A tojás nélkülözhetetlen alapanyaga a legtöbb receptnek. Na, de mi van, ha elfogy? Kicserélhetünk minden egyes darabot három evőkanál mogyoróvajra, egy negyed csésze almaszószra
vagy egy fél összetört banánra.
Az író nem az az alapanyag, ami minden háztartásban megtalálható. Nem olyan népszerű, mint például a tojás. Ugyanakkor szerencsére könnyen helyettesíthető: tegyünk egy csésze tejhez egy evőkanál fehérecetet vagy citromlevet és hagyjuk állni körülbelül öt percig.
A tej alattomos: mindannyian tudjuk, milyen könnyen megsavanyodik. Ha ezt a sütés kellős közepén látjuk meg (vagy szagoljuk ki), akkor tegyük a következőt: hígítsunk fel joghurtot vagy tejfölt ugyanannyi mennyiségű vízzel.
Az eredmény textúrája kicsit másabb lesz, de még mindig így járunk a legjobban, mint ha teljesen kihagynánk a tejet.
Funkcióját tekintve lazítja, megemeli a tésztát, azonban erre savas közegre van szüksége. Valójában könnyen helyettesíthetjük sütőporral, és fordítva.
Ha a sült krumplit akarjuk kisütni valamiben, akkor irány a bolt! Ugyanakkor, ha a sütemény receptje igényli,
akkor lecserélhetjük almaszószra.
Ebből azonban kevesebb kell, mintha olajat használnánk. Ugyanakkor a görög joghurt is szóba jöhet, még akár az ízesített is! Ezzel adunk egy kis csavart a desszertünknek.
A legtöbb receptben a vajat helyettesíthetjük feleannyi almaszósszal. De akár almaszósz és író keverékével, olívaolajjal, szilvapürével, tökpürével és növényi olajjal is. Használjunk avokádót és kókuszolajat 1:1 arányban összekeverve, ami jól illik a sütemények receptjeibe.
Ha a recept mindenképp barna cukrot ír elő, ezt otthon is elkészíthetjük. Csupán hagyományos cukorra és melaszra van szükség, ahogy eredetileg is.
De használhatunk cukor helyett juharszirupot, mézet és agavészirupot is.
Valójában sokkal könnyebb helyettesíteni, mint gondolnánk. Citromlé általában azért kell a receptekben, hogy biztosítsuk a savas közeget például ahhoz, hogy a szódabikarbóna működésbe lépjen. Helyette használhatunk bármilyen gyümölcslevet, például almát, narancsot vagy lime-ot, esetleg ecetet és fehérbort is.
Ha kéri a recept, az azért van, mert befolyásolja a textúrát: simább lesz a tészta, megakadályozza a cukor kristályosodását.
Tehát egy olyan összetevőre van szükségünk, ami pontosan ugyanezt teszi. Ilyen az agavészirup.
Nádcukorszirupot is készíthetünk víz, nádcukor, borkő és egy csipet só felhasználásával, és azzal is helyettesíthetjük.
Mindössze annyit kell tennünk, hogy feltesszük a tejet forrni alacsony lángon és addig keverjük, míg elkezd besűrűsödni.
Kicserélhetjük ugyanakkora mennyiségű juharszirupra, mézre vagy kukoricaszirupra. A végeredmény íze így biztosan megváltozik, ezért azt válasszuk, amelyiket a legjobban szeretjük. De akár barna cukorra is lecserélhetjük, csak ebből kevesebb kell.