Egyszerre dobban majd minden magyar szív, és egy mozdulattal szisszennek a sörök. Nagyon izgulunk majd, a feszültséget pedig a féktelen mennyiségű alkoholfogyasztáson és ordítozáson túl leghatékonyabban a rágással fogjuk tudni levezetni.
Bolti csipszek, műízű szószok és adalékos kekszek vagy puszta szotyiköpködés helyett házi készítésű ropogtatnivalók receptjeit teszteltük le.
Olyan ételek ezek, amiket bárki el tud készíteni, valamivel úgyis muszáj levezetni a meccsek előtti túlfűtött várakozást.
A mozikban két kézzel taszította le a trónról a pattogatott kukoricát a háromszög alakú kukoricachips, amit erőteljesen mesterséges színű, illatú és állagú mártogatósokkal kínálnak, és aminek elfogyasztását kísérő emésztési zajoktól a régimódi mozilátogatók hátán feláll a szőr. Pedig eredetileg lehetnének ezek jó ételek, csak valódi alapanyagokból kell csinálni őket. A szószok még bolti chips mellett is nagyot ütnek, a tortillacips házi elkészítése viszont a masa harina nevű különleges kukoricaliszt nehézkes hazai beszerezhetősége miatt nem egyszerű, bár mint azt korábban próbáltuk, megoldható.
Alapanyagok:
A tejet felforrósítom. A sajtot lereszelem. A vajat egy kis lábosban felolvasztom, belekeverem a lisztet, simára keverem. Folyamatos keverés közben, kis adagokban hozzácsorgatom a forró tejet, mindig csak annyit, amennyit éppen felvesz.
Amikor mindet felvette, kevergetve, alacsony lángon főzöm, míg be nem sűrűsödik. Elzárom alatta a lángot. Ekkor folyamatos keverés közben, kis maréknyi adagokban hozzákeverem a sajtot, míg mind fel nem olvad. Sóval, csilivel ízesítem.
Alapanyagok:
A paradicsomokat felezem, magos belsejét kikanalazom, félreteszem, majd a többi alapanyaggal együtt aprítógépben durvára turmixolom, vagy késsel nagyon apró kockákra vágom. Aki szereti a csípőset, csilit, jalapeñót is tegyen bele.
Néhány évvel ezelőtt hosszan és részletesen leírtam, hogyan és miért érdemes házilag kukoricát pattogtatni, itt olvashatják el hozzá az útmutatót és azt, hogyan lehet a legvadabb, csokoládés és karamellás változatokat elkészíteni.
Most azonban nem ítélünk el senkit, aki lerövidíti a folyamatot, azaz megveszi és elkészíti a kissé szagos mikrós változatot, csak adunk néhány tippet, amivel az egekig tuningolhatja azt.
Alapanyagok:
A vajat egy nagy lábosban megolvasztom, belekeverem a fűszereket. Beleszórom a frissen kipattogtatott kukoricát, ráteszem a lábosra a fedőt, és nagyon alaposan összerázom, hogy a fűszeres vaj mindenütt bevonja a szemeket.
A sós mogyoró alap, hogy az asztalon van, de mi lenne, ha nem szimplán sós lenne, hanem sós, édes és nagyon fűszeres egyszerre? Sőt, ha nemcsak mogyoró lenne benne, hanem mindenféle mag a diótól a mandulán át a műfajhoz amúgy erősen kötődő szotyiig? Hát az, hogy
a sós mogyorót egy életre muszáj lesz elfelejteni, ez annyival jobb nála.
A fűszerezést nyugodtan alakítsa mindenki saját ízléséhez, a lenti csak egy minta.
Alapanyagok:
A mézet elkeverem (a sót leszámítva) a fűszerekkel és meglangyosítom, hogy folyékony legyen. A magokat egy tálba teszem és ráöntöm a mézes keveréket.
Alaposan elkeverem, hogy mindenütt bevonja a massza a magokat. Egy sütőpapírral bélelt tepsire öntöm őket, és fél óráig sütöm. Közben tízpercenként átkeverem, hogy mindenütt megpiruljanak.
Sajtos kréker vagy keksz minden rágcsálnivalós tálon található, de sokkal jobb náluk a klasszikus, régi iskola szerint készült sajtos rúd. Ez majdnem olyan, csak van benne egy csomó szezámmag is, hogy még ropogósabb, illatosabb legyen.
Alapanyagok:
A hideg vajat összemorzsolom a lisztekkel,a sütőporral, sóval, a szezámmaggal és a reszelt sajttal. (Vagy aprítógépben morzsa állagúvá darálom.)
Hozzáadom a tejfölt, és néhány mozdulattal összeállítom a tésztát.
Fóliába csomagolom és a hűtőbe teszem egy órára, vagy egy éjszakára.
A sütőt előmelegítem 180 fokosra. Lisztezett deszkán ujjnyi vastagra nyújtom a tésztát. Vastagon megszórom reszelt sajttal, majd körülbelül egycentis csíkokat vágok belőle. Sütőpapíros tepsire sorakoztatom őket, és 20 perc alatt ropogósra sütöm.
Alapanyagok:
A krumplit a lehető legvékonyabban felszeletelem. Ezen áll vagy bukik voltaképpen az egész, minél vékonyabbra sikerül a szeletelés, annál ropogósabbra sül majd a chips. Ez a művelet késsel nem igazán működik, sokkal jobb az uborkagyalu vagy a zöldséghámozó, különösen, ha elég éles.
Sokat segít még az olajspray,
amit egyre több helyen lehet kapni, és elég jó befektetés, mert sütőben sült rántott húshoz, falafelhez, fasírthoz vagy grillzöldségekhez is nagyon jól lehet használni.
A sütőt 200 fokosra előmelegítem. A krumpliszeleteket egy szűrőbe teszem, és hideg vízzel többször átmosom, majd tiszta konyharuhára terítem és leszárogatom. Egy tepsire sütőrácsot helyezek, majd a rácsra rakosgatom a krumplit. Sütőrács híján sima sütőpapíros tepsi is megteszi, ebben az esetben viszont kissé ki kell olajozni a sütőpapírt. Befújom olajjal, sózom, és körülbelül 10 perc alatt ropogósra sütöm.
A fűszeres változat:
A krumplikat szárogatás után egy nagy zacskóba teszem, öntök bele egy kevés olajat, beleszórom a kiválasztott fűszert, és nagyon-nagyon alaposan összerázom, hogy a fűszeres olaj mindenütt egyenletesen bevonja a krumpliszeleteket.
Ötletek fűszerezéshez: