Míg tart a jó idő, szívesen sütögetünk a szabadban. Hamburgert, a rablóhúst, a flekkent – csak, hogy a legnépszerűbbeket említsük. Az izzó parázs melegét azonban a főételen kívül még valamire felhasználhatjuk: desszert elkészítéséhez. Csupán 5-6 perccel kell tovább álldogálnunk a kerti grill fölött, és már falatozhatjuk is az egyik kedvenc süteményünket: a kürtőskalácsot.
A legjobb az egészben, hogy ehhez
az édességhez nincs szükség cukrász végzettségre.
Tulajdonképpen bárki könnyedén elkészítheti, aki nem idegenkedik a kelt tésztától és a dagasztástól.
A folyamat pontosan olyan, mint egy sima, fonott kalács esetében. Nagyon leegyszerűsítve a következő: összegyúrjuk a hozzávalókat, hagyjuk a tésztát megkelni, majd parázs fölött megsütjük.
Persze szükségünk lesz hozzá egy speciális kialakítású sütőformára, amire feltekercseljük a tésztát, ám ezt a legtöbb háztartási boltban, piacon vagy vásáron beszerezhetjük. Ezen kívül csupán néhány apróságra kell odafigyelnünk, hogy a végeredmény tökéletes legyen. Például, hogy az élesztőt langyos tejbe morzsoljuk bele: ha túl hideg a tej, akkor órákig is eltarthat, míg megkel a tészta, ha pedig túl meleg, meghal az élesztő. A sütőforma fa részét érdemes közvetlenül használat előtt beolajozni, és egy picit a parázs fölött megmelegíteni, hogy gyorsabban megsüljön a desszertünk, és hogy a végén könnyebben le tudjuk csúsztatni róla a kalácsot. A legfontosabb pedig, hogy ha ízesíteni szeretnénk a kalácsot, ne várjuk meg, míg kihűl.
Addig hempergessük meg darált dióban, mandulában vagy akár kókuszban, míg forró és ragadós a cukormáz rajta.
Később már nem tapad rá semmi.
Hozzávalók (kb. 6 darabhoz):
Elkészítés:
Az élesztőt belemorzsoljuk 2 dl langyos tejbe, amelyben előtte elkevertünk egy evőkanál cukrot is. Amíg az kel, beletesszük a lisztbe a vajat, a tojást és a cukrot, majd eldolgozzuk őket. Hozzáöntjük a felfuttatott élesztőt, a maradék tejet, és összegyúrjuk az egészet.
A tészta nem szabad, hogy túl kemény legyen. Ha úgy érezzük az, tegyünk még hozzá egy kevés tejet.
Fél órát hagyjuk kelni, majd hat egyenlő darabra elosztjuk. Kisujjnyi vastagságú csíkokat formázunk a darabokból. A csíkokat spirál alakban feltekerjük a kürtőskalács sütőrúdjára úgy, hogy a csíkok között hagyjunk ki egy kisujjnyi helyet.
Végiggörgetjük a nyújtódeszkán, mintha sodrófa lenne, így a tészta szépen, egyenletesen kisimul rajta. Ecset segítségével vékonyan megkenjük olajjal, és meghempergetjük cukorban is. Parázs felett folyamatosan forgatva 5-6 perc alatt kisütjük.
Akkor jó, ha a rajta lévő cukormáz szépen megbarnult és vékony hólyagok képződnek rajta.
Ha kész, még néhány másodpercig hagyjuk a parázs fölött, nehogy a forró cukormáz a kezünkre csöpögjön. Még azon melegében szórjuk meg a kedvenc a kedvenc ízesítőnkkel: darált dióval, mandulával, mogyoróval, szárított gyümölcsökkel, kakaóval, kókusszal vagy fahéjas cukorral.
Ha valaki még ezután sem mer belevágni otthon az elkészítésébe, várja meg az október 12-i hétvégét, akkor rendezik ugyanis a Kürtőskalács Fesztivált a Cseresznyés Kertben. A rendezvényen az eddigiekhez hasonlóan megtalálható lesz a „Csináld magad!"-sátor.
Itt profik segítségével lehet majd elsajátítani a kürtőskalács sütésének fortélyait.
Az édességeken túl újra megnyitja kapuit a Faszénen sült ételek udvara is.