Az angolok ízlése amúgy nagyon is közel áll a magyar szájízhez: van benne bőven belsőség, szeretik a zsírt, a véres hurkát, a jóféle koncokat, ami rettentő izgalmas terep. Egy korábbi cikkünkben összegyűjtöttük a legjobb angol pitéket, amelyeket egy esősebb napra ajánlunk, mert nem kímélnek. Most viszont összeszedtük azokat az angol recepteket, amelyek a nyári hőmérséklet és a focimeccsek között is kényelmesen elkészíthetők.
A fish and chips-et vagy a Yorkshire-puddingot nem nagyon kell bemutatni senkinek, majdhogynem egyenlőek az angol konyhával, azt viszont
sokan meglepve konstatálják, hogy a gyarmatbirodalomnak hála, az egyik legnépszerűbb nemzeti ételük a csirke tikka masala.
A csirke tikka masala jól mutatja, mire van szükségük a briteknek: hús mártással (’gravy’-vel). A tikka egy joghurtban pácolt, fűszeres hús, amelyhez már az angolok csapták hozzá a masala (fűszeres) mártást. 2001-ben, az akkori brit külügyminiszter, Robin Cook nemzeti étellé nyilvánította, és továbbra is ez a legnépszerűbb brit étel.
A recept elég hosszú, de
csak elsőre tűnik macerásnak:
a hús akár 8 órán át pácolódhat, a sütés és a mártás elkészítése pedig nem tart tovább fél óránál. Hosszú szemű basmati rizzsel vagy indiai lepénnyel, naannal fogyasztják.
Alapanyagok:
A rómaiköményt, paprikát, koriandert, kurkumát és a Cayenne-borsot összekeverem, 2 teáskanálnyit félreteszek belőle. A nagyobb részt egy keverőtálba teszem a sóval, 2 evőkanál reszelt gyömbérrel, 3 zúzott fokhagymagerezddel, a joghurttal és a citromlé felével. Beleforgatom a húst, és lefedve minimum 4 órán át pácolom a hűtőben.
A tisztított vajon aranybarnára sütöm az apróra vágott hagymát, a maradék három feldarabolt fokhagymát, a maradék gyömbért. Hozzáadom a feldarabolt hámozott paradicsomot, forralom 5 percig,
végül belekeverem a tejszínt, a maradék citromlevet és a koriander felét.
Félreteszem, amíg megsütöm a húst.
A pácolt csirkecombokról lekapargatom, letörölgetem a felesleges fűszeres joghurtot. Egy serpenyőben 2 evőkanál olajat hevítek, a húsokat mindkét oldalukon 7-8 percig sütöm. Ezután falatnyi darabokra vágom, hozzáadom a mártáshoz, további 8 percig főzöm, végül megszórom a maradék aprított korianderrel. Forrón tálalom, rizzsel vagy naannal.
A Toad in the Hole (varangy a lyukban, ennél még a vakondtúrás név is jobb) alapjaiban ötvözi az angol konyha alapjait: kolbász Yorkshire-pudding-masszában sütve, amihez hagyományosan hagymamártást, esetleg zöldborsópürét adnak.
A neve onnan ered, hogy a puddingban sült kolbászkák olyanok, mint az odújából kinéző béka vagy varangy. Hát, ezzel inkább nem vitatkoznánk.
Alapanyagok:
Előmelegítem a sütőt 250 fokra. Egy magas falú sütőtálba teszem az olajat, és a sütőbe teszem.
Elkészítem a masszát: a lisztet és a sót egy tálba öntöm, a közepébe egy kis mélyedést nyomok.
Beleütöm a három tojást, hozzáadom a Worcestershire-szószt és habverővel csomómentesre keverem.
Ezután hozzáadom a tejet, és félreteszem.
A kolbászokat egy serpenyőben kevés olajon enyhén megpirítom. Kiveszem a sütőből a forró edényt (nagyon, nagyon óvatosan!), szép sorban belefektetem a kolbászokat. A tésztát ráöntöm, még mindig óvatosan, majd megszórom a tetejét kakukkfűvel. 25 perc alatt készre sütöm, addig nem szabad a sütőt nyitogatni, mert a tészta könnyen összeesik!
Az angol konyhára jellemző, hogy egy-egy fogáson viszonylag sokat kell dolgozni. Na nem úgy, mint egy nyolc összetevős francia recepten, de a piték időigényesek, a húshoz külön készül a mártás (nem véletlenül veszik boltban), és hozzá még jönnek a pürék, köretek.
Ez a munkaigényesség nem jellemző az angol desszertekre: legismertebb a trifle, amit bármilyen gyümölccsel lehet variálni, ott vannak a piték, amelyeket tea mellé kínálnak, és persze a scone-ok, a kis, tömör édes pogácsák, amelyeket tejszínhabbal és friss gyümölccsel töltenek meg.
Faék egyszerűségű a crumble, vagyis a morzsasüti, amit
szezon szerint lehet ízesíteni gyümölcsökkel, az elkészítés pedig maximum fél órát vesz igénybe.
A süti alapja, a crumble-tészta fagyasztható, ezért érdemes kis adagokban előkészülni, hogy csak össze kelljen dobni az édességet.
Alapanyagok:
A barackot feldarabolom, összekeverem a málnával, a cukorral, a sóval és a durvára vágott rozmaringgal. 5 percet állni hagyom.
Egy tűzálló tálba öntöm, rámorzsolom a tésztát, és 180 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt aranybarnára sütöm. Kívánja a tejszínhabot vagy a vaníliafagyit, ne sajnálják mellőle.
Az Eton mess hasonlít a trifle-re, a meringue-et (habcsók) összekeverik tejszínhabbal és gyümölccsel, aztán egy nagy tálból lehet enni.
A rendezettebb, réteges verziója következik,
de meg kell jegyeznünk, hogy az összekevert az igazi.
Alapanyagok:
A tojásfehérjéből és a cukorból félkemény habot verek, majd fokozatosan hozzáadom a porcukrot is. Egy papírral bélelt tepsire halmozom, de nem kell nagyon precíznek lenni, később úgyis összetöröm. 120 fokra előmelegített sütőben 50–60 perc alatt kiszárítom.
Ezután az epret falatnyi darabokra vágom, a tejszínt pedig habbá verem. Ha úgy van, mehet hozzá 1 vaníliarúd kikapart magja vagy 1 teáskanálnyi vaníliakivonat – mármint az igazi, nem valami aroma.
A meringue-et összetöröm, és egy pohárba rétegezem a többi hozzávalóval: egy réteg meringue, egy réteg eper, egy réteg hab. Azonnal tálalom – kezdődhet az angolos étkezés.