A színészek tiltakoznak a feketelista ellen

Vágólapra másolva!
Az amerikai színészszakszervezet (Screen Actors Guild) közleményt jelentett meg, amelyben elítéli a közéleti szerepvállalás korlátozására irányuló törekvéseket. A művészek tiltakoznak a többek által hangoztatott álláspont ellen, hogy az iraki háború ellen kampányoló hírességeket elbocsátással kellene büntetni.
Vágólapra másolva!
NBC
Martin Sheen és szereplőtársa, Rob Lowe

"Manapság néhányan azt ajánlják, hogy azokat a jól ismert személyiségeket, akik bizonyos körök számára elfogadhatatlan véleményt alkotnak és hirdetnek, munkalehetőségeik megszüntetésével kellene büntetni" - tartalmazza az filmes és tévés színészek jogait védő szervezet március 4-én nyilvánosságra hozott közleménye.

A Screen Actors Guild szerint nem csupán az egyértelmű korlátozás, hanem a múltbéli tapasztalatok után, a feketelistázásra való célozgatás sem tolerálható soha többé az Egyesült Államokban. A szervezet ezzel az ötvenes évek McCarthy szentátor nevével fémjelzett korszakára utalt, amikor az Amerika-ellenességet vizsgáló bizottság, mások mellett, nagyon sok színész és a filmiparnak dolgozó író ellen is eljárást folytatott. A feketelistára került, kommunistabarát magatartással vádolt személyeket elbocsátották állásukból, és szakmájuk gyakorlásában is megakadályozták.

Sean Penn

A színészszakszervezet tiltakozása előtt nem sokkal, március 2-án vasárnap Martin Sheen arról beszélt a Los Angeles Timesban, hogy az NBC vezetői szerint közéleti szerepvállalása sértheti a főszereplésével készülő Az elnök emberei című tévésorozat érdekeit. Az angolul The West Wing című NBC-s szériában Sheen egy képzeletbeli amerikai elnököt, Joshia Bartletet alakítja. "Tudatták, hogy rendkívül kellemetlen számukra a háborúval kapcsolatos álláspontom" - nyilatkozta a színész, aki előzőleg szerepet vállalt egy háborúellenes tévéreklámban, és vezető alakja volt a Virtual March on Washington (Virtuális menetelés Washingtonba) nevű háborúellenes akciónak is. A megmozdulás keretében a békepárti amerikaik, az Irak ellen tervezett háború ellen felszólalva, több ezer tiltakozó e-mailt küldtek a Fehér Házba.

Február közepén pedig Sean Penn bírósági keresetet adott be hasonló vádakkal Steve Bing filmproducer ellen. A színész állítása szerint Bing visszamondta a Why Men Shouldn't Marry (Az ok, amiért a férfiaknak nem kellene megházasodni) című filmre tett 10 millió dolláros ajánlatát, miután a sztár felszólalt a tervezett iraki háború ellen. Bing tagadta a vádat, és ellenkeresetet adott be Penn ellen.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!