A vírus első lépésként megpróbálja leállítani a megfertőzött számítógépen futó antivírus alkalmazásokat és tűzfalakat, ezzel az adott rendszert védtelenné téve interneten keresztüli illetéktelen behatolásokkal szemben. A számítógépes biztonsági vállalatok adatbázisai szerint a Bugbear szintén képes a megtámadott gép billentyű-leütéseit naplózni, így jelszavakat is ellophat. Érdekesség, hogy a megosztott hálózati erőforrásokat is kihasználó vírus hibája folytán előfordulhat, hogy a hálózati printerek működését megzavarja, így például a nyomtatók a legváratlanabb pillanatban is elindulhatnak. A kártevőt hordozó e-mail tárgysorában változó szöveg található.
A Bugbear jelenlétéről a legtöbb jelentés az Egyesült Államokból és a brit szigetekről érkezett, összességében eddig több mint 100 országban bukkant fel. Az első beszámolók szerint a vírus Malajziából eredeztethető, időközben az ázsiai ország egy kormányszerve cáfolta ezen feltételezést.
A vírus Magyarországon az átlagos nagyságrendben terjedő kártevőknél erőteljesebb mértékben van jelen - tudtuk meg a 2F biztonsági cégtől. A Bugbear vasárnap este óta terjed itthon is, jelenléte ez idáig elmarad a korábbi "sztár" Klez vírusétól. Érdekesség, hogy csütörtök-péntek folyamán többen arról számoltak be, hogy az informatikai minisztérium politikai államtitkárától, Csepeli Györgytől is érkeznek fertőzött levelek. A számítógépes biztonsági cégek az Outlook javításának letöltését és alkalmazását és az antivírus alkalmazások frissítését javasolják. Fertőzésgyanú esetén érdemes lefuttatni a Bugbear ellenszeréül készített programok valamelyikét.
Többek szerint a Bugbearhez hasonló esetek körüli nagy publicitás segíthet tudatosítani a felhasználókban a gépükre leselkedő veszélyeket és az ezek elleni védekezés veszélyeit.