Szilveszterkor a petárdázás és tűzijáték okozta hanghatások miatt sok kutya megijedhet és így elszaladhat a gazdája közeléből, ezután pedig szintén az ijedségnek köszönhetően tájékozódási képességét elveszítve nagyon komoly távolságokra is elkóborolhatnak. Aki pedig azt hiszi, ez csak évi egy éjszakán jelenthet gondot, az téved,
A tűzijáték és petárdázás a kutyák számára elképesztően ijesztő események. Az állatok rendkívül érzékenyek a hangokra, és a tűzijáték robbanásaikor érzékelt zajok kiválthatják bennük a szorongást és pánikot. A hirtelen, hangos zajok a kutya hallásához képest felerősödnek, ami zavarhatja őket és szorongást okozhat.
A kutyák, akik amúgy bátrak és kíváncsiak, ilyenkor az ijedtségük miatt hajlamosak pánikszerű reakciókra.
Jobb esetben a kutyák a gazdijuk közelében keresik a biztonságot, de sajnos az is egy gyakori jelenség, hogy a kutyák megpróbálnak megszabadulni a póráztól, mivel a zajok hatására úgy érzik, menekülniük kell. A gazdák kezéből kitépik a pórázt, vagy a kertben tartott kutyák esetleg kitörnek a kerítésen és az utcán találhatják magukat az állatok, veszélyeztetve ezzel saját és mások biztonságát.
A tűzijáték és petárdázás az egyik legnagyobb stresszfaktor a kutyák számára. Az erős hanghatások mellett a fények, szagok és a légnyomás változása is hozzájárul a kutyák szilveszteri stresszéhez. Az állatoknak nehéz megfelelniük a váratlan és erős ingereknek, ezért gyakran elveszítik a kontrollt maguk felett. De nem csak szilveszteri jelenség ez. A megmaradt rakétákat és petárdákat – hiába tilos ez – szilveszter után hetekig használják még itt-ott, de augusztus 20. környékén újra felerősödik ez a jelenség és év közben is előfordul például kertvárosokban tűzijátékos szülinap, ami teljesen váratlanul érheti a kutyusokat.
Állatok pánikban
A kutyák szilveszteri pánikjukban különböző magatartási jeleket mutathatnak. Ilyenek lehetnek a sírás, ugatás, rejtőzködés, remegés, hányás vagy akár az épületek, kerítések károsítása is. Az állatok ilyenkor a szokottnál is erősebben igyekeznek elmenekülni, ezért a gazdáknak fontos, hogy fokozott figyelmet szenteljenek kedvenceiknek a szilveszteri időszakban.
A Mol országszerte 204 benzinkutján kutyachip-leolvasóval segíti a gazdákat, hogy megtalálják az elveszett kutyáikat, csökkentve ezzel nem csak a szilveszteri veszélyeket.
Ezek a kutyachip-leolvasók és az adatbázis együttesen biztosítják, hogy a kóborló kutyák könnyen azonosíthatók és visszajuttathatók a gazdájukhoz. Ne hagyjuk figyelmen kívül kutyánk szilveszteri stresszét, és tegyünk meg mindent az elveszett kutyák megtalálásáért és biztonságos hazajuttatásáért. A legegyszerűbb pedig az, hogy a szilveszteri ünneplés örömét osszuk meg kedvenceinkkel, és gondoskodjunk róluk az év utolsó napjaiban is.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!