Megkezdődött a harmadik klímaváltozási világkonferencia

Vágólapra másolva!
A kiotói klímavédelmi jegyzőkönyv ratifikálásáról Oroszország saját nemzeti érdekeivel összhangban fog dönteni - mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök szeptember 29-én, hétfőn Moszkvában, a harmadik klímaváltozási világkonferencia megnyitóján.
Vágólapra másolva!

A klímaváltozás kérdéseivel foglalkozó 1979-es és 1990-es világkonferenciát követő harmadik ilyen eseményre 500 tudós, továbbá 1500 üzletember és közéleti személyiség érkezett a világ 80 országából. A tanácskozás célja ismét az, hogy a résztvevők minden szempontból megvitassák a klímaváltozás kérdéseit, illetve az emberi társadalom alkalmazkodásának lehetséges útjait.

Az orosz elnöki adminisztráció már a konferenciát megelőzően közzétette állásfoglalását. E szerint a globális felmelegedést okozó gázok kibocsátásának csökkentéséről szóló jegyzőkönyvet csak abban az esetben ratifikálja Oroszország, ha a nyugati cégek részt vállalnak a finanszírozásban, és konkrét javaslatokat küldenek orosz cégeknek közös programok végrehajtására.

Klaus Töpfer, az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) főigazgatója kijelentette: Oroszország vezető szerepet játszik a Föld klímapolitikában, a világ közvéleménye ezért türelmetlenül várja a kiotói jegyzőkönyv moszkvai ratifikálását.

A világméretű klímaváltozásról szóló ENSZ-keretmegállapodáshoz csatolt jegyzőkönyvben 1997 decemberében 38 fejlett ipari ország vállalta: a 2008 és 2012 közötti időszakra az 1990-es szinthez képest 5,2 százalékkal csökkenti az üvegházhatásban szerepet játszó hat gázféleség, főleg a széndioxid kibocsátását. Szakértők szerint ezek a gázok felelősek a globális hőmérséklet-emelkedésért és közvetve a megszaporodott hőhullámokért, tornádókért és aszályokért. A megállapodás életbe lépésének feltétele, hogy azt legalább 55 olyan ország ratifikálja, amelyek együttesen a fejlett országok 1990. évi kibocsátásának minimum 55 százalékát adják. Oroszország önmagában az 1990-es kibocsátási szint több, mint 17 százalékát képviseli, így az ő megerősítésével azonnal életbe léphetne a jegyzőkönyv.

ENSZ-illetékesek hétfőn megjegyezték: Oroszországon áll vagy bukik a jegyzőkönyv sorsa.

Orosz gazdasági szakértők attól is tartanak - és ez is az orosz ratifikálás ellen szól -, hogy a kiotói megállapodás életbe lépésével esne az olaj és a földgáz ára, mivel a nyugati fogyasztókat takarékosságra kényszerítenék.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!