Vágólapra másolva!
A macedón kormány a szegény jugoszláv utódállam egész területét lefedné egy olcsó, vezeték nélküli hálózattal. Az ország vezetői ezzel a volt állami távközlési vállalat, a Maktel monopóliumát is szeretnék megtörni.
Vágólapra másolva!

Macedóniában a korábbi állami vállalat, a ma 53 százalékban a Magyar Telekom tulajdonában lévő Maktel versenykorlátozó törekvéseiben látják a széles rétegek számára jutányosan elérhető Internet-kapcsolat megvalósításának a legfőbb akadályát - számol be róla egy, a The New York Times hétfői számában megjelent riport. A Maktel viszont cáfolja, hogy visszaélne piaci fölényével.

Macedóniában, a legszegényebb jugoszláv utódállamban a lakosságnak mindössze négy százaléka használja az Internetet, illetve a számítógépet. Ez a mutató azonban a lap szerint egy éven belül jelentősen megváltozhatna, ha a szkopjei kormány meg tudja valósítani tervét: az egész országot lefedő vezeték nélküli (wireless) hálózat kiépítését, amely egyedi próbálkozás, és az így létrehozott hálózat a legnagyobb lenne a világon. Az elképzelés támogatói abban reménykednek, hogy a megfizethető Internet-kapcsolat segítheti a gazdaság talpra állítását is.

A bérekhez képest túl drága a net

Az internetezés ára továbbra is kiugróan magas a jugoszláv utódállamban: a betárcsázós Internet-kapcsolat óránként 1,3 dollárba, a legolcsóbb szélessávú előfizetés pedig havi 45 dollárba kerül. Ez közel egyharmada vidéki, főleg mezőgazdaságból élő emberek átlagos bérének, amely 150 dollárnak (kevesebb mint 33 ezer forint) felel meg.

A gond fő okát szolgáltatók és technológiai cégek abban látják, hogy az internetszolgáltatási piacot a Maktel macedón távközlési vállalat uralja, amely korlátozza a versenyt vezető pozíciójának megőrzése végett. A volt állami céget részlegesen privatizálták, és 53 százaléka most a Magyar Telekom, a Deutsche Telekom magyar leányvállalata tulajdonában van - olvasható Nicholas Wood cikkében, amelyet Kanatlarci faluból keltezett.

A kormány tavaly törvényt terjesztett be a szabad verseny feltételeinek biztosítására, a Maktel piaci helyzete azonban továbbra is meghatározó. Az ország vezetőinek elszántságát viszont csökkentheti, hogy az állam is tetemes haszonra tesz szert a távközlési cég működéséből: 2004-ben 51 millió dollár volt Szkopje részesedése a Maktel nyereségéből - olvasható a cikkben.

Amerikai segélyből a multi ellen

Időközben bebizonyosodott, hogy létezhet a Makteltől független alternatív hálózat is, lényegesen alacsonyabb árakkal. Részben a netezés költségeinek csökkentésére még 2004-ben létrehoztak az országban egy új, vezeték nélküli iskolai hálózatot a Macedonia Connects (Macedónia Csatlakozik) program jegyében. A hálózat az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) 2,5 millió dolláros támogatásával 461 iskolát kapcsolt rá az Internetre. A drót nélküli hálózat 120 euróról 23 euróra csökkentette a szélessávú kapcsolat havi díját - mondta Glenn Strachan, a Macedonia Connects igazgatója. Ennek következményeként a Maktelnek is mérsékelnie kellett árait - tette hozzá.

A Maktel felsővezetői nem álltak a The New York Times munkatársának rendelkezésére, Károlyi Zsuzsanna, a Maktel kommunikációs igazgatója viszont vitatta azon feltételezéseket, , amelyek szerint a cég visszaélne piaci helyzetével. Károlyi az amerikai lappal közölte: a cég a nemzetközi szakmai normák szerint tevékenykedik, az ország helyi törvényeivel összhangban.

Tilos volt a Skype

Koszta Trpkovszki, a távközlés felügyeletében illetékes kormányhatóság igazgatója viszont úgy nyilatkozott, nincs kellő hatalmuk ahhoz, hogy megakadályozzák a Maktelt a méltányos versenyfeltételeket korlátozásában. Az internetes telefonszolgáltatók például arra panaszkodnak, hogy a Maktel technikailag ellehetetleníti működésüket - állításuk szerint ez az oka, hogy sok ilyen hívás sikertelen. A monopolhelyzetben lévő távközlési cég saját ügyfelei számára egészen a közelmúltig tiltotta az internetes telefonhívások kezdeményezését - számol be róla az amerikai napilap riportja.

MTI/[origo]

(Az [origo] kiadója a T-Online Magyarország Zrt., amely a Magyar Telekom csoport tagja.)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!