iPhone-nal lepték meg a rokonok? Ebben az esetben irány az App Store, ahonnan egy sor remek ingyenes szoftvert tölthet le. Nem kell azonban akkor sem elkeseredni, ha egyszerűbb készülék várta a fa alatt, ha legalább néhány megabájt memóriával felszerelték és támogatja a Java technológiát és a GPRS-t, szinte biztos, hogy alkalmas lesz arra, hogy megnézze rajta a friss híreket, elolvassa leveleit, vagy rácsipogjon valakire a chaten. E paramétereket minden gyártó weboldalán le lehet ellenőrizni. Mobilinternet-előfizetésből normál használat mellett már egy 100 megabájtos csomag is elegendő arra, hogy elolvassuk a híreket, megnézzük a leveleket vagy éppen chateljünk ismerőseinkkel, ezek a jellegű szolgáltatások ugyanis nem generálnak túl nagy adatforgalmat.
Szuper böngészés Opera Minivel
Az első dolog, amit egy új mobilra érdemes letölteni, az Opera Mini böngésző: alapkészülékekre mindenképp ajánlott telepíteni, de okosabb, HSDPA-s, wifis modelleken is hasznos lehet. Némileg nagyobb tudású verzióját, az Opera Mobile-t kifejezetten ez utóbbi modellekre szánják, de a képaláírásban szereplő wapoldalon mindig a látogató készülékének megfelelő verziót kínálja letöltésre a norvég társaság. A magyar nyelvű menüvel rendelkező program végleges verziója a 4.2-es számnál jár, de próbáink alapján érdemesebb az 5-ös kiadás béta verzióját letölteni, ez ugyanis számos újítást tartalmaz, és elég stabilan működik, nekünk legalábbis nem produkált leállásokat, bár néhány oldal nem jelent meg benne helyesen.
Az ingyenes Opera Mini böngészőt az m.opera.com címről töltheti le a meglévő wap-browserrel
(Itt sms-ben is le lehet kérni a letöltési linket)
Miért jó az Opera Mini? Mert nagyon jól használható a gyakorlatban olyan oldalak megtekintéséhez is, amelyet eredetileg hagyományos PC-re optimalizáltak. A mobilnetes használatot rendkívüli mértékben könnyíti, hogy az Opera Minire tömörítve érkeznek a honlapok - ezt a feladatot a cég szerverei végzik - így az átvitt adatmennyiség csökken, a böngészés sebessége pedig lassú kapcsolaton is élvezhetővé válik. A tömörítés mértékét a menüben lehet állítani, tesztelőnk a "rossz" értéket kiválasztva is teljes elégedettséggel tudta használni telefonján. Az új kiadás már böngészőlapokat is kezel, azaz egyszerre több oldal felkeresését is lehetővé teszi, alapmobilokon azonban érdemes ezzel a lehetőséggel csínján bánni a megfelelő sebesség megőrzése érdekében.
Az első indítást követően a miniböngésző nyitóoldalára, az ún. gyorshívóra a kedvenc honlapok linkjeit lehet bepakolni, de a hagyományos módon is el lehet érni a könyvjelzőket. Kapásból érdemes aktiválni a menüben az Opera Link szolgáltatást, ehhez ugyan regisztrálni is kell, ám bekapcsolását követően a program időnként lementi a beállításokat, könyvjelzőket egy webtárhelyre, így egy másik telefonra átállva már többé nem kell elvégezni ezek konfigurálását, az automatikusan végbemegy majd. Az Opera Minibe a www.origo.hu címet bepötyögve portálunk mobil verzióját tekinthetik meg olvasóink, aki a teljes tartalmat szeretné böngészni, annak az aktiv.origo.hu URL-lel érdemes próbálkoznia. Ha valamilyen oldal nem működne a béta verziójú Mini alatt, bármikor vissza lehet állni a készülék saját beépített browserére, mivel azt nem írja fölül az Opera.
Telefonról a Twittert az m.twitter.com, a Facebookot az m.facebook.com címen érdemes felkeresni, de például a Flickr online képtára is rendelkezik mobilos felülettel (m.flickr.com).
Google a mobilon
Természetesen az Opera Miniből a Google keresőjét, levelezőjét vagy feedolvasóját is el lehet érni, de a társaság mobilos oldalán (m.google.com) külön alkalmazásokat is el lehet érni, amelyek a keresőóriás szolgáltatásainak kényelmes elérését teszik lehetővé.
A Google szolgáltatásait mobilról az m.google.com címen lehet elérni
Ezen az oldalon telefonra optimalizált szolgáltatások - például a Dokumentumok vagy a Keresés -, illetve letölthető applikációk is találhatók: ilyen Java-miniprogramokon lehet például elérni a Gmail vagy a Google Térkép szolgáltatásait a kis képernyőn. A Gmail esetében a webes felület gyakorlatilag minden fontos funkcióját el lehet érni mobilon is, a menük elérését az egyes számbillentyűkhöz rendelt funkciók könnyítik, ezeket jelzi külön az egyszerűbb készülékeken is futtatható kliensprogram. Hasonlók jellemzik a Google Maps mobil változatához szükséges programot, bár ennek használatakor érdemes figyelembe venni, hogy a letöltött térképrészletek bizony hatalmas adatforgalmat generálhatnak még akkor is, ha nem műholdképes nézetben használjuk a programot.
Chatelés bárhonnan
Bár mobilon elsősorban hívni szoktuk a másikat, a bárhonnan elérhető chatelés egy igen hasznos szolgáltatás, hiszen jóval olcsóbb használni, mint az sms-t, amelyért üzenetenként fizetni kell.
Nimbuzz: mobilra és PC-re is létezik az egyik legjobb kliensprogram
Korábban a Fring-et használták a legtöbben mobilos chatelésre, mostanra azonban egyre népszerűbb a barátságosabb felülettel rendelkező Nimbuzz. Mindkét programmal egyszerre lehet felcsatlakozni Messengerre, GTalkra, ICQ-ra és más üzenőszolgáltatásokra, emellett akár a Skype-on lévő ismerősökkel is lehetővé teszik a kommunikációt mind chaten, mind ip-alapú hanghívással. Ez utóbbi lehetőségnek leginkább akkor van értelme, ha egy ingyenes, vagy olcsó wifi elérési pontra tudunk csatlakozni egy megfelelő készülékkel, így ugyanis ingyen lehet telefonálni a Skype-os ismerősöknek - ami különösen külföldön praktikus.