Noha a mentes táplálkozás már a divatirányzatok közé is begyűrűzött, ez elsősorban nem divat, hanem egészségügyi kihívás. Többek között azért okoz nehézséget,
mert egyáltalán nem könnyű kiigazodni a sok információ és tévhit között.
Szerencsére azonban a kutatásoknak és a vizsgálati módszerek fejlődésének köszönhetően egyre több ételallergiát és -érzékenységet lehet már beazonosítani.
Hazánkban például a leggyakoribb a tej- és a gluténérzékenység.
A diagnózis után komoly nehézség és pánik elindulni ezen az úton. Van, akinek életre szóló diétát kell tartania, és van, akinek ez „csak" egy hosszabb időszakot jelent az életéből. Egy valami azonban biztos:
mindenki bizonytalan az elején.
Mindenkiben óriási kérdőjelek vannak azzal kapcsolatban, hogy mit egyen és hol szerezze be a mentes termékeket.
„Minden olyan terméket, alapanyagot, ami valamilyen allergén anyagtól mentes. A 2014. december 13-án hatályba lépett, a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról szóló 1169/2011/EU-rendelet előírja,
hogy valamennyi élelmiszeripari szereplőnek, köztük az éttermeknek is tájékoztatni kell a fogyasztóit az ételekben előforduló élelmiszer allergiát, vagy intoleranciát okozó allergén összetevőkről – ám a tapasztalatok szerint a gyakorlat azt mutatja, hogy ebben a mai napig vannak komoly hiányosságok
– mondja Herczeg Andrea, a Csak a Mentes kezdeményezés alapítója.
Mindenmentes pedig az az élelmiszer, ami egyáltalán nem tartalmaz allergén anyagokat és ezáltal nem okozhat a szervezetünk számára semmilyen külső vagy belső allergiás tünetet.
– teszi hozzá Köves Zoltán, a NoGlu glutén-, cukor- és laktózmentes cukrászda vezetője.
Az első a glutént tartalmazó gabonafélék, vagyis a búza, a rozs, az árpa, a zab illetve a hibridizált fajtáik, valamint a belőlük készült termékek, kivéve:
A következő a földimogyoró és a belőle készült termékek, majd a diófélék, azaz a mandula, a mogyoró, a dió, a kesudió, a pekándió, a brazil dió, a pisztácia, a makadámia- vagy queenslandi dió és a belőlük készült termékek. Kivéve az alkoholpárlatok készítéséhez használt csonthéjasok és a belőle készült termékek.
Ezt követik a zeller, a mustár, a tojás és a belőlük készült termékek, valamint a tej és az abból készült termékek – beleértve a laktózt is. Kivéve: alkoholpárlatok készítéséhez használt tejsavó, lakit.
A tej után következik a szezámmag, a hal, a rákfélék és a belőlük készült termékek. Kivéve: a vitaminok vagy a karotinoidkészítmények hordozójaként használt halenyv; a sör és a bor derítőanyagaként használt halenyv vagy vizahólyag.
Az utolsó sorban a puhatestűek vannak, mellette a szójabab és a belőle készült termékek, kivéve:
Végül pedig a kén-dioxid és az SO2-ben kifejezett szulfitok 10 mg/kg, illetve 10 mg/liter összkoncentrációt meghaladó mennyiségben, illetve a csillagfürt és a belőle készült termékek.
A nagyobb áruházakban, webshopokban és természetesen a bioboltokban is számos mentes terméket találhatunk már.
És akkor még nem beszéltünk az erre szakosodott vásárokról.
Például a Csak a Mentes Tavaszi Vásárt április 13. és 14. között tartják a Dürer Rendezvényházban. További információkért látogasson el az esemény Facebook-oldalára.