Most nem a túrós palacsintára gondolunk! Tegyünk két evőkanál túrót a palacsinta vagy a gofri tésztájába. Ott van például az oroszoknál népszerű syrniki, ami pontosan így készül.
Hozzávalók:
Elkészítés:
Egy tálban keverjük össze a túrót, a tojásokat, a cukrot, a sót és a ¾ csésze lisztet egy robotgéppel.
Tegyük a szódabikarbónát egy kis tálba és adjuk hozzá az ecetet. Keverjük össze, majd keverjük hozzá a túróhoz.
Dolgozzuk össze jól a robotgéppel, majd egy spatulával forgassuk bele a mazsolát.
A maradék lisztet öntsük egy tálba, egy fagylaltszedő kanállal vegyünk ki a túrós keverékből, tegyük a lisztbe. Kicsit lapítsuk el és forgassuk meg benne.
Egy palacsintasütőben, az olívaolajon süssük meg a szokott módon.
Tálaljuk gyümölcsökkel vagy lekvárral.
Legyen szó lepényről, ravioliról, töltött kagylóról vagy lasagne-ról, a túró fényes csillag ezekben a receptekben. Ha szeretjük a könnyedséget egy kis csavarral, használhatunk egy rész túrót és egy rész ricottát a receptekben. Az amerikai sajtos tészta például kifejezetten finom túróval.
Függetlenül attól, hogy pogácsát, tortát, sajttortát, piskótatekercset vagy bármilyen süteményt készítünk, a túró fantasztikus kiegészítő. Több nedvességet és könnyedséget ad a tésztának, mint a krémsajt.
Vagyis olyan receptekhez, amihez aztán végképp nem jutna eszünkbe hozzáadni. Mint a mogyoróvaj, amellyel vegyítve még finomabb lesz a krém. Vagy összekeverhetjük fahéjjal és megtölthetjük vele a sült almát. De akár reszelt uborkával, kaporral és apróra vágott hagymával is összedolgozhatjuk, így kapunk belőle tökéletes tzatzikit.