A meccsnézéshez mindig jól jön valami rágcsa, de ha nemcsak sós mogyorót vagy popcornt ennénk kilencven percig, akkor itt van néhány ötlet a képernyő elé. Kés, villa, kanál nélkül, csak puszta egyszerűségükben.
Az egyik kedvencünk a sütőben sült, ropogós bőrű csirkeszárny, ami veri a gyorséttermes, grillcsirkés megoldásokat. A trükk annyi, hogy
az előkészített csirkeszárnyakat kevés sütőporral és sóval pihentetem, amitől extrán ropogós bőre és szaftos húsa lesz.
A fűszereket bárhogy lehet variálni, mi most csípős, füstös chipotle-t, mély ízű, mégis frissítő szecsuáni borsot és összetört édesköménymagot használtunk. A fűszereket mozsárban összezúzom, sütés után forgatom össze a ropogós csirkeszárnyakkal. Mindenki legyen óvatos, addiktív formája ez baromfinak.
Alapanyagok:
A sót és a sütőport összekeverem, a csirkeszárnyakat szárazra törölgetem. Átforgatom szárnyakat a sós keverékben úgy, hogy vékony réteget képezzen rajtuk. Sütőrácsra teszem, alá egy fóliát, és 8 órára a hűtőbe teszem.
Ezután 220 fokra előmelegített sütőben 20 percig sütöm, majd megfordítom a szárnyakat, és még 15 percig hőkezelem, hogy mindenhol aranybarnák legyenek.
Még forrón összeforgatom egy tálban a fűszerekkel,
a végén vékonyra szeletelt újhagymával szórom meg. Ha szükséges, utólag még sózom.
Olyan ez a recept, amit bárhogyan lehet variálni, csak egy a fontos: jó alapanyagokat használjanak. Leveles tésztát érdemes otthon tartani (nem is nagy ördöngösség elkészíteni házilag), a többi hozzávaló is szinte mindig található a hűtőben.
Zöldségekkel, tojással, tényleg bármivel meg lehet tölteni, de érdemes vinni bele egy kis csavart: a csípős mustárréteg a tésztán feldobja a zsíros tölteléket, de a kisült táskákat tejfölbe mártogatva még mindig lehet meccset (vagy sorozatot) nézni.
Alapanyagok:
A bacont és a kolbászt egyenlő nagyságúra vágom. A tésztát felosztom annyi részre, ahány darab kolbászkám van, és minden darabot megkenek mustárral. Megtöltöm a baconnel és a kolbásszal,
a széleket vékonyan bekenem a tojással, majd összehajtom kis táskákká.
Kívül is megkenem tojással, óvatosan bevagdosom a tetejét, és 220 fokra előmelegített sütőben 15 percig sütöm.
Ezek azok az ételek, amiket akár két félidő között össze lehet dobni. Itt is a jó alapanyag a legfontosabb, de tényleg bármi kerülhet a quesadillába vagy a grillsajtos szendvicsbe.
A quesadilla két tortillalap megtöltve és megsütve, de nem érdemes pontosan ragaszkodni a recepthez, ezek inkább csak irányadó alapok. Bármilyen sajt, bármilyen zöldség, sonka, kolbász mehet bele, most például egy napok óta hűtőben kallódó fél avokádót szeleteltem az egyikbe. Citromos joghurtba mártogatva verhetetlen nyári vacsora.
Alapanyagok:
2 tortillára rétegezem az alapanyagokat: egy réteg gouda, egy réteg kolbász, egy réteg parmezán. A tetejükre teszem a másik két lapot és mindkét quesadillát megsütöm egy-egy evőkanál felforrósított olívaolajos serpenyőben. 3-3 perc mindkét oldalon közepesen hőmérsékleten bőven elég, de érdemes közben ellenőrizni.
Mondhatjuk a grillsajtos szendvicsre, hogy ez csak egy sajtos szendvics, de
ha a tökéletes módon készítik el, a világ legjobb sajtos szendvicse válik belőle.
Bármilyen sajt, ami olvad vagy legalább közepesen olvad, jó alapanyaga lesz, a mozzarella-feta, parmezán-gouda vagy gorgonzola-fontina mindig megbízható párosítások.
A titok annyi, hogy a kenyér a barnuló vajban pirul ropogósra, amit magába is szív. Igazi, kovászos kenyér a legjobb hozzá, de rozskenyérrel is érdemes próbálkozni.
Alapanyagok:
A kenyereket megtöltöm a sajttal. Egy serpenyőben közepes lángon felhevítem a vajat, beleteszem a szendvicset, és valamilyen súllyal óvatosan lenyomom (egy fenőkövet használtam, amit fóliába csomagoltam, ez egyenletesen nyomta össze). Nem mozgatom, nem piszkálom, 3-4 percig sütöm mindkét oldalán. Forrón tálalom.