Mióta az életünkből egyre több idő töltünk online a kijelzők előtt, a kutatók is elkezdtek érdeklődni aziránt, milyen hatással van ez az életünkre. Nemrég még arról lehetett olvasni: ha túlságosan komolyan vesszük a Facebookot, depresszióssá válhatunk, most viszont egy sokkal pozitívabb összefüggésről számoltak be kutatók.
A Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) szaklapban publikált tanulmány szerint azok, akik több pozitív visszajelzést kapnak a közösségi média felületeken, tovább élnek. A közösségi oldalakon való aktív részvételnek olyan egészségügyi előnyei vannak, mint az erős offline közösségi életnek. Akiknek gyakran kedvelik megosztott tartalmait, több jelölést és üzenetet kapnak, tovább élnek.
A kutatást a Kaliforniai Egészségügyi Hivatal segítségével végezték el: 12 millió alanyt választottak ki a 27-71 év közti korosztályból, facebookozókat és nem facebookozókat egyaránt. Az ő adataikat a kaliforniai egészségügyi hivatal statisztikáival vetették össze, és vontak le abból következtetéseket.
Megállapították, hogy akinek kiterjedtebb a közösségi hálózata, az tovább él annál, mint akinek kevés barátja van az oldalon. A tuti tipp viszont az, hogy legyen gazdag közösségi életünk offline és online egyaránt.
A tanulmányt három egyetem és egy állami szerv is elfogadta, bár a The New York Times rávilágított arra is, hogy
a két kutató annó a Facebooknál is dolgozott,
bár ők azt mondták: ez nem befolyásolta az eredményeket. De azt leszögezték, hogy a tanulmánynak számos korlátja van, lévén csak a Facebookkal tesztelték, és csak egy államban.
Ráadásul ez nem ok-okozati megállapítás volt. „Nem mondhatjuk biztosra, hogy a több lájk miatt lesz hosszabb az életünk. Egyszerűen az is lehet, hogy az egészségesebbek embereknek több energiájuk van gazdagabb offline és online életet is élni egyszerre".