Amerikai mérnökök egy olyan újfajta turbinát fejlesztettek ki, amely az óceán hullámai által gerjesztett energiát hasznosítaná. A floridai Crowd Energy a napokban indítja el adománygyűjtését az IndieGogón, miután pénz hiányában nem tudják folytatni kísérleti projektjüket.
Ez lenne az első kereskedelmi forgalomban is kapható, az óceán energiáját felhasználó tiszta, megújuló energiaforrás, amellyel a fosszilis és a nukleáris energiafüggőséget lehetne csökkenteni. A Crowd Energy turbinája mind külsejében, mind működésében eltér az eddigi tengeri szélturbinák felépítésétől, a floridai startup teljesen új kialakítást dolgozott ki.
A koncepció lényege, hogy hatalmas vízkerekeket telepítenének az óceánpartokon a víz mélyére, melyek lassú forgás közben sorra csuknák és nyitnák a lapátokon található rolókat. Az áramló víz erőt gyakorol a zárt lapátokra, mivel a kerék forog, a hullám átadja az energiát a turbinának, és csökkentett energiával halad tovább.
A turbina prototípusát már elkészítették, azonban a cég most nagyban szeretné tesztelni a készüléket. Egy 30 méter átmérőjű körben telepítenének a partra turbinákat, amellyel becsléseik szerint 13 megawatt energiát tudnának előállítani. Szemléltetésképp egyetlen megawatt villamos energia is már több mint háromezer átlagos amerikai háztartás energiaigényét fedezné.
Ha a Crowd Energy turbinái valaha eljutnak az óceánok mélyére, a környezetvédőkkel találhatják szembe magukat. Megfigyelők már most elemzik, hogy a turbinák milyen hatást gyakorolhatnak az élővilágra. Bár a lapátok lassan forognak, a záródó-nyitódó rolók komoly veszélyt jelenthetnek az állatokra nézve. A madarak megnövekedett halálozási aránya alaposan megtépázta a szélturbinák renoméját is.
Ugyanakkor a Föld felszínének 70 százalékát óceán borítja, melyen hatalmas hullámok keletkeznek. Az általuk létrehozott energia minden partvidéken hozzáférhető. Így nem csoda, hogy a floridai projekt nagy érdeklődésre tart számot világszerte. Főleg, hogy az Európai Unió előírása szerint 2020-ra a megújuló energiaforrások kihasználásának 20 százalékkal kell emelkednie, míg a szén-dioxid-kibocsátást 20 százalékkal kéne csökkenteni.
Skócia is hasonló projektet dolgozott ki korábban, a 120 méter hosszú hengeres berendezés a víz hátán bukdácsolva hasznosítja a hullámok energiáját. A projekt a Pelamis nevet kapta a trópusi tengeri kígyófaj után. A készülék azonban összesen 750 kilowatt teljesítményre képes, megemeléséhez és vízre bocsátásához pedig Európa legnagyobb úszódarujára van szükség.