Mathieu Van der Poel sorsa hamar eldőlt, gondolhatnánk, de nem egészen így van. Hiába a komoly családi hagyomány a kerékpársportban, a kis Mathieu sokáig más terepen próbálkozott. A hollandok sztárja 1995 január 19-én született, Kapellenben, azaz Belgiumban. Édesapja, Adrie van der Poel is bringázott, többszörös holland bajnok volt a profik között, nyert két szakaszt a Tour de France-on, és nyert két Monumentumot, a Flandriát és a Liége–Bastogne–Liége-t. Az anyai nagypapa, Raymond Poulidor korának híres kerékpárosa volt, 1964-ben Vueltát is nyert és többször volt dobogós, második és harmadik helyezett is a világ leghíresebb versenyén, a Tour de France-on, ahol összesen hét szakaszt nyert, de megnyerte a Critérium du Dauphinét és a Párizs-Nizzát is, a Monumentumok közül a Milánó–Sanremót, amit Mathieu 62 évvel később szintén megnyert.
Van der Poel gyerekként a fenti családi hagyományok ellenére focizni is kezdett a bringázás mellett, és annyira tehetséges volt, hogy az élvonalban szereplő Willem II is szerette volna leigazolni. Visszaemlékezések alapján fizikálisan és mentálisan is kiemelkedett a társai közül, hihetetlen győzni akarás jellemezte már ekkor is. A tilburgi csapat kiválasztási programjában remekül szerepelt, a klub utánpótlásában is járhatott edzésre, de 12 évesen választania kellett és a nyereg, valamint a két kerék mellett döntött.
Van der Poel a cyclocrossban kezdte el bontogatni a szárnyát, miután az apja és a bátyja is szép eredményeket ért el a sportágban. A cyclocross-versenyeket zárt pályán rendezik, de bizonyos akadályok, tereptárgyak között, az országútihoz eléggé hasonló kerékpárral, de természetesen a kemény terephez jobban használható módosításokkal. Ezeket a versenyeket az országúti kerékpáros szezon szünetében, javarészt télen rendezik. Mathieu azonnal letette a névjegyét a sportágban, rengeteg kisebb viadalt nyert meg a debütáló szezonjában, az országos bajnokságon pedig második helyezést ért el a korosztályában.
A következő szezonjában az összes versenyt megnyerte, amin elindult, összesen 30-at és megnyerte a holland bajnokságot is.
A juniorok között a holland mellett megnyerte az Európa-bajnoki és a világbajnoki címet is, amit elsőként meg is tudott védeni. Igazi sztárja, szinte egyeduralkodója lett a junior mezőnynek. 2011 nyarán már az országúton is versenyzett, időfutamban rögtön korosztályos bajnoki címet szerzett Hollandiában.
Van der Poel 2014-ben kötötte meg első profi szerződését a BKCP-Powerplus csapatával, ami később Corendon-Circus néven futott. A felnőttek között 2015-ben debütált, 20 évesen a legfiatalabb cyclocross-világbajnok lett.
Az, hogy Van der Poel mennyire sokoldalú versenyző, arról sokat elmond, hogy cyclocrossban összesen eddig hatszoros világbajnok, ráadásul utolsó címét 2024-ben szerezte. 2023-ban országúton és cyclocrossban is világbajnok volt, de van világbajnoki érme gravel és mountainbike szakágban is, utóbbiban a tokiói olimpián is indult, de egy bukás után végül nem tudta befejezni a versenyt.
Mathieu van der Poel pályafutásában egyre fontosabb és egyre nagyobb szerepet kapott az országúti kerékpározás, 2023 végén arról nyilatkozott a holland, hogy egyre közelebb van a nap, amikor már csak az országútra szeretne koncentrálni, de még nem tudta megmondani, pontosan mikor következik majd ez be. A legutóbbi szezont még végigversenyezte, mint fentebb írtuk, világbajnok is lett.
Van der Poel korábban többször is arról beszélt, hogy unalmasnak tartja az országutat, de szemmel láthatóan ma már másképp viszonyul a versenyekhez, és elmondása szerint az edzéseket is jobban élvezi, mint korábban. Az idei év nagy kérdése, hogy a holland számára mit hoz majd a nyár, ugyanis Párizsban olimpiát rendeznek, ötkarikás érme pedig még nincs. Van der Poel korábban azt mondta, indulni akar a Touron, de könnyen lehet, hogy nem megy végig, amennyiben országúton és moutainbike-ban is indul majd. Ez a recept egyszer már bejött, ugyanis a 2023-as világbajnoki címe előtt is ott volt a Touron.
Ha már a Tour de France került szóba, akkor meg kell említeni, hogy háromhetes versenyt Van der Poel soha nem fog nyerni, hiszen neki nem ez a specialitása, nem ez az alkata. Egész egyszerűen túl nehéz, így soha nem fogja felvenni a versenyt a hegyi menőkkel, akiknek egyedüliként van esélye nagy háromhetest nyerniük. Van der Poel igazi klasszikus, egynapos menővé vált, 2024-re pedig olyan formába lendült, hogy halmozza a rekordokat.
A háromhetes versenyeken kívül és a világbajnokság mellett az úgynevezett Monumentumoknak van óriási értéke a kerékpárosok között. Ezekből összesen öt szerepel a versenynaptárban.
Az öt verseny az alábbi:
Ezekből Van der Poel eddig hármat nyert meg, összesen pedig hat ilyen sikere van.
Először a Flandriát nyerte meg 2020-ban, amelyet azóta 2022-ben és 2024-ben is megnyert. A Milánó-Sanremót 2023-ban nyerte meg nagyapjához hasonlóan, míg a Paris-Roubaix-n 2023-ban és 2024-ben nyert.
A további klasszikusok közül 2021-ben megnyerte a Strade Bianchét, 2024-ben az E3 Saxo Bank Classicot, kétszer nyerte a Dwars door Vlaanderent, egyszer-egyszer pedig a Brabantse Pijlt és az Amstel Gold Race-t.
Van der Poelt megcsodálhatták a magyar nézők is, hiszen 2022-ben itt volt a Giro d’Italia magyarországi nagy rajtján, meg is nyerte a visegrádi befutót az első szakaszon, és három napig viselte is a rózsaszín trikót.
Egy évvel korábban, a Tour de France-on nyerte első háromhetes szakaszát, ott is átvehette a vezetőnek járó sárga trikót a második szakaszon bemutatott szökése és győzelme után.
És hogy milyen hihetetlen formában van Van der Poel és mennyire domináns versenyző lett? Azt megmutatja pár rekord, amit a hétvégi Roubaix-sikerével döntött meg. Az Alpecin-Deceuninck holland versenyzője minden idők leggyorsabb győzelmét aratta a francia egynaposon, 48 kilométer/órás átlagnál is gyorsabban tekert a 260 kilométeres távon. Világbajnoki trikóban legutóbb 1962-ben, Rik Van Looy nyerte meg a Flandriát és a Roubaix-t is.
Mathieu van der Poel kereken 3 perces előnnyel nyerte meg a 121. Paris-Roubaix-t, ami hihetetlen nagy előnynek számít. Van der Poel előtt 2009-ben Tom Boonen védett címet a francia versenyen. Andrei Tchmil 1994-es, 60 kilométer hosszú szóló szökése után Van der Poel vasárnapi győzelme minden idők második leghosszabb sikeres szökése a Roubaix-n. Az Alpecin versenyzője hivatalosan 59.7 kilométerrel a cél előtt indult el – írja az Eurosport. Az idei Flandrián is hasonló taktikát követett, ott 45 kilométert tekert egyedül a 270 kilométeres távon és ezzel már rekordbeállítást jelentő harmadik alkalommal győzött a klasszikuson.
Van der Poel 3 perces előnnyel nyerte a Roubaix-t, az elmúlt 25 évben nála nagyobb különbséggel (3.04) csak Johan Museeuw győzött 2002-ben. Van der Poel a második világháború óra a hetedik kerékpáros, akinek összejött a Flandria-Roubaix dupla. Előtte ez Raymond Impanisnak (1954), Fred De Bruynének (1957) Rik Van Looy-nak (1962), Roger De Vlaemincknek (1977), Peter Van Petegemnek (2003) Tom Boonenenek (2005, 2012) illetve Fabian Cancellarának (2010, 2013) sikerült.
Van der Poel esetében felmerül annak az eshetősége, hogy megnyerje az összes nagy klasszikust, de ennek a lehetőségét egyelőre elhessegette azzal, hogy a Liége-hez és a Lombardiához egyelőre ő túl nehéz, ugyanis az a hegyi menők versenye, de nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy fog még próbálkozni. 2020 óta nem indult egyébként egyiken sem.
Ha Mathieu van der Poelról beszélünk, akkor meg kell említeni a nagy riválisát, a belga Wout van Aertot is, akivel gyerekkoruk óta keresztezik egymást a pályafutásuk. Mindössze négy hónap van a két versenyző között és mindketten alkotnak cyclocrossban és az országúton is.
Korábban voltak összezörrenések is, de mára egy normális rivalizálás alakult ki kettejük között.
„Ha egyikünket kivennénk a pakliból, akkor kevésbé lennének érdekesek a versenyek. Ez egy olyan rivalizálás, amire jó lesz utólag visszatekinteni” – mondta Van der Poel, miután 2023-ban lesprintelte a belgát a cyclocross világbajnoki címért. A páros folyamatosan ott volt a nagy versenyek dobogóin, majd szép lassan országúton is nagy ellenfelek lettek. Van Aert 2019-ben súlyosan megsérült a Tour de France-on, majd a visszatérése után 2020-ban megnyerte a Strade Bianchét és a kettős első nagy klasszikusát, a Milánó-Sanremót, úgy tűnt, Van Aert elhúzott a hollandtól, de Mathieu Van der Poel Flandria-győzelmet aratott riválisát lesprintelve. 2021-ben a Tour de France-on brillíroztak, a holland szakaszt nyert és viselte a sárga trikót, míg Van Aert három szakaszt vitt el és a zöld trikót.
2020-ban egy legendás sprintben előzte meg nagy riválisát Van der Poel.
A mélypont egy évvel korábban volt, amikor a Gent-Wevelgemen egymásnak estek verbálisan a befutó után. „Egy versenyző volt, aki engem célzott meg, inkább akart engem veszíteni látni, minthogy nyerje meg a versenyt” – mondta a belga, mert szerinte a holland végig csak őt figyelte, rá tapadt, bármit csinált. Van der Poel úgy reagált, hogy ő soha nem azért versenyez, hogy valaki veszítsen, hanem azért, hogy ő nyerjen.
Van der Poel tavaszáról már beszéltünk, és azért is lehetett ennyire sima, mert nem lehetett ott a nagy ellenfél Wout van Aert, aki a Dwars door Vlaanderen egynapos viadalon bukott, eltörte a kulcscsontját és több bordáját, zokogva ült a földön, majd mentőbe tették. A belga hiába vezetett 1-0-ra a Momentumok tekintetében, az arány most 6-1 Van der Poel javára.
Mathieu Van der Poel Paris-Roubaix-sikerei előtt is zajlott az élet a holland körül és nem feltétlenül ennyire pozitív értelemben. A holland kerékpáros pályafutásának mélypontja a 2022-es világbajnokságon jött el, amikor a mezőnyversenyt megelőző este letartóztatták, mert szóváltásba és veszekedésbe, tettlegességbe keveredett két tizenéves lánnyal a szállodában. A 27 éves sztár rajthoz állhatott ugyan a versenyen, de hamar feladta, és távozott a helyszínről. A következő héten bíróság elé kellett állnia, az útlevelét bevonták.
„Volt egy kisebb vita. A szomszédok elég zajosak voltak, itt pedig eléggé szigorúak ezzel kapcsolatban. Hajnal négyig nem is kerültem vissza a szobámba, ami finoman szólva sem ideális. Sőt, kész katasztrófa volt az egész. De ezen már nem tudok változtatni, megpróbálom a lehető legtöbbet kihozni a dologból. Minimális alvással vágok neki a versenynek, talán az adrenalin segít majd” – mondta, de a végső sikerre is esélyes versenyző nem egész 35 kilométer megtétele után feladta a küzdelmet.
„Nagyjából este 10.40 körül Van der Poel szóbeli vitába keveredett egy 13 és egy 14 éves lánnyal. A holland kerékpáros ezt követően meglökte a két lányt, akik közül az egyik a földre esett, a másik pedig neki a falnak, utóbbi a könyökén felszíni sérüléseket szenvedett. Ezt követően értesítették a szálloda vezetését, ők pedig hívták a rendőrséget, akik letartóztatták a 27 éves versenyzőt. A vád kétrendbeli testi sértés” – mondta akkor a rendőrség szóvivője.
„Korán lefeküdtem aludni, de sok gyerek a folyosón valamiért úgy érezte, hogy muszáj folyamatosan kopognia az ajtómon. Néhány alkalom után elegem lett a dologból. Megkértem őket, igaz, nem túl szépen, hogy hagyják abba. Ezután kijöttek a rendőrök, engem pedig bevittek” – mondta a holland, akinek ügyét csak decemberben zárták le, igaz, felmentették, ugyanis elég bűnhődésnek találták, hogy így sikerült a világbajnoksága.
Kakiszünet után ért fel a csúcsra.
Egy évvel később Skóciában rendezték a világbajnokság mezőnyversenyét, amit Mathieu van der Poel Wout van Aert és Tadej Pogacar előtt nyert meg, de nem volt ennyire egyszerű a menet. A holland szerencséje volt, hogy klímaaktivisták ragasztották magukat az úthoz, ami miatt nagyjából 50 percet állt a mezőny, így volt ideje egy házba betérni, a házigazdák pedig szívesen engedték be nagydologra a sportembert, aki így nem maradt le semmiről.
Van der Poel 20 kilométerrel a vége előtt támadott, már fél perc volt az előnye, amikor az esős glasgow-i körpályán hatalmasat esett, becsúszott a kordonok alá, de volt ideje felpattanni. Visszaült a kerékpárra, remegve igazgatta meg a megsérült cipőjét, és drámai körülmények között világbajnoki címet szerzett.
Drámai világbajnoki cím:
Újabb botrány következett 2023 végén.
Mathieu van der Poel nyerte a cyclocross-világkupa utolsó versenyét a hollandiai Hulstben, de nem emiatt került be a hírekbe, hanem azért, mert a verseny közben gusztustalankodott. Van der Poel az élen haladva az őt hergelő szurkolók felé köpött. A hírek szerint az azon a helyen álló (állítólag belga) drukkerek korábban vizeletet és sört öntöttek Van der Poel felé, emellett pedig rengeteg sértést kiabáltak be neki.
„Egész évben ez történik, és már elegem van belőle. Nem hagyták abba a kiabálást, még a bemelegítés alatt sem. Hogy mit kiabáltak, az jobb, ha tőlük kérdezik meg, mert én nem fogom megismételni. De ezeknek a megnyilvánulásoknak nincs helye a mi sportunkban" - mondta ő az esetről.
A közösségi médiában a hozzászólókat nem hatotta meg ez a magyarázat, a "profikhoz méltatlan viselkedéséért" rengeteg kritikát kapott Van der Poel. A Nemzetközi Kerékpáros-szövetség (UCI) végül 250 svájci frankos pénzbírságra büntette a holland kerékpárost.
Csapata, az Alpecin azonban kitart legnagyobb sztárja mellett, ugyanis 2028-ig szerződést hosszabbított vele, és ugyanígy tett a csapatot és Van der Poelt is támogató Canyon, amely tíz évet hosszabbított vele, azaz gyakorlatilag a pályafutása végéig.
Az Alpecin szurkolói és a kerékpársport szerelmesei is elégedettek lehetnek, hiszen olyan sztároktól hemzsegő mezőny alakult ki a szemünk előtt, amely Tadej Pogacarral, Jonas Vingegaard-ral, Remco Evenepoellal, Primoz Rogliccsal, Van Aerttal és Van der Poellal hosszú évekig biztosítja a hihetetlen teljesítményeket és csak remélni tudjuk, hogy sokszor megmérkőznek majd egymással a csúcsformában tekerő sztárok.