Vicces tény, hogy az avokádó azték szó (ahuacatl) azt jelenti: herék. A gyümölcs – amellett, hogy formáját tekintve tényleg hasonlít egy herére – magas folsav-, B9-vitamin és B6-vitamin tartalma növeli az energiát és a tesztoszterontermelést.
Olyan erős afrodiziákum volt, hogy a szűz lányokat nem engedték ki a házból, amikor a gazdálkodók épp szüretelték a gyümölcsöt.
Az avokádó tartalmaz egy persin nevű vegyületet, amely ártalmatlan az emberre nézve,
ám sok állat számára mérgező:
a madarakra, a nyulakra, a tehenekre, a kecskékre, a lovakra, a sertésekre, a juhokra és a halakra. Egy dél-amerikai népi recept szerint az avokádót sajttal kell összekeverni, hogy patkánymérget kapjunk.
Ám nemcsak méregként, hanem hajápoló szérumként is használható.
Ha a hajunkat és a fejbőrünket bekenjük az összetört avokádóval, elősegíthetjük általa a hajnövekedést.
Ráadásul, mivel a hajszálakba zárja a nedvességet, simává és puhává teszi a száraz hajkoronát.
Az avokádónak van egy beceneve is, amelyet egyáltalán nem használnak. Ez pedig az aligátorkörte vagyis alligator pear.
Azért nevezték így, mert a héja hasonlít az aligátor bőrére.
Ebből ered az avogado pear szó, amely valószínűleg egy elírási baleset volt. Mindenesetre ebből született meg az avokádó név.
Amennyiben éretlen avokádót vásárolnánk, meggyorsíthatjuk az érési folyamatát. Néhány gyümölcs, mint az alma, a banán, a sárgabarack és a szilva, etiléngázt termel, ami egyfajta érlelőszer. Tegyük az avokádót egy papírtasakba ezen gyümölcsök valamelyikével, és várjunk egy napot.
Az avokádó szuperételnek tekinthető, mert rengeteg vitamint, fehérjét, antioxidánst és jó zsírokat tartalmaz. A benne lévő A- és E-vitaminok segítik a bőr táplálását és hidratálását, valamint a sejtek fiatalságának megőrzését. Már ezért is érdemes beépíteni az étrendbe.