Bagaméri, Lópici Gáspár, Majomteve - mi lett velük?

Keménykalap és krumpliorr
Vágólapra másolva!
Egyike a legismertebb magyar ifjúsági sorozatoknak, annak ellenére, hogy mindössze négy epizód készült Csukás István gyerekregénye alapján – így is jobban jártak a nézők, mint a Vakáció a halott utcában feldolgozásával, amely 67 percbe lett összesűrítve, holott abból is kijött volna egy rendes minisorozat. Bagaméri, Lópici Gáspár, a Majomteve mind ismert figurák lettek, a sorozat több generációt szórakoztatott a tévében, nem csoda, hogy a Keménykalap és krumpliorr is előkerült - amit a cikk végén ingyen meg is nézhet. Nyári, retró cikksorozat, 2. rész.
Vágólapra másolva!

„Keménykalap és krumpliorr címmel háromrészes ifjúsági tévéfilmet forgat Bácskai Lauró István. A filmben a legnépszerűbb gyermekszínészek játszanak, az Öcsi-filmekből ismert Kovács Krisztiánnal az élen. A felnőtt főszereplő, Alfonzo, ő alakítja Bagamérit, az elátkozott fagylaltost" - írta 1973 júniusában a Hétfői hírek, ez volt az első híradás arról, hogy a regény filmre kerül.

Az utcakép sem ilyen manapság, az autók is mások MTV

Az Esti Hírlap egy újságírója ki is ment a forgatásra: „A több részes sorozat főszereplője Kovács Krisztián, a Hahó, Öcsi és a Hahó, a tenger című film népszerű gyermekszínésze a felvételek szünetében természetesen a pasaréti füvön hason fekve adott interjút. »Rece Pál, a Vadliba őrs, tagja vagyok a filmben. (...) A filmben a Vadliba őrsből megbetegszik egy kislány, Petra, mi Péternek becézzük. Gyakran meglátogatjuk, s hogy felvidítsuk, cirkuszt játszunk neki. Én vagyok a bohóc.

a Vadliba őrs a Bumeráng kutyával próbálja leleplezni az álnok fagylaltos mesterkedéseit. Azért is tetszik ez a film, mert hasonlít egy korábbi kedvencemhez, Az öreg bánya titka című filmhez, ebben is sok szabadtéri felvétel van, hegyekben, állatkertben, játszótereken" - mondta a kor leghíresebb magyar gyerekszínésze.

Beteglátogatóban: a kislány szórakoztatására találja ki Kisrece, hogy legyen cirkusz MTV

A sorozat rendezője Bácskai Lauró István ezt nyilatkozta 1973-ban a lapnak első gyermekfilmjéről: „Nehéz, de nagyon érdekes feladat gyerekszínészekkel a legfiatalabb tévénézőknek filmet készíteni. Ennek a korosztálynak hat legjobb gyermekszínésze játszik a filmben, mindannyian szerepeltek már játék- vagy tévéfilmekben. A sokfilmes Kovács Krisztiánon kívül a nézők Kiss Gabit a Szerelem a ládában. Szűcs Gabit a Kincskereső kis ködmön című filmből ismerik. Természetesen a rendezést és a színészvezetést gyakran össze kell kötni a gyermekneveléssel is. Csukás István könyve remek alapanyag, a stáb felnőtt és gyermek munkatársai nagy örömmel dolgoznak" – mondta.

Kovács Krisztián a 70-es években kihagyhatatlan volt a magyar gyerekfilmekből MTV

A rendező logikusan Alfonzót emelte ki. „Öt szerepben láthatják majd a kicsi és a felnőtt tévénézők: az álnok fagylaltos, egy iker gyerekkocsiban dán dogot sétakocsikáztató öregasszony, a fehér maszkot viselő műtős, a tűzoltó, a trópusi sisakos Afrika-vadász. A többi szerepet is sok neves művész játssza: Suka Sándor, Bánhidi László, Ráday Imre, Papp Erzsi, Páger Antal, Haumann Péter. A színes film sztárja Kockás Piton, egy óriáskígyó lesz, de szerepelnek még majmok és más állatok is. Az operatőr Ráday Mihály.

Bagaméri vérebbel próbál szagot fogni MTV

A sorozatot 1974-ben adta le először a Magyar Televízió, azonnal nagy siker lett. Már Csukás István könyve is élő karakterekkel teli, izgalmas, fordulatos gyerekregény volt, a tévésorozathoz sikerült kiválasztani hiteles gyerekszereplőket, Alfonzó pedig sziporkázott kedvére. A sorozat híressé tett sok szöveget: „Ezt én mondom Lópici Gáspár, ugyanis ez a nevem.

Úgyis mondhatnám, hogy én irányítom a közvéleményt!" - ezt minden gyerek fejből tudta akkoriban, ahogy a Hörömpő cirkusz (világszám!) hatására sok általános iskolás vágott bele amatőr kis cirkusz megszervezésébe. Ugyancsak szállóige lett a „kankalin sötétben virágzik"-ból és az „el vagyok átkozva"-szövegből (mindkettőt Alfonzó mondta), és mely más hazai gyereksorozat adott ennyi beszólást, emlékezetes szöveget? És akkor az „itt van, megjött Bagaméri, a fagylaltját maga méri"-ről nem is szóltunk!

Lapozzon, a cikk folytatódik!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!