A Merkúr rendszerint annyira közel jár a Naphoz, hogy mind napkeltekor, mind pedig napnyugtakor (attól függően, hogy a Földről nézve a Nap melyik oldalán van) csak igen nehezen vagy egyáltalán nem látható szabad szemmel.
Március 11-én, 12-én és 13-án (péntektől vasárnapig) este azonban az aprócska bolygó fényesen ragyog majd a nyugati látóhatár felett. Akit érdekel a látvány, próbáljon olyan helyre menni, ahol a horizonton nyugati irányban nincsenek magas épületek vagy fák, és megpillanthatja a légkör és holdak nélküli égitestet - írja a SpaceWeather.com.
A Merkúr a bolygórendszer legbelső tagja, azaz a Naphoz legközelebb keringő planéta. Ismert holdja nincs. Átmérője 4 880 kilométer, ami a Föld átmérőjének kb. 38%-a. Nap körüli keringési ideje 88 földi nap, és két teljes keringés alatt éppen háromszor fordul meg a tengelye körül - azaz két Merkúr-év három Merkúr-napból áll.
A Merkúr nappali féltekéjén a hőmérséklet átlagosan 330 Celsius-fok, de elérheti a 480 Celsius-fok körüli maximumot is. A bolygó minden négyzetméterére hatszor annyi sugárzás érkezik a Napból, mint hozzánk a Földön egy ugyanekkora területre. A Naptól elforduló területeken a hőmérséklet rövid időn belül mínusz 180 Celsius-fokra süllyed. A nagy hőingadozás egyik oka az, hogy a Merkúron gyakorlatilag nincs légkör.