A BMI, vagyis a Body Mass Index a testtömegindexet jelenti. Ez a mérőszám mutatja meg, hogy az egyén testsúlya a normál vagy az elhízott kategóriába tartozik. Kiszámolása nagyon egyszerű: a testtömeget (kg) kell elosztani a testmagasság négyzetével.
Na, de itt a kérdés most leginkább az, hogyan tudjuk magunkat a normál testsúlyon tartani?
Fejben nagyon egyszerű a képlet: az alapanyagok megválasztásával, rendszeres zöldség- és gyümölcsfogyasztással, a készételek elkerülésével, folyamatos testmozgással és természetesen mindfulness-szel.
Ha nagyon le akarjuk fordítani, akkor hívhatjuk tudatos jelenlétnek. Akik régóta foglalkoznak önfejlesztéssel, azok már pontosan tudják, mit jelent ez:
figyelni az itt és mostra
az élet minden területén. Ezt tudva az étkezés miért lenne kivétel ez alól?
Amennyiben megtanítjuk irányítani a figyelmünket, tényleg arra a tevékenységre koncentrálni, amit éppen végzünk, akkor élhetőbbé és jobbá válik az életünk, kevésbé leszünk stresszesek, bosszúsak, szorongók.
Mi ez, ha nem a mennyország? Ráadásul a szakértők szerint, akik tudatosan jelen vannak az étkezéseik során, egészségesebbé válnak.
Úgy, hogy tudatos jelenléttel az agyunknak lesz ideje venni a gyomrunk „tele vagyok" jelzéseit, és nem fogjuk túlenni magunkat. Általa megtanuljuk élvezni az ételt és az ízeket,
amelyek sokkal intenzívebben hatnak majd.
Közben minden lelassul körülöttünk, nem rohanva, lótva-futva kapjuk be az ételt, hogy néhány rágás után, nagy falatokban nyeljük le. A tudatos étkezés során csak az ételre figyelünk, lassan és jól rágjuk meg a falatot, nem pedig a tévét nézzük vagy a közösségi oldalakat görgetjük.
Ennek köszönhetően hamar rá fogunk jönni, mi az, ami jó a testünknek, és mi az, ami nem.
Első hallásra abszurdnak tűnhet, de csak az étkezéseink módjának megváltoztatása segíthet abban, hogy az étkezések végén jobban érezzük magunkat. Miért? Mert az emésztési folyamat a belek és az idegrendszer összehangolásával történik. Az agynak körülbelül 20 percig tart, mire regisztrálja a teljesség érzetét.
Mit jelent ez? Azt, hogy evés közben nem rohanunk, nem nézzük az időt, nem azzal vagyunk elfoglalva, hogy minél hamarabb túllegyünk rajta, nem tévézünk, nem telefonozunk és nem a számítógép előtt reggelizünk.
Ez a mai rohanó világban nyilván nem egyszerű feladat, ám ahogy mondani szokták: a szépségért meg kell szenvedni. Még akkor is, ha itt a szenvedés a türelmetlenséggel való harc.
Ráadásul a szakemberek szerint a tudatos étkezés segíthet az érzelmi evés leküzdésében.
Tehát, amennyiben szeretnénk visszafogni az adagokat és a nassolási vágyat, mindenképp érdemes kipróbálni a tudatos étkezés módszerét.
Amennyiben nem áll módunkban ennyire lelassulni, legalább néhány alap dolgot próbáljunk meg betartani: étkezés közben kerüljük a multitaskinget, figyeljünk az ételre, élvezzük az ízét, próbáljunk meg közel azonos időben enni.