Tavaly húsvétkor lépésről lépésre bemutattuk, hogyan kell elkészíteni az egyszerű fonott kalácsot. Akkor rengeteg pozitív visszajelzés érkezett: sok olvasónk készítette el a recept alapján élete első húsvéti kalácsát, olyanok is, akik azelőtt még sosem sütöttek ilyesmit. Legyen bátor: szerezzen magának örömöt, a sikerélmény garantált, sőt a család is lelkesedni fog!
Mivel az alap már simán megy, idén tavasszal szintet lépünk.
Fogjuk a tavaly jól betanult kalácstésztát, és kicsit csavarunk rajta, rögtön négyféleképpen.
Sósan, édesen, színesen, és nagyon szépen készítjük el a kalácsokat. Nem kell félni, mindegyik technika egyszerű, néhány mozdulatból áll. Nem szükséges hozzá sem extra ügyesség, sem különleges eszközök.
Az egyes formák leírásakor azt a tölteléket írtam a receptbe, amivel az adott kalács éppen készült, de mindenki variálhat, azzal töltheti, amivel jólesik! Ha a kalácsot sósan tervezik elkészíteni, módosítsanak a tészta só-cukor arányain. A cukrot vegyék vissza egy evőkanálnyira, sót pedig egy teáskanálnyira növeljék.
A harmonika vagy legyezőkalács nemcsak azért csodálatos, mert mulatságosan néz ki, hanem mert a rétegek között annyira finoman oszlik el a töltelék, hogy kóstolóink azt mondták:
az egész kalács olyan, mint a kakaós csiga közepe.
Abban pedig talán egyetérthetünk, hogy a kakaós csiga közepe a legjobb dolgok egyike a világon.
Alapanyagok:
Ehhez a kalácshoz hosszú, szögletes sütőformára van szükség. Ha a hosszabb fajtájú van kéznél, lehet egyben készíteni az egészet, ha viszont kisebb a formánk, érdemes két adagban formázni. A már megkelt kalácstésztát téglalap formájúra, körülbelül 3 milliméteres vastagságúra nyújtom.
A vajat megolvasztom – éppen csak annyira, hogy puha legyen, de ne folyjon.
Belekeverem a szilvalekvárt.
Megkenem a vajjal a tésztát úgy, hogy mindenhová jusson. Megszórom a kakaóporral úgy, hogy mindent bevonjon, majd a porcukorral is.
Vízszintesen körülbelül öt centi széles csíkokra vágom a téglalapot. A csíkokat egymásra fektetem úgy, hogy mindig a megkent felület találkozzon a simával.
Az így kapott oszlopot keresztben is ötcentis darabokra vágom.
A sütőformát kibélelem sütőpapírral, és a rövid végére állítom. Egymásra fektetem a kis tésztaoszlopokat.
Letakarva kelesztem körülbelül 45 percig.
180 fokosra előmelegített sütőbe teszem, forró vizes edényt teszek a sütő aljába, és körülbelül 40 perc alatt megsütöm.
Míg az előző inkább mulatságos, ez a kalács egy szép, nőies darab. Ugyanazzal a módszerrel készül, mint a már tavaly bemutatott kifordított kalács. Annyi a különbség, hogy itt
egymás köré rendezzük a kifordított csíkokat, így, amikor a kalács megkel, rózsa formájú lesz.
A töltelék itt a szirmok közé rétegződik majd.
A megkelt tésztát két részre osztom. Vékony téglalappá nyújtom, egyenletesen megkenem a lekvárral.
Feltekerem, majd a tekercset hosszában, egy nagy, éles késsel kettévágom.
Egy tortaformát vagy más, magas falú, kerek formát kibélelek sütőpapírral. A tekercs egyik felét csigaszerűen feltekerem, és a forma közepére helyezem. A tekercs másik felét köré csavarom. Ugyanígy járok el a maradék tésztával.
Letakarva állni hagyom körülbelül 40 percig. 180 fokosra előmelegített sütőbe teszem, a sütő aljába egy forró vizes edényt helyezek.
Körülbelül 45 percig sütöm.
Ebben a kalácsban sem kizárólag az a jó, hogy szépen mutat. Amikor vendégek jönnek, és kirakjuk ezt a kalácsot, a napraforgó szirmaiból mindenki téphet magának, még szeletelni sem kell.
Alapanyagok:
A tésztát két egyenlő részre osztom. Az egyiket 2 milliméteres körré nyújtom, és egy sütőpapírral bélelt sütőlapra fektetem. Megkenem a pestóval.
A tészta másik felét igyekszem ugyanakkora körré nyújtani, mint amekkora az első volt.
A pestóval megkent tésztalapra fektetem.
Fogok egy poharat, és belenyomom a tészta közepébe úgy, hogy csak nyomot hagyjon, de ne szakítsa be a tésztát.
Egy pizzavágóval ujjnyi vastag szeleteket vágok a körből kiindulva. A szeletek végét egyenként megfogom, és csavarok rajta egyet.
Fél órát hagyom az egészet kelni. Közben a sütőt előmelegítem 180 fokosra. Ha letelt a kelési idő, lekenem egy felvert tojással a kalácsot, és a sütőbe teszem.
Körülbelül fél-háromnegyed óra alatt fog aranyszínűre sülni.
Buborékos, mert olyan, mintha kis buborékokat készítenénk a tésztából és ezeket pakolnánk egymásra. A kis tésztagolyók ráadásul töltve vannak, így amikor a kalácsot szeleteljük, mókás foltokban bukkan elő a töltelék. Aki igazán nagy durranást akar, kétféle töltelékkel is készítheti a kalácsot, így színes is lesz, nem csak foltos.
Ehhez most csak mákos tölteléket készítettem, de simán lehetett volna mákos-diós.
A diós töltelék ugyanúgy készül, mint a mákos, csak kevesebb, feleannyi cukor kell bele.
Ha kétféle tölteléket használnak, felezzék a mennyiségeket.
Alapanyagok:
A töltelékhez:
A töltelékhez az alapanyagokat egyszerűen elkeverem. A kalácstésztát 8 darab, egyenlő méretű golyóra osztom.
A golyókat egyenként kilapítom, a közepére teszek egy kiskanálnyi tölteléket.
A széleit összecsipkedem, gombócot formázok belőle. Így teszek mind a nyolc darab tésztával. Egy sütőpapírral bélelt formába sorakoztatom a mindet.
Letakarva hagyom háromnegyed órát kelni. A kelési idő vége felé előmelegítem a sütőt 180 fokosra. A megkelt kalács tetejét lekenem egy felvert tojással.
Körülbelül 40 perc alatt aranybarnára sütöm.