A közelmúltban végzett tanulmányok ebben a témában a magas sótartalmú étrend hatásaira összpontosítottak. Az emberek túl sok mennyiségű sót fogyasztanak, amely magas vérnyomáshoz vezet.
Ez növeli a különböző egészségügyi problémák, köztük a szívbetegségek és az agyvérzés kockázatát.
Néhány adat szerint azonban a magas sótartalmú ételek fogyasztása összefüggésbe hozható az agyvérzéssel attól függetlenül is, hogy magas a vérnyomás vagy sem.
Ez azért van, mert a túl sok só immunváltozást eredményez a bélben, amely az agyat érzékenyebbé teszi.
A Nature-ban megjelent tanulmány egy másik összefüggést is mutatott az agy és a bél közötti kapcsolatra. Az eredmények szerint a bél által küldött immunjelek károsíthatják az agyi ereket. Ez az agy egészségének romlásához és kognitív károsodáshoz vezethet.
A kutatók a vizsgálatokat egereken végezték el. A magas sótartalmú étel elfogyasztása után a bélből kiinduló immunválaszok kémiai reakciókat váltottak ki az agyban.
Ezek zavarták a véráramlást az agy azon részein,
amelyek a tanulással és a memóriával kapcsolatosak, nevezetesen a hippokampuszban és az agykéregben. Ennek eredményeként az egerek rosszul teljesítettek a kognitív teszteken. Szerencsére a tanulmány azt is kimutatta, hogy a sóbevitel csökkentése javíthat a magas sóbevitel miatt kialakult káros hatásokon.
A kutatások azt is bebizonyították, hogy mivel a bél kapcsolatban van az aggyal, az elfogyasztott étel befolyásolhatja a gondolkodásunkat is.
Az eredményeket látva jogosan merülhet fel bennünk a kérdés: hogyan tartsuk meg egészségben a bél és az agy közötti kapcsolatot? Erre jó megoldás például az Ómega-3 zsírsav rendszeres fogyasztása, amely pozitív hatással van a bél mikrobiótáira, vagyis a jelenlévő mikroorganizmusok összességére. A zsírsav bevitelét növelhetjük, ha több diót, magvakat és halat fogyasztunk.
A fermentált ételek, mint a joghurt, a kefir vagy a savanyú káposzta élő mikrobákat tartalmaz,
amelyek hasznosak a bélnek. Az erjesztett élelmiszerekben lévő jótékony baktériumok túléléséhez a prebiotikus rostok bevitelét is növelni kell. Ezeket teljes kiörlésű gabonából, dióból, magvakból, gyümölcsökből és zöldségeből vihetjük be.
A prebiotikumok rendszeres bevitele emellett csökkentheti a szervezetben lévő stresszhormon szintjét.
A polifenolban gazdag élelmiszerek, mint a kakaó, a zöld tea vagy az olívaolaj fogyasztása segítheti a jó baktériumok mennyiségének szaporodását a bélben.