Az látszik, hogy a magyar csapat toronymagasan verte a többi indulót:
Ők jutottak be a lyoni világdöntőre, a többiek (Németország - 1042, Ausztria - 1039, Olaszország - 1027, Törökország - 996, Spanyolország - 971, Egyesült Királyság - 968, Oroszország - 834, Horvátország - 818, Bulgária - 798) legközelebb két év múlva próbálkozhatnak újra.
Tamást hasonló tülekedő tömeg fogta körül, mint amilyen délelőtt a versenyboksz előtt volt. Számított ekkora érdeklődésre, és nagyon örült a rengeteg magyar szurkolónak - az első két és fél órában a sajtó harminc centire volt a boksztól, az viszont zavaró volt. Azt mondta, hogy a holnap még a mosogatásé, de utána július-augusztusban muszáj lesz pihennie.
Négy és fél hónap kemény munka van mögöttünk, heti egy szabadnappal - vagy még annyi sem -, hogy minden a helyén legyen, minden stimmeljen. Augusztusban muszáj lesz feltöltődnünk, mert ősszel megkapjuk a lyoni döntő dokumentációját hústémában. Szeptember elejétől pedig újra kezdődik a felkészülés.
Nem lehet százszázalékosan elégedett, mert mindig lehet jobbat, de úgy érzi, most az erős felkészülés után egy 95 százalékos szintet biztosan elértek. A fiataloknak azt tanácsolja, hogy figyeljenek, legyenek alázatosak, kérdezzenek és tanuljanak, amennyit csak tudnak.
Elképesztő eredmény a magyar csapat és a magyar gasztronómia számára, hogy Széll Tamás, Szabó Kevin, Vomberg Frigyes és Szulló Szabina csapata megnyerte a Bocuse d'Or Europe-ot. Mikor kihirdették a norvég második helyet, sokan a dánokat várták a dobogóra. Amikor Jerome Bocuse kimondta, hogy Magyarországé az arany, a hatalmas ováció közepén pár másodpercig csak néztük egymást, hogy ez most tényleg megtörtént-e.
Nehéz elmondani, mekkora súlya van a dolognak, de a legnagyobb esélyeseket - a franciákat (negyedik hely), a dánokat, a finneket sikerült megelőzni, Széll Tamás vitathatatlanul Európa egyik legjobb szakácsa.
Széll Tamás és csapata megnyerte a Bocuse d'Or európai kontinensdöntőjét. Hatalmas az ünneplés! A második helyezett Norvégia, a harmadik pedig Svédország lett.
Budapest most gasztrolázban ég: rengeteg nemzet szervezett saját, privát eseményt, hogy hozzátegyenek valamit ehhez a pozitív hullámhoz. A norvég nagykövetség vacsoráján mi is ott voltunk a High Note SkyBarban.
Ferencz Gábor, a Michelin Guide által ajánlott séf is a Flying Culinary Circus (FCC), azaz a világ legnépszerűbb utazó szakácsformációjának tiszteletbeli tagjaként főzött: a fókuszban a lazac volt, ám emellett megjelentek olyan különlegességek is, mint a Ferencz Gábor által megálmodott shotos pohárban tálalt gulyásleves, a töltöttkáposzta-szusi tejfölmousse-szal vagy az Aria somlói.
A fiatal norvég séfek rendkívül látványos főzési technikát mutattak: a folyékony nitrogént, tüzet, vizet és jeget felhasználó akrobatikus főzőmutatványok mögött azonban rendkívül komoly szaktudás van olyan elismerésekkel, mint Michelin-csillagok és Bocuse d’Or-aranyérem.
„Izgalommal töltött el bennünket, hogy ismét Magyarországra látogathatunk, hiszen mi is érzékeljük, hogy Budapest rendkívül erőteljesen képviselteti magát Európa gasztronómiai térképén” – mondta el Mathias Spieler Bugge az FCC képviseletében. „A magyar főváros több Michelin-csillagos étteremmel rendelkezik, mint Oslo, de emellett számos olyan további kiemelkedő étteremről is tudunk, amely igazán figyelemre méltó.”
A tömeg nem nagyon oszlott szét, az ajtók előtt pihennek, várakoznak: még egy óra, és kezdődik az eredményhirdetés.
A magyarokat mindenki az első tízbe várja
- rögtönzött közvélemény-kutatásunk szerint a svédeket tippelik legtöbben győztesnek, amire valóban van esély, rögtön utánuk a franciákat jósolják a nézők. Az ő táljuk kicsit retró volt, de hát bűn lenne nem felhasználni nemzetük gasztronómiai hagyományait.
A magyar csapat szarvastálja tényleg jól sikerült. Vajon lesz esélyünk a skandinávok és a franciák ellen? A svédek is készen vannak - velük végződik a verseny, utána már csak az eredményt kell kivárni! Visszatérünk a részletekkel!
Úgy kiabál a tömeg, mintha focivébét nyertünk volna!
Izgulunk, naná. A tömeg meg őrjöng. Ahogy azt kell.
A skandinávok nagyon érzik: a nagy esélyesnek tartott svédek haltányérja fenomenális lett.
Jól mutat Széll Tamás hala, úgy tűnt, a zsűrinek is tetszett.
Mintha lekoppintották volna Pohner Ádám selejtezős tányérját. Aki nem figyel, könnyen elvesztheti a fonalat - tányérok és nemzetek követik egymást!
Mindjárt jönnnek a magyarok!
Naná, hogy svájci óraipar, takkra pontosan jöttek a kecsegével elő.
Egy perccel hamarabb kirakták a tálat: az orosz séf konyhai munkája nagyon szép volt, de a hala sem rossz!
Az olaszok is pontosak voltak, az ő haltányérjuk is szép lett.
Kész az első haltál: a hollandok időben prezentálták, nincs késés. A forma ötletes, jól kialakították, a szín elég halovány.
A nézőtéren egy gombostűt sem lehet leejteni, megteltek a VIP-páholyok, és a sajtósok is felsorakoztak. A szakma nemzetközi képviselői is itt vannak, úgy tűnik, tényleg sokakat érdekel a Bocuse Budapesten.
A zsűrit két részre osztották: tízen a haltányérokat, tízen pedig a húst értékelik. A kiegyensúlyozottság miatt a legmagasabb és a legalacsonyabb pontokat nem számolják be a végső összesítésbe. Közben a magyar szurkolócsapat mellett a dánok zenekara a leghangosabb a lelátón - elképesztő, hogy ilyen hangzavarban hogyan tudnak koncentrálni a séfek. Húsz perc múlva érkezik a holland versenyző haltányérja.
A nemzetközi zsűri a versenyző csapatok elnökeiből áll össze, a konyhai zsűri mellett az ő szerepük a legfontosabb, összesen nyolcvan pontot adhatnak a versenyzők munkájára. A 20 versenyző közül pedig csak 11 juthat be a jövő januári lyoni döntőbe.
Lássuk, kik dolgoznak ma, kiket kell legyőznie a magyar csapatnak.
Smink tavaly a kilencedik helyet érte el a lyoni döntőben, azóta pedig a legjobb holland étteremnek tartott, 12 éve (!!!) három Michelin-csillagos Librije-ben dolgozik. Tapasztalt versenyző, nem ijed meg a stresszhelyzettől és a zsibongástól, úgyhogy komoly esélyesnek tűnik.
Az olaszok az utóbbi két világdöntőn nem számítottak komoly tényezőnek - tavaly ki sem jutottak, a 2013-as versenyre is csak zöldkártyával. Acquaroli Rasmus Kofoed (a zsűri tiszteletbeli elnöke) háromcsillagos Geraniumában edződött, jelenleg pedig a genovai Four Seasons Hotelben dolgozik.
Oroszország sem egy híresen Bocuse-versenyző ország, de 2013-ig Magyarország sem volt fenn a verseny térképén, úgyhogy még meglepetést is okozhatnak. Ovchinnikov egy észt étterem, a tallinni ENZO szakácsa, amit 2015-ben az 50 legjobb észt étterem közé választottak.
A 26 éves versenyző a világ egyik legjobb éttermének tartott Hotel de Ville Crissier-ből érkezett. Felkészülését megrendítette, hogy a mentora, Benoit Violier, az étterem séfje január 31-én öngyilkos lett. Ha lehet hinni a pletykáknak, ettől még erősebben koncentrált a versenyre, így ő is komoly esélyesnek számít.
A horvátok sem tartoznak a lyoni döntő élmezőnyéhez, most Karamarko, a Falkensteiner-csoporthoz tartozó Adriana Hotel éttermének séfje igyekszik bejutni a világdöntőre.
A tavalyi hetedik hely után Lemal és csapata vállán a teher, hogy szépítsenek, és a 2017-es döntőben újra a dobogóra kerüljenek. Lemal a Michelin-csillagos Domaine Riberach nevű dél-franciaországi étterem séfje.
Aesaert, a Belgocatering szakácsa 2014-ben indult már a versenyen, de akkor a stockholmi európai döntőből nem sikerült kijutnia a világdöntőre. A belgák viszont már a nyolcvanas évek óta szereplői a Bocuse d’Ornak, a két évvel ezelőtti kudarc pedig biztos ad egy löketet, hogy a mai versenyen jobban szerepeljenek.
Az első magyar Bocuse d’Or-versenyző, a 2013-as világdöntő első magyar résztvevője a 10. helyet szerezte meg. A csapat tagjai: Vomberg Frigyes coach, Szabó Kevin commis és Szulló Szabina, aki a zsűriasztalnál képviseli Magyarországot.
Nagyon komoly esélyese a világdöntőnek is a dán Kadeau-ből érkező Falk, aki járt már a világ legjobb éttermének tartott Nomában, a háromcsillagos Geraniumban. Még csak 25 éves, de ilyen tapasztalattal nem elképzelhetetlen, hogy a 2017-es lyoni döntőben a dobogón álljon.
Svédország is a Bocuse-országok élvonalába tartozik, tavaly Tommy Myllymakki a harmadik helyen végzett. A svéd csapat coacha a 2009-ben második helyet megszerző Jonas Lundgren, úgyhogy Sjörgen útját is biztosnak érezzük a világdöntőre.
A magyarok ezerrel szurkolnak Tamásnak és Kevinnek. Reméljük, összejön!
Kezdődnek a kordonos órák: előtte még persze megnéztük, hogy áll a magyar séf - Széll Tamás éppen a kecsegéről húzta le a bőrt.
Vomberg Frigyes coach megnyugtatóan mosolyog, ha hihetünk tekintetének, minden rendben halad.
Francis Cardenau szerint a Bocuse d'Or legfőbb erénye az, hogy az országok képviselői megismerhetik egymást, amiben a szakma fejlődését látja. A csapat elnökeként a kóstolás mellett az a feladata, hogy a többi csapat elnökével tartsa a kapcsolatot, mert azon túl, hogy olyanok, mint egy nagy család, ezzel viszik előre a gasztronómiát. Cardenau elég idealista, a saját csapatát természetesen győztesként látja - mondjuk erre elég nagy az esélyük.
Regis Marcon a francia gasztronómia egyik legmeghatározóbb alakja, három Michelin-csillaggal büszkélkedik, és a Bocuse d'Or állandó szakértője - ahogy a lyoni döntőkben, most is hozzá fordulnak a konferansziék.
Marcon szerint Tamásék sok stopperrel dolgoznak, ami számára szokatlan, de megkönnyíti a versenyző dolgát, mert így jobban tud a főzésre fókuszálni. A francia induló, Lemar egy stopperrel dolgozik, de persze versenyzőtől függ, kinek mi jelent könnyebbséget. Nagyon nehéz előre megmondani, mi lesz a verseny vége, de szerinte Magyarország hamar az élmezőnybe került - ez a jó csapatnak, a szervezésnek és a csapat körül dolgozó szakértők munkájának köszönhető.
Sajnos csak délig lehet a bokszok előtti térben tartózkodni, akkor mindenkit hátrább küldenek. Addig tudunk csak a munkafázisokban gyönyörködni - a tálalás és a végső finiselés egy intimebb munkafolyamat lesz.
Jó ebédhez szól a nóta!
A magyarok beolvadtak a skandináv gyűrűbe, de nem hagyják magukat:
olyan hangosan fújják az indulókat, hogy összekoccannak a lábasok.
Ne higgyük, hogy közben lehet koszolni és csak a végén kell takarítani. A konyhai zsűri árgus szemekkel figyeli a higiéniát, az eszközöket és a pult tisztaságát. A képen Arthur Ovchinnikov orosz séf pucolja a kóracélt.
Kezd kritikussá válni a tömeg Széll Tamásék előtt – már a zsűri sem fér oda, igaz, most nem idegesek:
hazai pálya, ez ilyen..."
- nevettek össze.
Fotózni már lehetetlen, aki egy fél órája megszerezte a helyet, nem enged belőle. A szakácsok nem is törődnek ezzel a terheléssel, ami nem csoda, az edzések során felkészültek a zajra és a speciális körülményekre.
Hiába kétnapos a verseny, mindenkit egyszerre értékelnek majd este. Az első, keddi napon az alábbi tíz séf csapott össze.
Andrésson izlandi versenyző sztázsolt az Alineában, a Wd-50-ben, 2005-ben és 2007-ben második és első commis-ként részt vett a Bocuse d’Oron, úgyhogy nem idegen neki a versenyzés. 2013-ban a legjobb izlandi séfnek, 2014-ben a legjobb északi séfnek választották. 2010-2015 között a Blue Lagoon luxus spa éttermében dolgozott executive chefként.
Micheli még csak 25 éves, de nem is ez az igazi meglepetés az osztrák indulóval kapcsolatban: az Einstein St. Gallen svájci hotel két Gault&Millau sapkás, 17 pontos éttermének cukrászséfje. Rasmus Kofoed (három Michelin-csillagos séf, az egyedüli, aki a Bocuse d’Or dobogójának mindhárom fokán állt) zsűritag szerint Micheli haltányérján érződött a cukrászokra jellemző aprólékos precizitás.
A 2015-ös lyoni döntőt Norvégia nyerte meg - a skandináv országok évről évre tarolnak a versenyen. Eddig ötször nyertek aranyat, kétszer ezüstöt és egyszer bronzérmet. Az első napot nézve, a norvég csapat most is magasra tette a lécet.
Bulgária nem tartozik a legerősebb Bocuse d’Or-versenyző országok közé, de Antonio Ivanov okozhat meglepetést az európai döntőn. Még csak 22 éves, lendületes hústálat és haltányért prezentált, úgyhogy Ivanov csapata még hozhat meglepetést. Jelenleg a Pure-étteremlánc egyik éttermében dolgozik.
Vottonen 2015-ben a finn csapat coacha volt, akkor az irányításával a negyedik helyet sikerült Lyonban elérniük, a legjobb hústál díjával együtt. Vottonen 2012-ben megszerezte az Év Finn Séfje díjat, jelenleg pedig az egy Michelin-csillagos Olóban dolgozik.
Németország az eddigi Bocuse d’Or versenyeken háromszor szerezte meg a bronzérmet, Marvin Böhm munkásságát látva pedig idén is jó eséllyel szerepelhetnek az első ötben. Böhm jelenleg a világ 33. legjobb éttermének választott, három Michelin-csillagos Aquában dolgozik junior sous chef-ként.
A tallini Farm séfje, ahol a modernitást hozza össze a vidéki észt konyhával. A húsos és halas témában olyan jellegzetes észt alapanyagokat épített a fogásokba, mint a borókabogyó, észt cider, cukkinivirág, kakukkfű vagy a vadon szedett vargányagomba.
Az Ohla Hotelben található La Plassohla étterem séfje igyekezett az eddigi spanyol Bocuse-szerencsétlenséget megtörni: Spanyolország eddig a középmezőnyt erősíti, 2013-ban például be sem jutottak a döntőbe. Sajnos a bokszokból érkező pletykák szerint most sem sikerült kiemelkedőt alkotniuk, de hát ez még csak az első nap volt.
Wright az egyik legnagyobb tapasztalattal rendelkező séf, és a legidősebb a versenyzők közül. A University College Birmingham Atrium éttermének a vezetője. A szakmai tapasztalat mellett nagy nevek is segítették a felkészülésben, például az Egyesült Királyság csapatának elnöke, a sztárséf Brian Turner.
Törökország 2014-ben jutott ki először Bocuse d’Or versenyre, a lyoni döntőbe viszont nem sikerült bekerülniük. Nem csüggedtek, idén Sevket Yilmaz és csapata próbálnak feljebb jutni, de a spanyolokhoz hasonlóan, a pletykák szerint ők sem állnak túl fényesen. Sevket Yilmaz a Seasons étterem séfje.
A kóstolózsűri tagjainak feladata a versenyzők munkájának értékelése a tálalás, íz, főzési technika, az alapanyagok gazdaságos kezelése és a fogások eredetisége alapján.
A zsűri tagjai:
• Rudolf Obauer, Restaurant Hotel Obauer, Werfen, Ausztria
• Peter Goosens, Hof Van Cleve, 3*, Kruishoutem, Belgium
• Andre Tokey, Restaurant Andre, Szófia, Bulgária
• Damir Crleni, Hotel Turist, 3*, Varaždin, Horvátország
• Francis Cardenau, Umami, Le Sommelier, Koppenhága, Dánia
• Dimitri Demjanov, Restaurant Gloria, Észt Kulináris Intézet, Észtország
• Pekka Terävä, Restaurant Olo, 1*, Helsinki, Finnország
• François Adamski executive séf, L’Imaginaire, Terrasson, Franciaország
• Patrick Jaros, Foodlook Studio GbmH, Köln, Németország
• Szulló Szabina executive séf, Onyx*, Budapest, Magyarország
• Sturla Birgisson, Borg Restaurant, Reykjavík, Izland
• Giancarlo Perbellini, Casa Perbellini, Verona, Olaszország
• Jonnie Boer, De Librije, 3*, Zwolle, Hollandia
• Lars-Erik Underthun, Feinschmecker, Oslo, Norvégia
• Sergey Eroshenko, Chestnaya Kuhnya Restaurant, Moszkva, Oroszország
• Adolfo Muñoz, Restaurante Adolfo, Toledo, Spanyolország
• Henrik Norström, Lux Dag för Dag, Stockholm, Svédország
• Armin Fuchs, Centre de Formation Professionnelle, Bienne, Svájc
• Rudolf G.P.M Van Nunen, Rudolf Restaurant, Isztambul, Törökország
• Brian Turner, Bognor Regis, 1*, West Sussex, Egyesült Királyság
Két különböző zsűri értékeléséből adódik össze az eredmény. A konyhai zsűri ellenőrzi a versenyzők munkáját a feladatok elvégzése alatt, a kóstolózsűri pedig a végső kóstolási fázisokra koncentrál az asztalnál.
A konyhai zsűri – két szempont alapján – 20 pontot ítél a versenyzőnek. Tíz pont jár a higiéniáért és a konyhai eljárásokért, a további 10 pont pedig a gazdaságos alapanyag-használatért.
A kóstolózsűri – amelyet a részt vevő csapatok elnökei alkotnak – összesen 80 pont odaítéléséről dönthet. Negyven pont jár a végső ízért, 20 pont a tálalásért és 10 pont a takarékos anyaghasználatért.
A húsételnél 10 ponttal értékelhető a recept eredetisége,
a halétel esetében pedig 10 ponttal jutalmazható annak a titkos összetevőnek, idén a tárkonynak a használata, amelyre hétfőn este derült fény.
A halas versenyfeladat során a versenyzők dunai kecsegével (Acipenser ruthenus – 5 darab, egyenként 1-1,2 kg) és kaviárjával (30 g) dolgoznak majd. A
kóstolózsűri különleges figyelmet fordít arra, hogyan hangsúlyozzák a versenyzők az alapanyagokat.
A cél, hogy 14 tányért kreáljanak, amelyek legalább 50 százalékban növényi alapanyagokból állnak (a zöldségek és gyümölcsök kizárólag a Metro piacteréről származnak).
A Hungexpo csarnokai a szokásosnál jobban néznek ki. A kiállítási terület egy részén a Sirha konyhai és élelmiszeripari szakvásár megy, de a G-pavilonban a Bocuse d'Or zajlik. Belépve óriási világító betűk fogadják a látogatókat. Naná, hogy fotót is csinálnak!
A hústál fő alapanyaga a magyar gímszarvasborjú, amelynek combját és gerincét dolgozzák fel a versenyzők.
Tizennégy adagot kell elkészíteniük, ebből 10 adagot egészben vagy előre feldarabolva, majd újra összeillesztve a hústálon tálalnak,
négy adagot pedig tányéron szervíroznak. A dekorációs elemek megengedettek, a fogásokat a receptek különlegessége és eredetisége szerint bírálják el, illetve tekintetbe veszik az alapanyag gazdaságos felhasználását is.
Ez a feladat arra inspirálja a versenyzőket, hogy kifejezésre juttassák országuk kulturális örökségét. A hagyományokat az ízek, a tálalás, a főzési technikák és a jellegzetes fűszerek és zöldfűszerek nyelvén mutatják be. Ezt a szempontot a kóstolózsűri szintén figyelembe veszi a végső eredmény kialakítása során.
A zsűrinek még van ideje lazulni: egyelőre legnagyobb gondjuk az, hogy milyen kávét válasszanak.
Egy utolsó falatot ettek, majd 9 óra 40 perckor elkezdett visszaszámolni a stopper: innentől 5 óra 35 percük van Tamáséknak.
A kecsegés tányért 14:40-kor kell tálalniuk, míg a gímszarvasos főfogást 15:15-kor.
Tamáséknál már mozdulni sem lehet:
nagyon sokan vannak előttük,
de mindenki lelkes, szurkolnak, oda-oda kiáltanak pár biztató szót. Drukkoljanak önök is, kemény nap lesz ez!
Jó reggelt, jó reggelt, köszönti egymást mindenki a Bocuse második napján. A reggeli nyitásra még csak a szakma képviselői jöttek, de kilencre már a magyar szurkolók tűzoltózenekara is rázendített. Hangosak – a tegnapi angol trió a fasorban sem volt a mai hangerőhöz képest.
Látszik, hogy ma hazai versenyző lesz:
Széll Tamás még neki sem állt főzni, de a konyhabokszuk körül már mozdulni sem lehet:
mikrofonok és kamarák tucatjai szegeződnek az arcukra. Hozzájuk képest a többi kilenc pultnál akár támaszkodni is lehet.
A Bocuse d’Or séfverseny mai menetrendje a következő:
1. boksz Hollandia 08:30
2. boksz Olaszország 08:40
3. boksz Oroszország 08:50
4. boksz Svájc 09:00
5. boksz Horvátország 09:10
6. boksz Franciaország 09:20
7. boksz Belgium 09:30
8. boksz Magyarország 09:40
9. boksz Dánia 09:50 14:50 15:25
10. boksz Svédország 10:00
Kemény órák várnak ránk, a Bocuse d'Or mai napján végre séfünk, Széll Tamás is odaáll a tűzhelyhez. Látva a tegnapi mezőnyt, nem lesz könnyű dolga, bár tény, akadtak olyanok, akiket csuklóból le tud győzni az Onyx szakácsa.
Hogy fel tudjuk mérni, milyen szintű munkákat vár el a zsűri a séfektől, összegyűjtöttük a tegnapi nap tíz halas és tíz vadas alkotását. Mindenkinek ugyanannyi idő, 5 óra és 35 perc áll a rendelkezésére, a kecsege és a gímszarvas a kötelező alapanyagok.
Minden ország először a halas ételt mutatja meg,
ebből nem kell dísztálat készíteni, de még a cikornya nélkül is csodás ételeket láthattunk.
Miért vagyunk itt?
Magyarország 2013-ban jutott ki először a lyoni döntőbe, akkor Széll Tamás versenyzett Garai Ádám commis-val (segítő) és Hamvas Zoltán coachcsal. A 2012-es brüsszeli Bouse d′Or Europe-on kilencedik helyet értek el, Lyonban pedig a kiemelkedően jó tizedik helyen végeztek.2014-ben Molnár Gábor versenyző, Pohner Ádám commis és Várvizi Péter coach a stockholmi versenyen jutottak be a végső döntőbe, ahol már Vomberg Frigyes edzésében a tizenharmadik helyet érték el.
Ha még több dologra kíváncsi a versenyről, ezt olvassa el.
A feladat, amit legkomolyabban vesznek, a húsos tál megalkotása. Erre tényleg hónapokig készülnek, hogy ne csak az íz, hanem a forma is telitalálat legyen.
Mivel szűk az idő, néhányan a végén már őrületes kapkodásban vannak
- érdemes megnézni, egyes országoknak mennyivel ötletesebbre, koherensebbre sikerült a szarvasos tál.