A nyugati kultúrákban a koffeint sztereotipikusan összekapcsolják a kreatív foglalkozásokkal és életmóddal, az íróktól a programozókig
– mondja Darya Zabelina, kutató, egyetemi adjunktus, az Arkansas Egyetem munkatársa, aki felhívja a figyelmet arra, hogy a koffein és a kreativitás összefüggése egyáltalán nem ennyire kézenfekvő.
A Consciousness and Cognition folyóiratban közzétett tanulmányban a kutatók megkülönböztetik a „konvergens" és a „divergens" gondolkodást. Az előbbit úgy definiálják, hogy egy konkrét megoldást keres egy problémára, például a "helyes" választ.
Ez utóbbit az ötletek generálása jellemzi,
ahol nagyszámú alkalmazható, újszerű vagy érdekes választ keresnek. Kimutatták, hogy a koffein javítja a konvergens gondolkodást, miközben nem befolyásolta szignifikánsan a divergens gondolkodást.
A tanulmányhoz 80 önkéntes véletlenszerűen placebót vagy 200 mg koffeintablettát kapott, amely megegyezik egy erős csésze kávéval. Ezután tesztelték a hangulatukat, a gondolkodásukat és a munkamemóriát.
A kreativitással kapcsolatos eredmények mellett a koffein nem befolyásolta szignifikánsan a munkamemóriát,
ám a tesztet elvégző személyek arról számoltak be, hogy kevésbé érezték magukat szomorúnak.
„A 200 mg koffein jelentősen továbbfejlesztette a problémamegoldás képességét, de nem befolyásolta a kreatív gondolkodást – sem jó, sem rosszabb irányba"
– állapították meg a kutatók.