Nyugalom és rend kell, elég volt a vérontásból

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Szabad Nép


Három napon át vér folyt Budapest utcáin.Legyen vége, legyen rend, nyugalom, béke. Valósuljon meg az, amiért oly sokan meghaltak, amit a magyar nép java akar: Magyarország legyen független, demokratikus ország, amely a maga magyar útján halad a szocializmus felé.


Beszélni fogunk még, mert beszélnünk kell még az okokról, amelyek a felkelést kiváltották. Beszélni fogunk a nyomasztó felelősségről, amely egy népünktől elidegenedett, gonosz, a párttal nem azonosítható vezető klikket terhel s beszélni fogunk e klikk politikájának hibáiról, bűneiről és vakságáról. Beszélni fogunk arról, hogy a felkelésben nemcsak azok vettek részt, akiket az ország helyzete felett érzett elkeseredés vitt a fegyveres harc útjára, hanem valóban ellenforradalmi erők és más rossz elemek is. S beszélnünk kell majd arról, hogy e harc tüze, ha nem is volt salakmentes, mégis elég erős volt ahhoz, hogy fejlődésünk sok gátját elégesse.


Ma még másról kell beszélnünk. Nagy Imre miniszterelnöksége, Gerő Ernő leváltása, Nagy Imre és Kádár János első nyilatkozatai, a kormány várható átalakítása, azt mutatják, hogy végre elkezdtük a helyes intézkedéseket. De még sokat, nagyon sokat kell cselekednünk, hogy elmondhassuk: a gyakorlatban is megvalósulnak ifjúságunk, dolgozó népünk nemzeti és demokratikus követelései, s hogy hozzáláthassunk égető gazdasági, anyagi problémáink megoldásához, a népjólét emeléséhez. Ma még arról kell beszélnünk s bár volna erőnk olyan meggyőződéssel és hévvel mondanunk, amilyennel érezzük: mindehhez nyugalom és rend kell.


www.rev.hu
Gimes Miklós. Vida Ferenc bíró 1958. június 15-én a fellebbezés lehetősége nélkül halálra ítélte. Másnap kivégezték.

Nyugalom és rend kell, hogy egyetlen élet se vesszen el többé, hogy újra megtalálják egymást a szülők és a gyermekek, a házastársak és a szerelmesek, hogy begyógyíthassuk a sebeket, megvigasztalhassuk a gyászolókat. Nyugalom és rend kell, hogy újra megindulhasson a munka, hogy biztosíthassuk Budapest élelmiszerellátását, rendbe hozzuk fővárosunkat. Nyugalom és rend kell, hogy Budapestről kivonják a szovjet csapatokat, hazahívják a magyarországi szovjet haderőt, s igazságosan rendezzék a magyar-szovjet viszonyt. Nyugalom és rend kell, hogy a kormány és a nép alkotó, hazafias programot dolgozhasson ki és hajthasson végre.


Bölcs politika és megbízható karhatalom, a demokratikus tömeg józan követeléseinek teljesítése és teljes határozottság a rendbontókkal, lövöldözőkkel szemben - minderre szükség van ahhoz, hogy a nyugalmat és a rendet biztosítsuk. Ez a történelmi pillanat parancsa; erre fogjon össze a párt, a kormány és minden becsületes magyar hazafi.

Gimes Miklós

Gimes Miklós (1917-1958) Budapesten született. Szülei orvos pszichiáterek voltak, ő is orvosnak készült, de Szegeden megkezdett tanulmányait nem fejezte be. Különféle alkalmi szellemi munkákból élt. A háború alatt munkaszolgálatra hívták be, ahonnan 1944 nyarán megszökött, és beállt Tito hadseregébe. 1945 januárjában tért vissza Budapestre, belépett az MKP-ba, a Szabad Nép munkatársaként dolgozott. 1953 után Nagy Imre reformjainak a híve lett, emiatt Nagy Imre elmozdításakor áthelyezték a Magyar Nemzethez. 1955 májusában egy párttaggyűlésen követelte a Rajk elleni, valamint az azzal kapcsolatos koholt perek felülvizsgálatát, ezért kizárták a pártból, és állásából is elbocsátották; könyvtárosként, majd lektorként dolgozott tovább. Nagy Imre körének egyik vezéralakja, politikai nézetei radikálisabbak, demokratikusabbak voltak társai többségénél. A forradalom kitörését megelőző napon visszatért a Szabad Nép szerkesztőségébe. A forradalom alatt barátaival napilapot alapított Magyar Szabadság címmel. November 4. után a szellemi ellenállás egyik vezéralakja volt: Október Huszonharmadika címmel illegális lapot szerkesztett, Magyar Demokratikus Függetlenségi Mozgalom néven ellenállási szervezetet hozott létre. 1956. december 5-én a szovjetek tartóztatták le. A Nagy Imre és társai-perben a Legfelsőbb Bíróság Népbírósági Tanácsa Vida Ferenc elnökletével 1958. június 15-én szervezkedés kezdeményezése és vezetése vádjával halálra ítélte a fellebbezés lehetősége nélkül. Másnap kivégezték.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről