A diétázás tíz legégetőbb kérdése

dieta2
Vágólapra másolva!
Mitől lesz kockás a hasunk? Milyen diétát válasszunk? Melyik garantál örökké tartó eredményeket? Rendszeresen föltett kérdések, és az arra adott válaszok.
Vágólapra másolva!

Jó ez a sorozat, csak nagyon hosszú, és annyiféle diéta van, hogy nem tudok választani.

Pedig egyszerű: aki egy régóta használt módszerben bízik, szeret számolgatni, és sokat kocogni, akkor menjen a klasszikus zsírégető diétával. . Ha szélsőségesebb, és szereti váltogatni a nagyon szigorú időszakokat a mindent bele zabálós napokkal, akkor ott a ketogén diéta, vagy valamelyik szakaszos böjtölés. Ha pedig a lehető legkevesebbet szeretne az étkezéssel foglalkozni, akkor a szakaszos böjtölés.

Melyik sport a legjobb a fogyáshoz?

Ez nagyon egyszerű: minél több kalóriát éget el egy mozgásforma, annál jobban segíti a fogyást, az esetek nagy részében ezért szokták a súlyzós edzéseket ajánlani. Azzal lehet ugyanis egységnyi idő alatt a legtöbb kalóriát elégetni (de a sok helyen zsírégető edzésként a köztudatban levő kis súlyos, sokismétléses bohóckodást felejtsük el, az az égvilágon semmire nem jó. Ha a súlyzós edzést választjuk, akkor nézzünk ki valami tisztességes edzéstervet, és kövessük azt.) Persze ha valakinek ellenérzései vannak az edzőteremmel szemben, vagy utálja a súlyzózást, akkor van számtalan más lehetőség, a lényeg, hogy lehetőleg olyat keressünk, ami sok energiát igényel. A gyaloglás gyönyörű sport, de csak akkor van értelme, ha van időnk alkalmanként több órán keresztül végezni. A súlyzós edzéssel el kell oszlatni még egy tévhitet, amit az emberek nagy része oszt: senki nem válik egyik napról a másikra kigyúrt, csupa izom állattá. A köztudatban "bodybuilderként" élő képek a 100+ kilós hulkokról általában sok évnyi kemény munka, szigorú diéta, és kifinomult kémiai felkészítés (ld. még: kokszolás) eredményei, hétköznapi emberekkel nem történik meg, hogy egyik pillanatról a másikra mondjuk Jay Cutlerré válnak. Még azokkal sem, akik nagyon szeretnék ezt.

Jó, hogy ez szóba jött, mert én nem szeretnék olyan nagyon izmos lenni, csak kockás hasat akarok nyárra. Ahhoz is diétázni kell?

Ahhoz kell csak igazán. Valamiért elterjedt az a nézet, hogy a has az ész nélkül végzett hasprésektől lesz kockás. Ez butaság. A has mindig kockás, csak a kockák egy bizonyos testzsírszázalék fölött nem látszanak. Ez férfiaknál általában 10-12%, nőknél olyan 14-15%. Ez ugye azt is jelenti, hogy ha mondjuk valaki 80 kilós, és nem látszik a hasizma, akkor alapból van rajta 8-12 kg-nál több zsír (hogy ezt mennyiben minősítjük fölöslegnek, az a céljainktól is függ, de itt most a kockás hasról beszéltünk).

Hát én nagyon becsületesen diétázom már három hónapja, de az utóbbi pár hétben nem fogyok semennyit! Elromlott a diéta? Pedig már majdnem látszanak a kockák a hasamon!

Nem, nem romlott el a diéta, ez mindenkinél jelentkezik bizonyos idő után, külön szakirodalma van a diétás platónak. Az esetek nagy részében akkor jelentkezik, amikor egy viszonylag alacsony testzsírt elértünk, tehát a korábbihoz képest már nem áll rendelkezésre olyan nagy mennyiségben a zsír, hogy a szervezet örömmel hozzányúlkáljon. Ráadásul a diétának erre a szakaszára általában az anyagcsere is belassul annyira, hogy a heti fogyás ne legyen érezhető. Ilyenkor több megoldás is van, az egyik, hogy az ember tart pár nagyon laza napot, amikor ehet akár szemetet is. Ettől megint felpörög az anyagcsere, a szervezet egy kicsit megnyugszik, hogy hú de klassz, van megint mit zsírba pakolni, és utána újult erővel lehet folytatni a fogyást.

Csak sporttal lehet fogyni?És csak diétával?

Csak sporttal abban az esetben lehet fogyni, ha a testmozgással sikerül annyi kalóriát elégetni, hogy a napi átlagunk negatívban legyen, tehát mindig több legyen a felhasznált kalória. Úgyhogy végül is lehet, csak nem szokott sikerülni, mert nagyon nehéz kizárólag sporttal létrehozni a kalóriadeficitet, ha az ember mondjuk napi 4-5000 kalóriát tol be az arcába. Csak diétával hasonló a helyzet, bár egy fokkal (de nem többel) könnyebb, ott ugyanis eleve kalóriamegszorításról beszélünk. A diéta + testmozgás kombó azért terjedt el, mert azzal lehet a leghatékonyabban csökkenteni a kalóriabevitelt és növelni a -felhasználást.

Ha fenékre edzek, onnan fogyok? Miért?

Az edzés és a fogyás nem így függ össze. A szervezetnek nem lehet megmondani, hogy honnan mozgósítsa a zsírt, mint ahogy azt sem lehet megmondani, hogy hova raktározza - ez genetikailag meghatározott valami. Az ember egyetlen dolgot tehet, ha el akarja tüntetni a fenekéről (hasáról, csípőjéről, combjáról) a zsírt: fogyni kezd, aztán majd szépen eltűnik a zsír a kívánt testrészről is.

Fogyni akarok, de nem akarok éhezni, amit a böjtölésesnél kell, meg nincs időm tudatosabban enni, és sportolni se. Mit csináljak?

Ilyenkor az a legcélszerűbb, ha az ember tovább hízik, ahhoz nem kell semmit változtatni.

Nekem olyan diéta kellene, hogy ne hízzak vissza, amikor abbahagyom. Olyan van?

Nincs. Ha valaki eléri a kívánt testsúlyt, és utána visszaáll a diéta előtti ész nélküli zabálásra, ami az elhízáshoz vezetett, akkor megint el fog hízni. Főleg, mivel diéta után az ember hajlamos sokkal engedékenyebbnek lenni magához, hiszen olyan ügyesen lefogyott, és annyit szenvedett, hogy igazán megérdemli azt a pár hét folyamatos nassolást. Az tény, ha az ember a diéta alatti mozgásmennyiséget tartja, akkor jóval nehezebben jönnek majd vissza a kilók, hiszen több kalóriát fog elhasználni, mint azelőtt, de csodában reménykedni teljesen fölösleges. Vannak olyan diéták, amik azt ígérik, hogy a befejezésük egy évig (vagy akármeddig) védettséget nyújt a visszahízás ellen, de ez sajnos nem így működik.

Életem végéig diétázni kell? Én azt nem fogom bírni!

Ha a diéta alatt fogyókúrát értünk, akkor nem. Ha tudatod étkezést, akkor igen. Ha lefogytunk, akkor teljesen fölösleges továbbra is olyan étrendet követni, ami fogyáshoz vezet. Onnantól kezdve bőven elég, ha nagyjából figyeljük a napi tápanyagbevitelt, nem eszünk meg naponta több ezer fölösleges kalóriát, és nem punnyadunk vissza a fotelbe. Szinten tartani jóval egyszerűbb, és lazább dolog, mint fogyni, semmi szükség folyamatosan görcsölni, meg feszülni. De ugyanazt folytatni, amit a diéta előtt: egyenes út a visszahízáshoz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!