A magyarok döntő többsége még számítógépén üti el az időt a játékprogramokkal. A legújabb, legszebb játékok futtatásához azonban viszonylag drága PC-kre van szükség, amelyeket szinten tartani sem olcsó mulatság. Ezzel szemben a játékkonzolokat elég egyszer megvenni, a velük kompatibilis programokat mindig futtatni fogják - legfeljebb második irányítót, háttértárat vehet hozzájuk a tulajdonos, de ehhez nem kell tetemes költségekbe vernie magát.
A Wii vonulhat elsőként nyugdíjba
A tévéhez kapcsolható játékmasinákból ma három típust lehet megvenni, az Xbox 360-t, a Playstation 3-at (PS3) és a Nintendo Wii-t. Ezek egyikére sem lehet azt mondani, hogy mai fejlesztés lenne, hiszen ezek a konzolok már öt-hat éve kaphatók. Bár az előbbi kettőből már piacra dobtak valamelyest felfrissített verziókat, alapvető képességeik azóta is azonosak.
A játékosokat elsőként mozgatta meg a Nintendo Wii
Szávuly Krisztián, a videojátékokkal foglalkozó szakértőket tömörítő hazai szervezet, a Gaming Hungary elnöke szerint a hihetetlen tempóban fejlődő technológiai ipar mércéjével már mindhárom típus nagypapának számít - sokak laptopja is jóval fiatalabb fejlesztés ezeknél. Azt már most tudni lehet, hogy közülük elsőként a Nintendo Wii "vonul majd nyugdíjba", ennek Wii U nevű utódja jövőre jelenik meg, újonnan tehát már nem igazán érdemes az előbbit beszerezni, hiszen terméknek lassan bealkonyul, a legjobb új játékok már utódjára fognak megjelenni.
Bár Nintendo is nagyjából riválisaival egyszerre dobta piacra videojátékát, és mozgásérzékelős vezérlőjével megreformálta az ipart, a Wii nagyságrendekkel kisebb teljesítményű riválisainál. Grafikai képességei a full-HD-felbontású tévék korában már nem vonzóak, egyedi irányítási megoldásait pedig lemásolták a rivális konzolgyártók is.
Mozgásérzékelő a konzol Viagrája
Szávuly szerint eleve évekig tart, amíg a játékfejlesztő cégek kitanulják egy-egy új konzol lehetőségeinek mindegyikét, ezért lehetséges az, hogy a premiert követően szebb és jobb játékok jelenhetnek meg. Bár az Xbox 360-ban és a PS3-ban található chipeknél már nagyobb teljesítményű lapkák is elérhetőek, egyelőre az ezekre megjelenő játékok sem hatnak elavultnak, csúnyának, ezért gyártásukat semmiképp nem érdemes még leállítani. Szávuly nem tartja valószínűnek, hogy az Xbox 360 vagy a PS3 utódja 2014 előtt megjelenne, ennek viszont az az előnye, hogy viszonylag jutányos áron be lehet szerezni a konzolokat, mivel gyártásukat mostanra tökéletesen optimalizálták.
Kamera figyel, így puszta kézzel lehet játszani az Xbox 360-hoz kapcsolt Kinecttel
A fejlesztők számára is komoly előny, hogy ezekből a gépekből már ötven-hatvanmillió darabot eladtak, mert egy új játéknak ilyen sok potenciális vásárlója lehet világszerte, míg egy új konzol első éveiben még jóval kisebb felvevőpiacot biztosít. Ráadásul évekkel premierjüket követően mindkét konzolhoz megjelentek mozgásérzékelős irányítók, amelyekkel a gyártók új életet leheltek a gépekbe. Ezek a kiegészítők a megszállottak szűk piacán kívül a potenciális játékosok jóval szélesebb köre, kisgyerekek, barátnők és nagymamák kedvét is meghozták a játékhoz - korábban számukra emészthető játékélményt csak a Nintendo Wii kínált. Manapság a videojátékos cégek fókuszában már nem a játékőrült geekek, hanem az átlagemberek vannak, hiszen belőlük sokkal több válhat vásárlóvá.
Az iPad és az okosmobil kinyírja a zsebkonzolokat
Míg néhány évvel korábban szinte csak a kisgyerekek kezében lehetett hordozható játékgépet látni, mostanra ezek piaca jócskán kinőtte a kisiskolásokat, ami a táblagépek és okostelefonok elterjedésének köszönhető.
Az egykori sztárok, a Sony PSP és a Nintendo DS eladásai meredeken csökkennek, bár mindkét cég megpróbál talpon maradni ebben a szegmensben. A Nintendo idén adta ki a szemüveg nélküli 3D-s képet megjeleníteni képes 3DS zsebkonzolját, amely elődjénél jóval szebb grafikát kínál. Ez utóbbit, a Nintendo DS-t is lehet ugyan még kapni, de az már annyira kifutó készülék, hogy nem érdemes megvenni. A rivális PSP továbbra is a gyerekek nagy kedvence, pedig a hat év alatt töbször is átkozmetikázott minigép már életgörbéjének legvégén jár, látványos új programok erre a típusra már nem fognak megjelenni, jövőre pedig piacra dobják Playstation Vita nevű utódját.
A Nintendo 3DS a legifjabb konzol, ezért még nem teljesen kiforrott
A PSP-t kifutása miatt idén már nem érdemes megvenni, csak alacsony, leeértékelt áron, a 3DS esetében pedig érdemes lehet kivárni: mivel ehhez még nagyon kevés játék jelent meg, nehéz eldönteni, hogy vonzó-e vagy sem. A negyven-ötvenezer forintos zsebkonzolok helyett egyre többen játszanak okostelefonon vagy iPaden.
Gyerekjátéknak persze túlzás egy száznegyvenezer forintba kerülő tabletbe beruházni, de a multifunkciós eszközt a család minden tagja tudja használni - persze csak akkor, ha épp nem nyomogatja éppen valaki más. Ugyanakkor az iPadre vagy androidos tabletekre sokkal olcsóbban lehet játékokat vásárolni: míg egy nintendós vagy PSP-s játék tízezer forintba kerü, a tablatekre egy-két ezer forintért is meg lehet venni teljes verziójú programokat. A Gaming Hungary elnöke szerint a jutányosabb árak annak köszönhetők, hogy az iPades játékokat az internetről lehet letölteni, tehát terjesztésük nem jár nagy költséggel, adathordozót és polchelyet sem igényel, ráadásul az új platform meghódítása érdekében a cégek még nyereségük egy részéről is hajlandóak lemondani.
Xbox 360 Ár: 48-85 ezer forint között felszereltségtől függően, a legdrágább csomag nagy merevlemezt és harmincezer forintos Kinect vezérlőt is tartalmaz Megjelenés éve: 2006 Előnyök: rengeteg féle játék, a nem túl régiek közül is sokat olcsón meg lehet venni az Xbox Live online piactéren, a Kinect akár négy játékost is kiszolgál Hátrányok: csak kiegészítővel támogatja a mozgásérzékelést, a Kinect használatához rendkívül nagy helyre van szükség, nem tud magyarul az online bolt, elég hangos a gép hűtése |
Playstation 3 Ár: 58-70 ezer forint felszereltségtől függően, a legdrágább csomag Move érzékelőt is tartalmaz, ez játékosonként 14 ezer forintba kerül |
Nintendo Wii |
Nintendo 3DS Ár: 50-60 ezer forint (játékkal vagy anélkül) |
Sony PSP Ár: 30-50 ezer forint (a lecsupaszított E1000 és a többet tudó PSP-3000 típus) |