Az iPhone 6s jött, látott, és persze győzött, legalábbis ami a kasszákig tartó üzleti versenyt illeti. Újdonságok szempontjából azonban meglehetősen szűkösen mért az Apple marka: a nyomásérzékeny érintés, valamint az új operációs rendszer nem nevezhetők igazi forradalomnak, ahogy az erősebb alumíniumváz sem.
A felbontás maradt, a külalak szintén,
ahelyett pedig, hogy növelték volna a készülék üzemidejét, sikerült tovább csökkenteni egy, az előző modellénél kisebb akkumulátorral. Az ok? Kellett a hely a házban a vaskosabb kijelzőnek.
De persze van itt még egy valószínű indok: az Apple kétévente mutat be igazán új készüléket, az azt követő s-széria pedig szinte mindig csak az előd hibáit, kritizált pontjait küszöböli ki. Az iPhone 4 esetében a vacak antennát, az 5-nél a gyengécske biztonsági beállításokat, a 6-nál pedig a sokszor emlegetett meghajlást.
A valódi, elemi újdonságok tehát az iPhone 7-re maradnak.
A készüléket még nem jelentette be az Apple, valószínűleg jövő őszig nem is fogja. Mégis vesszük a bátorságot, és iPhone 7-nek nevezzük, mert az eddigi szokást tekintve szinte biztosan így hívják majd, na meg legalább mindenkinek egyből világos, hogy egy teljesen új készülékről van szó.
Egy bejelentés előtt álló telefonról persze soha nem lehet tényeket közölni, legfeljebb feltételezéseket, pletykákat - azokkal viszont Dunát lehet rekeszteni. Bizony, már most, 2015 végén is: az olyan hatalmas cégek, mint az Apple, nem hónapokkal, hanem évekkel gondolkodnak előre, a terveiket pedig néha kifecsegik a dolgozók, hogy aztán az egész világ azon rágja a körmét, hogy vajon tényleg vízálló lesz-e az új iPhone.
Ezt már a 6-os szériáról is állították, sőt az 5-ös idején is felmerült - valószínű, hogy
a gyártó évek óta tervezi vízálló test bevezetését,
csak eddig valami miatt elhalasztották a dolgot. Sőt, már az iPhone 6s is kapott egy olyan gumikeretet, amin csak nehezen szivárog át a folyadék. Vízállónak még nem nevezhető, de erősebb esőben is nyugodtan a fülünkhöz tarthatjuk, nem kell félni, hogy baja esik a háromszázezres csodakütyünek.
Az iPhone 7-ről kínai források állítják: teljesen új vázat kap, nem fémből, hanem víz- és porálló műanyagból készül, és sokkal erősebb lesz az elődjénél. Ezzel a lépéssel az Apple a Samsung és a Sony vizeire evezne (ugye értik), ezek a gyártók ugyanis évekkel ezelőtt
belecsaptak a pocsolyába, méghozzá képernyővel lefelé.
Korunk telefonjai többségében 30 percig bírják a vizet, illetve maximum egyméteres mélységbe vihetjük magunkkal őket. Hogy ezt felülmúlja-e az Apple, kérdéses, mivel viszont a cég eddig sem törődött a búvárkodást vagy vadvízi evezést preferáló felhasználókkal, a magunk részéről nem reménykedünk benne, hogy az iPhone 7-tel indulhatunk körbefotózni a Titanicot.
Már csak azért sem, mert a Titanic nagy, egy ilyen küldetés sokáig tart, az iPhone pedig nem arról híres, hogy hosszabb ideig bírja a megpróbáltatásokat. A 7-es készülékről sem hallani, hogy új aksit kap, sőt, kiszivárgott szabadalmi iratok alapján pont az ellenkezőjére következtetünk.
A cég ugyanis minden korábbinál vékonyabb iPhone-okat akar,
azaz még az is kész szerencse lesz, ha annyit bírnak az új mobilok, mint most. Mivel a 6s így is vastagabb lett a sima 6-osnál, ezért az Apple számára ez valószínűleg presztízskérdés.
Ha a külalaknál tartunk, fontos információ, hogy
az Apple elhagyná a mezei jack kimenetet,
csak a Lightning porton át, esetleg Bluetooth-on lehetne csatlakoztatni a fülhallgatót. Ez sem új történet, nagyon régóta riogatnak vele a különböző blogok és jól értesült személyek, ezúttal viszont indokot is mondanak: pont a vékonyság miatt kéne kivenni azt a fránya jacket.
Vele együtt a Home gomb is eltűnhet, legalábbis fizikai valójában. Az Apple az ujjlenyomat-olvasót is a kijelzőbe építené be, hogy az akár a teljes felületet uralhassa.
Ez egyben azt is jelenti, hogy eltűnnek a szegélyek:
amikor egy videó vagy kép full screenre vált, a telefon teljes egészében megjelenítőként funkcionál. Jól hangzik, igaz? Talán kicsit merészebb állítás, mint az eddigiek, viszont tényleg látványos újdonság lenne - olyasmi, amit az emberek elvárnak az iPhone 7-től. (Fent egy, a pletykát alapul vévő koncepcióvideó látható.)
Akár teljes képernyős lesz az iPhone 7, akár nem, az újfajta, LG által gyártott OLED-kijelző biztosnak tűnik, főleg az Apple Watch után, ami azonos típusú megjelenítőt kapott.
Majdnem biztos a magasabb felbontás is:
a sima iPhone 6 1334x750-es megjelenítője nagyon elavult, ideje fejest ugrani a full HD világába, évekkel az Apple konkurensei után. Ehhez persze erősebb vas dukál: a 3 gigabájt memória már most borítékolható, mint ahogy a jelenleginél még erősebb, hatmagos, 16 nanométeren gyártott A10-es processzor is.
Utóbbiba pedig talán az Intel is besegíthet, egyes információk szerint ugyanis a hatalmas chipgyártó készíti az iPhone 7 LTE modemegységeit. A jól értesült szivárogtatók ezer főt foglalkoztató divízióról beszélnek -
ez hatalmas embertömeg, jó eséllyel több készül ott egy modemnél.
Ráadásul az Apple akár azt is megteti, hogy mind a processzort, mind a modemet egyetlen egységbe ágyazza. Ezzel a húzással nemcsak gyorsabb lehetne a telefon, hanem energiatakarékosabb is, azaz ha tovább nem is bírná a strapát, annyi ideig simán lehetne használni, mint a 6s-t.
A sok feltételes mód persze nem a véletlen műve,
az Apple folyamatosan azon dolgozik, hogy az emberek minél kevesebbet tudjanak az új készülékekről. Nemrég például leadtak egy rendelést hagyományos LCD-kijelzőkre: ez lehet a jele egy tradicionális képernyővel érkező iPhone-nak, vagy csak simán ügyes (és költséges) terelés.
Előbbi esetben sem kell azonban feltétlenül temetni a szép és erős iPhone 7-et, a legnagyobb Apple-guru szerint ugyanis a cég ismét kiad majd egy 4 colos változatot, ehhez pedig
jól jöhet az olcsóbb panel.
Hogy miért? Mert ez a kategória még mindig népszerű, a cég pedig nem akar lemaradni senkiről, épp elég baj nekik, hogy az Android sorra csapja le a kezükről az ázsiai piac szereplőit.
Nemcsak kisebb, de nagyobb iPhone is lesz: a Plus-széria nem marad magára, helyette magasabb felbontású kijelzőt kap. A 2560x1440-es kijelző még pont határeset lehet hardver szempontjából, 4K-t viszont senki se várjon, már az új Xperiák esetében is bebizonyosodott, hogy egyelőre nincs értelme a dolognak.
És hogy mit kapunk a 10-es iOS-ben? Nos, mindent:
az Apple szeretné közelebb hozni a mobilos és asztali platformokat, így valószínűleg a keresztül-kasul működő alkalmazások lesznek középpontban, talán egy kis dolgok internete szósszal nyakon öntve.
Vad feltételezésekbe nem bocsátkoznánk, ellenben a 10-es egy szép, kerek szám, ajánlott lenne megünnepelni valami izgalmas, álleejtős funkcióval.
Akármilyen is legyen azonban az iPhone 7, egy biztos:
megint minden rekordot meg fog dönteni, ezrek állnak majd sorban érte az éjszaka közepén, mert az Apple nagyon ért a rajongók nyelvén, és pontosan tudja, mivel lehet abszolút bepörgetni őket.