Európán belül nem csak a franciák küzdenek a drónokkal. A robotkopterek a spanyol királyi család rezidenciái felett is megjelentek, komoly fejtörést okozva ezzel a biztonsági szolgálatnak.
Hogy ki és milyen szándékkal készített légi felvételeket a Zarzuela Palotáról, nem tudni. Első körben sokan a paparazzikat sejtették az akció mögött, de a tény, hogy éjszaka fotózták a királyi palotát, nem rájuk vallana, hiszen így a család tagjairól nem tudnak rendes, eladható képeket készíteni.
A pilóták ilyen alapon lehetnek még terroristák, bűnözők, aktivisták, csínytevők és lelkes amatőrök is, akik nem tudták megfelelően irányítani a drónt és az berepült a királyi rezidencia fölé.
Bárhogy is történt, a spanyol védelmi minisztérium komolyan elkezdett érdeklődni olyan biztonsági rendszerek iránt, melyek kiszúrják és "hatástalanítják" is a drónokat.
A japánok egy, a miniszterelnököt célzó merényletkísérlet után tiltották meg a drónok használatát Tokióban. Ugyan az intézkedés csak ideiglenes volt, a lakókat annak további betartására szólították.
A washingtoni Fehér Ház kertjébe is repült már be drón, hatalmas riadalmat keltve.
Az elnöki pár nem tartózkodott otthon, de a fények kigyúltak, a riasztórendszer beindult, s hamarosan a rendőrség, a katasztrófavédelem és a tűzoltóság jelent meg nagy erőkkel a helyszínen.
A pilóta nélküli repülés
új biztonsági kihívás elé állítja a hatóságokat.
A drónok elleni küzdelemben elől járnak a németek, akik a csempészet megakadályozására a börtönöknél a szigorúbb előírásokat vezettek be, és GPS-zavarókkal
szereltek fel. Utóbbi egyetlen hátránya, hogy egy csomó más jelet is megzavarhatnak vele.Ennél egy fokkal hatákonyabb eszköz a lézerfegyver. Több haditechnikai cég, egyebek közt az amerikai Boeing, a Lockheed Martin, illetve a német Rheinmetall is sikeresen tesztelte a fejlesztés alatt álló lézerfegyvert.
A korábban csak álló célpontokra hatékony eszközt a németek saját fejlesztésű követőrendszerrel szerelték fel, így érték el, hogy a gyorsan cikázó drónt is ki tudták lőni vele. A sugarat akár 500 méterről is képesek voltak a célon tartani, és megsemmisíteni a robotkoptert.
A szoftveres megoldások is hatékonyan tudnak lenni: a drónra telepített és folyamatosan frissített program szavatolja a repüléstilalmi zónák - repülőterek, börtönök, királyi rezidenciák, iskolák, katonai létesítmények, országhatárok - betartását.
Ennél már csak a kártevők tudják ügyesebben levadászni a drónokat: a Maldrone például repülés közben is képes feljutni a drónra, és leállítani annak rotorjait, hogy lezuhanjon. Az indiai szakember által készített program több gyártmányt is képes megfertőzni.