A kinti szürke nyálka csak egyetlen dolog miatt jó, végre megint lehet leveseket szürcsölni, lehetőleg tűzforrón – az is fontos, hogy sokat azért ne kelljen előtte a konyhában robotolni. Az instant leveseket sajnos sem gyorsaságban, sem árban nem tudnánk felülmúlni, minőségben viszont elég könnyen. Erre tettünk kísérletet korábban ezekkel az ötperces levesekkel.
Ha ennél valamivel, de nem sokkal, csak negyed órával többet tudunk szánni az ügyre, egészen rendkívüli dolgokat hozhatunk létre.
A leves az új hamburger,
ám ez végre egy olyan divat, aminek van értelme is, egyre több levesező, pho-ző, ramenező nyílik. Otthon is érdemes szokást csinálni a levesebédekből és levesvacsorákból. Ehhez gyűjtünk most ötleteket, és megmutatjuk saját kedvenc gyors leveseinket.
Ahhoz, hogy tényleg gazdag, teljes értékű és izgalmas leveseket dobhassunk össze hétköznap esténként, kell némi előkészület. Elsősorban kis adagokban lefagyasztott húsleves vagy alaplé szükséges hozzá, amivel fel kell tölteni a mélyhűtőt.
Ez nem nagy munka, és egyszerre kb. 4-5 liter is könnyen előállítható, ami 4-5 különböző leveshez is elég lehet. Az alaplé lényegében egy enyhe ízű húsleves.
Készülhet csontból, nyesedékekből, aprólékokból és kevés leveszöldség szükséges hozzá.
Mi a csirkemellet csontostul vásároljuk, és miután a húst felhasználtuk, a megmaradt csontot a mélyhűtőben gyűjtjük. Ha összegyűlik egy levesnyi, főzünk belőle egy nagy lábos alaplevet, ami aztán literes kiszerelésben megy a fagyasztóba. Alaplé készítéséhez itt olvashatnak pontos útmutatót, de az egyszerűség kedvéért ide is beteszünk egy alapreceptet, amit mindenki úgy variál, ahogy neki jólesik.
Alapanyagok:
A húst hideg vízben felteszem főni, majd mikor felforrt, hozzáadom a feldarabolt zöldségeket és a fűszereket is. Fedő nélkül, egészen alacsony lángon, gyöngyöztetve főzöm 2-3 órán át.
Leszűrve hűtöm, majd literes dobozokban fagyasztom.
Minden zöldségből készülhet krémleves, nem nagy ügy, és gyorsan puhuló alapanyagokkal elég hamar megvan. A jó krémleves az arányokon és az ízek egyensúlyán múlik.
Ne legyen sűrű, mint a bébiétel, de ne is legyen híg, mint a mosogatólé. Az ideális arány eltalálásához mi inkább sűrűre hagyjuk a levest, majd amikor elkészült, maradék alaplével állítjuk be tökéletesre. A teljesség igénye nélkül néhány zöldség, ami kb. 10 perc alatt megpuhul, így jó krémlevesalap lehet:
Ez is krémleves, csak egy kis csavar van benne: a levesbetét csicseriborsó, ami nagyon jól megy a vöröslencséhez. Mindkét alapanyag elvan otthon a szekrényben, ehhez a leveshez semmilyen előkészület nem szükséges.
Alapanyagok:
A hagymát apróra vágom, az olajon megpárolom. Megszórom a római köménnyel, ha csípősre szeretném, a csilit is hozzáadom, majd belekeverem a lencsét, és felöntöm az alaplével. Felforralom, majd alacsony lángon főzöm 10 percig, míg a lencse meg nem puhul. Hozzákeverem a paradicsomot és a csicseriborsót, majd további 5 percig főzöm. Tálaláskor görög joghurtot kanalazok hozzá.
Ne arra a téglalap alakú zacskóra gondoljanak a kis porzsákkal, az igazi ramen egészen más. Gazdag, ízes hús- vagy zöldségleves, és a tésztán túl rengeteg minden: ress zöldségek, lágyra főtt tojás és puha hússzeletek vannak benne.
Nem mindig gyors műfaj, de kikísérleteztünk egy olyan verziót, ami valóban közel 20 perc alatt megvan.
Alapanyagok:
Kevés olajon megpirítom a kockákra vágott csirkemellet, egy merőkanálnyi alaplevet öntök rá, és fedő alatt, alacsony lángon 10 percig párolom. Egy kis lábosban vizet forralok, amikor forr, beleteszem a tojásokat, és 7 percig főzöm.
Mikor kész, hideg vízben hagyom őket lehűlni. Miközben a tojás és a csirke fő, előkészítek minden mást: a gombát felszeletelem – ha szárított gombát használok, előtte forró vízbe áztatom, a gyömbért és a fokhagymát lereszelem, a répát is lereszelem, a spenótot laskára vágom.
Ha a csirke puha, hozzáadom a gyömbért, a fokhagymát és a szójaszószt, majd felöntöm az alaplével.
Felforralom, beleteszem a gombát és a tésztát. 3 perc múlva elzárom alatta a lángot. A tányérokba rendezem a megpucolt tojásokat, a répát és a spenótot, ezekre merem a forró levest.
Az olaszok zöldséglevese is minimum két étkezést ér, főleg, ha szalonnával indítjuk.
Elég sokféleképpen készülhet, minél többféle zöldség kerül bele, annál jobb, izgalmasabb lesz.
Alapanyagok:
A szalonnát felkockázom, kiolvasztom a zsírját, megpárolom rajta a hagymát. Felöntöm a paradicsommal, szétnyomkodom, sózom, és néhány percig rotyogtatom. A répát, a zellerszárat, a krumplit egyenlő kockákra vágom, és az alaphoz keverem. Felöntöm 1 liter zöldséglevessel, és 10 percig főzöm.
Hozzáadom a borsót, a babot, a zsályát és a pestót, kicsit megint megsózom, és további 5-10 percig főzöm, míg minden puha nem lesz.
Balzsamecettel, reszelt parmezánnal és fokhagymával bedörzsölt pirítóssal tálalom.
Mivel mi mindennap tudnánk levest vacsorázni, innen válogatunk további ötletekért, ha nem vágyunk húsra, de ha több időnk van, ezt a palóclevest is biztosan újrafőzzük.