Skócia nemes párlatainak hazánkban is egyre több kedvelője van. Azonban egyáltalán nem biztos, hogy mindent tudunk az aranyló italról.
Első körben fontos tisztázni a whisky és whiskey közti különbséget: előbbi a skót és kanadai nedűt, míg az -e betűs változat az ír és amerikai párlatokat jelöli.
A skótok igazán komolyan veszik a whiskykészítést: Edinburghban akár
doktori fokozatot is szerezhetünk a szeszfőzés tudományából.
A kevert típusok mestere, azaz a master blender, az egyedüli őrzője a maláta és gabona keverékéből készült változatok receptjének. A titkos összetevőket az üzemben csak a tanítványával, a blenderrel osztja meg.
Ám nem tartozhat akármi a skót whiskyk nemes családjába, ugyanis a törvény szerint csakis a skót földön desztillált, legalább 3 évig és 1 napig tölgyfahordóban érlelt ital nyerheti el ezt a címet. A hordók a whisky előtt amerikai bourbonnek vagy spanyol sherrynek adtak otthont. Általában kétszer, esetleg két és félszer, ritkán akár háromszor is lepárolják. Az üvegen feltüntetett kor mindig a legfiatalabb whiskyt jelöli: tehát egy 12 éves blended whisky legifjabb hozzávalója 12 évig érlelődött a tölgyfahordóban.
Az ital – a borral ellentétben – palackozás után nem érik tovább, hiába tároljuk évekig a polcon.
Gondolta volna, hogy még az angyalok is besegítenek a szeszfőzők munkájába? Az érlelés során a whisky átlagosan évente 2-4%-ot veszít a mennyiségéből. Ez az angel's share, vagyis az angyalok jussa, akik rendszeresen ellenőrzik, hogy biztosan jó minőségű ital kerül-e majd a poharunkba.
Már ha tudjuk, hogyan kell inni az aranyló italt, ugyanis még a klasszikus hollywoodi sztárok, sőt Jockey Ewing is rosszul itták!
Az elterjedt szokással ellentétben nem a tipikus széles, hanem a konyakos pohár az aromák legjobb barátja:
széles alja és szűk karimája segít megtartani az illatanyagokat.
A megfelelő pohár kiválasztása után pedig jöhet a jég dupla whiskyvel! Vagy inkább csak néhány csepp vízzel? A jégkocka amellett, hogy kellemesen lehűti italunkat, az aromákat is lezárja. Egy-két csepp víz hozzáadásával viszont kiemelhetjük az ízeket.
Skócia 126 lepárlóüzemmel büszkélkedhet, termékeikből pedig másodpercenként 39 üveget exportálnak, de azért a hazaiaknak is marad valami: kedvenc whiskyjükből, a The Famous Grouse-ból minden pillanatban három kortynyi fogy.
A whisky legalább olyan pompás kiegészítője az ételeknek,
mint a bor. Ha igazán gourmet élményre vágyunk, húsok, steakek és street food fogások mellé, illetve azok pácaként is bátran használjuk, de gyümölcsös és csokoládés édességeinket is feldobja egy-egy csepp aranyló nedű.