A gasztronómiában beszélhetünk száraz és nedves pácról: az utóbbi a páclében történő áztatást, míg az előbbi a hús fűszerekkel való bedörzsölését, meghintését jelenti. Ez a folyamat plusz aromát és ízt ad az ételeknek, a nedves pác olykor még puhábbá is teszi azt.
A pácolás ideje attól függ, milyen hússal dolgozunk, illetve milyen vastag szeleteket készítünk. Vannak húsok, mint a kacsa, amelyeket nem szabad túl sokáig a lében hagyni, míg például a csirkének vagy a báránynak nem árt. Ettől függetlenül
egy napnál tovább egyiket se pácoljuk.
Sőt! Ha valamilyen savas összetevőt, például sót, bort, citrom- vagy narancslevet is tartalmaz a lé, akkor 2 óra múlva mindenképp vegyük ki belőle húst, mert a savak ki fogják kezdeni.
A pácot érdemes üveg-, porcelán- vagy kerámiatálban készíteni, abba tenni a csirkét, azután alufóliával szorosan letakarni, és a hűtőbe tenni. Egy műanyag- vagy fémedényből olyan anyagokat oldhat ki – különösen akkor, ha savas vagy ecetes –, amelyre egyáltalán nincs szüksége a szervezetünknek.
Amennyiben egész csirkét pácol, ügyeljen rá, hogy ne csak a külsejét érje a lé, hanem a belsejébe is jusson.
Sőt, nyugodtan szurkálja meg villával a húst, hogy minél jobban magába tudja inni a levet. Ha teheti, használjon friss fűszernövényeket, ám ha mégsem, akkor a szárazakkal érdemes bedörzsölni a csirke felszínét – akkor is ha egyébként utána nedves pácba áztatja.
Tegyen félre legalább egy bögrével a pácléből, amelyet később felhasználhat az étel locsolására. A pácolási idő alatt ne hagyja állni a húst: többször át kell forgatni.
Itt az ideje alkalmazni a tanultakat! Próbálja ki a következő receptet!
Hozzávalók:
Elkészítés:
Keverje össze az alapanyagokat egy tálban, azután tegye a csirkemelleket üvegedénybe, és öntse rá a levet.
Mivel citromlevet és ecetet is tartalmaz, 2 óránál tovább ne hagyja benne a húst.