Életmentő információkat hagyhatott figyelmen kívül a brit belsőelhárítás (MI5) azért, mert a tömeges megfigyeléssel már
annyi adatot halmozott fel, amennyit nem tudott elemezni és hasznosítani.
Ez egy Edward Snowden által 2013-ban megszellőztetett dokumentumból derült ki, amit a napokban publikált a The Intercept magazin. A 2010-es titkos jelentést az MI5 küldte a brit kormánynak, hogy jelentsék a felhasználók internetes aktivitását megfigyelő DIGINT program nehézségeit.
Ebben említik, hogy kapacitás híján nem tudják hatékonyan feldolgozni a már összegyűjtött adatokat,
a titkosszolgálat az évek során túlnőtt önmagán.
Ez pedig azt a kockázatot rejti magában, hogy fontos dolgok felett siklanak el, hiába tudnának megelőzni egy nem kívánt eseményt.
A jelentés után három évvel két iszlám szélsőséges meggyilkolta Lee Rigby brit katonát Londonban. A két elkövető az interneten is vállalta extrém nézeteit, és már a gyilkosság előtt is felfigyeltek rájuk a hírszerző szervek.
Mint kiderült, az MI5 egy
olyan online üzenetváltást is figyelmen kívül hagyott,
amiben a két gyilkos tervezi a katona megölését - holott birtokában voltak az információnak.
Az új információ más szemszögbe helyezi a Investigatory Powers Bill törvénytervezetet, amelyet épp tárgyal a brit törvényhozás. Ez még jobban kiterjesztené a hírszerző szervek jogosultságait.
A tervezet egyik pontja, hogy az internetszolgáltatókat arra köteleznék, egy éven keresztül tárolják a felhasználók böngészési előzményeit és valamennyi személyes üzenetét, hogy kérés esetén ez is a hatóságok rendelkezésére álljon. A techóriások pedig
nem értesíthetnék arról a felhasználót, ha a titkosszolgálatok kikérik bizalmas adataikat.
Így ha a törvény hatályba lép, a probléma még sürgetőbbé válik, hiszen a korábbinál is nagyobb adatmennyiséggel kell szembenézniük az ügynökségeknek.