Rémálmok, apátia, a szeretett lényekkel való kapcsolatteremtés lehetetlensége, állandóan visszatérő képek az általános tünetei a PTSD-nek, amelyben sok háborús veterán szenved.
Korábban a kezelés klasszikus terápiával kezdődött, amely során a pszichológus arra kérte páciensét, hogy idézze fel a traumát kiváltó eseményeket. A kúra hatékonyságának fokozása érdekében a virtuális valósághoz folyamodnaka dél-kaliforniai egyetem kutatói, akik egy új módszert dolgoztak ki.
Harc a virtuális csatatéren
A Virtuális Irak névre hallgató szimulátor tesztelése a múlt év végén kezdődött meg, a szoftver a Full Spectrum Warrior című PC-s játékon alapul, az élmény fokozása érdekében azonban jelentős fejlesztéseket végeztek rajta. Amikor a képernyőn robban a bomba, nemcsak a detonáció hallatszik, hanem a játékvezérlő is beleremeg, a levegőben érezni lehet a lőpor, az égett gumi, de még az iraki fűszerek, a bárányból készült kebab jellegzetes szagát is - ha éppen ilyesmi látszik a képernyőn.
Az élethű szimulációnak köszönhetően a páciens úgy élheti át a korábbi eseményeket, mintha azok valóban megtörténnének vele. Az egész játékot egy pszichológus irányítja, aki a szükséglet szerint változtatni is tud a szoftverben játszódó eseményeken. A szoftver eddig hatékonynak bizonyult - hat háborús veteránnal tesztelték, közülük négynek a kezelések nyomán már javult az állapota - köztük van egy 21 éves katonanőé is, aki több öngyilkos merényletnek is szemtanúja volt.