladt a mezőny, az utolsó hosszra Holló fordult elsőként, de a hajrát Milák bírta jobban, és végül ő nyert egy nem túl acélos 3:50.56 perces idővel Holló Balázs előtt. "Négyszázból lehet jó kétszázat úszni, és semmi esetre sem fogom elengedni" – mondta a döntő után Milák Kristóf.

A férfi 50 méter pillangót Szabó Szebasztián nyerte 22.99 másodperces új országos csúccsal és vb A szinttel, második Cseh László (23.47), harmadik pedig Takács Krisztián (23.80) lett. A nőknél ezt a számot a címvédő Molnár Flóra nyerte az országos csúcstartó Bordás Beatrix előtt.

A nap két váltó döntője közül az elsőt, a férfiak 4x200-as gyorsváltóját a BVSC Kozma Dominik, Németh Nándor, Cseh László, Bernek Péter összeállítású kvartettje nyerte nagy fölénnyel, több mint két másodperccel megelőzve az Egri Úszó Klubot és öttel a Ferencvárost.

A nőknél a Késely Ajnával rajtoló Kőbánya SC kezdett a legjobban, a harmadik kétszázon azonban a Ferencváros utolérte őket, ledolgozva a közel öt másodperces hátrányt, és Szilágyi Liliána végül az utolsó hosszon tudta bebiztosítani a győzelmet. Második a Kőbánya lett, míg a harmadik helyen a Győr végzett a remekül úszó Jakabos Zsuzsának köszönhetően.

4x200 m gyorsváltó:
1. BVSC-Zugló (Kozma Dominik, Németh Nándor, Cseh László, Bernek Péter) 7:24.70 perc

3. György Réka (Vasas SC) 2:13.81
1. FTC (Verrasztó Evelyn, Fehérvári Réka, Mihályvári-Farkas Viktória, Szilágyi Liliána) 8:16.18 perc