Terjeszkednek a közvetítő telefontársaságok

Vágólapra másolva!
Az öt telefonkörzetben szolgáltató Hungarotellel kötött megállapodást követően az ország teljes területét lefedte a Tele2.
Vágólapra másolva!

A Hungarotel teljes szolgáltatási területén, Békéscsaba, Orosháza, Pápa, Sárvár és Salgótarján környéki területeken is elérhető a Tele2 szolgáltatása mától - adta hírül közleményében a társaság. Ezzel a rendszerváltás után koncessziós távközlési területekre felosztott országban a a Tele2 lett a második telefontársaság, melynek szolgáltatásait a vezetékes előfizetők bárhonnan igénybe vehetik.

Csak két szolgáltató országos

Elsőként a Magyar Telekom (korábban Matáv) nyújtott teljes körű lefedettséget, az úgynevezett közvetítőválasztó előtét számmal kínált szolgáltatások terén. Ez azt jelenti, hogy előzetes szerződéskötést követően egy 15-össel kezdődő, négyjegyű szám tárcsázásával (a Magyar Telekomnál például a 1515, míg a Tele2-nél 1502), a hívás a választott szolgáltató hálózatán zajlik - és az általa meghirdetett tarifák szerint kell fizetni, függetlenül attól, hogy maga a telefonvonal melyik szolgáltatóhoz van bekötve.

Szinte valamennyi hazai telefontársaság kínál közvetítőválasztásos szolgáltatást (így a GTS-Datanet, a UPC, az eTel, a Monortel, az Invitel, a BT és a Pantel-Hungarotel is), ám nem mindegyik vehető igénybe az ország valamennyi pontjáról. Más jellegű választható szolgáltatást pedig szolgáltatók egész sora kínál, de nem teljeskörűen: van, ahol csak olcsóbb nemzetközi hívásokat ígérnek, másutt valamennyi irányba lehet telefonálni a helyi hívások kivételével.

Virtuális szolgáltató, tényleges spórolás

A közvetítőválasztásos szisztémának a jelentősége abban rejlik, hogy nem kell az előfizetőhöz új hálózatot kiépíteni, a már meglévő infrastruktúrán nyújthatók a távbeszélő szolgáltatások. Míg az előfizető megtartja eredeti (a földrajzi helyzetből adódó) szolgáltatóját, és a havi alapdíjat is neki fizeti, gyakorlatilag bármelyik másik telefontársaságot választhatja a hívásokhoz. Arra is lehetőség van, hogy egyszerre több szolgáltatóval kössön szerződést az ügyfél, és hívásonként a legkedvezőbb percdíjat ígérőt választhassa.

Mivel a hazai piac szereplői a nagy telefonszámlát generáló közületi ügyfeleket veszik igazán komolyan - nekik akár új vezetéket is lefektetnek, ha várhatóan megtérül a beruházás a hívásdíjakból - ezért a magánügyfeleknek csak a közvetítőválasztásos szolgáltatások maradnak. A közvetítőválasztó szám tárcsázása azonban sokaknak bonyolultnak tetszhet, így nem lett igazán népszerű ez a szolgáltatás: kevesen ismerik fel jelentőségét, amit tükröz, hogy a 3,5 millió vezetékes előfizető közül csak néhány százezren kötöttek szerződést, és ők sem mindig tárcsázzák hívás előtt az előtétszámot.

(Az [origo] kiadója a T-Online Magyarország, amely a Magyar Telekom-csoport tagja.)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!