"Megesik, hogy néhány óra után elégedetten feláll a kávézóban, és mi, akik itt vagyunk ma este, tudjuk, hogy Kjell Askildsen most megírt három mondatot. Három mondatot, amelyek megállják a helyüket. De olykor tévedünk, talán nem is emiatt ilyen elégedett. Ugyanilyen elégedett szokott lenni akkor is, ha kihúzott három mondatot. Három mondatot, amelyekről kiderült: nem felelnek meg a célnak" - írta Dag Solstad norvég író Kjell Askildsen 60. születésnapjára.
A norvég Kjell Askildsen (1929) első novelláskötetét 1953-ban publikálta, de kritikai elismerésben csak a nyolcvanas években részesült. Ekkor alakította ki azt a visszafogott, tömör nyelvezetet, amely meghatározó jelentőségű a következő két évtized norvég és skandináv kisprózájában. Írásaiban gyakran foglalkoztatja a magány, az elhagyatottság és a félelem, de humora, finom iróniája és a szó klasszikus értelmében vett humanizmusa révén mégsem válik pesszimistává.
"Ebben a hangos szavakkal teli világban Askildsen visszaadja a csendet az embereknek" - írták róla 1992-ben, amikor megkapta a legrangosabb skandináv irodalmi elismerést, az Északi Irodalmi-díjat (Nordisk Rads Litteraturpris). A "minimálpróza mesterének" elbeszéléseit már számos nyelvre lefordították; A thesszaloniki kutyák az első magyarul megjelent kötete.