A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
0
Ezüstérem
0
Bronzérem
1
HUNMagyarország
09:00KézilabdaBrazília-Magyarország
HUNPongrácz Bence
10:30CselgáncsIsmael Alhassane-Bence Pongracz
HUNPásztor Flóra
10:55VívásFlora Pasztor-Jacqueline Dubrovich
HUNAndrásfi Tibor
12:50VívásRuben Limardo-Tibor Andrasfi
HUNFucsovics Márton
13:30TeniszMarton Fucsovics-Rafael Nadal
HUNMarozsán Fábián
15:00TeniszFabian Marozsan-Ugo Humbert
HUNHámori Luca
17:22ÖkölvívásGrainne Walsh-Ana Hamori
HUNMagyarország
19:30VízilabdaFranciaország-Magyarország
NyílNyíl

Gyönyörű az eddigi legrészletesebb totálkép a Földről

Föld
Vágólapra másolva!
Még a felhők árnyékai is láthatók azon a képen, amelyet a NASA most közölt bolygónkról. A rendkívül részletes felvétel szabadon letölthető, és nagy felbontása révén számtalan látnivalót lehet megkeresni rajta.
Vágólapra másolva!

Észak- és Közép-Amerika látható a mellékelt felvételen, amelyet egy nemrég felbocsátott műhold rögzített. A kép érdekessége, hogy bár a Föld egész korongját mutatja, mégis igen részletgazdag. A kép online elérhető, legnagyobb változatának mérete 8000x8000 pixel, amely 17,2 Mbyte helyet foglal, és erről az oldalról tölthető le. Az alábbi képsorozat segítségével azt mutatjuk be, hogy milyen részletek figyelhetők meg egyre nagyobb nagyítással a Kaliforniai-félszigetnél.

Forrás: NASA/NOAA/GSFC/Suomi NPP/VIIRS/Norman Kuring
A Föld képe 2012. január 4-én. A kép nagyméretű változatának letöltése (NASA/NOAA/GSFC/Suomi NPP/VIIRS/Norman Kuring)

A felvételt a Suomi NPP jelű műhold készítette. Az űreszköz üzemelésének célja, hogy felvételei segítségével pontosítsák az időjárás előrejelzését, emellett az adatok segítsenek az éghajlatváltozás folyamatának és következményeinek jobb megértésében. Ez az első műhold a NASA új Föld-monitorozó flottájában, amelynek tagjai egyszerre vizsgálják majd az éghajlat hosszú időskálájú változásával kapcsolatos jelenségeket és az atmoszféra pillanatnyi állapotát.

Forrás: NASA/NOAA/GSFC/Suomi NPP/VIIRS/Norman Kuring
Észak-Amerika alacsony szélességű vidéke. A kép közepén közel kelet-nyugat irányban ívelődő felhőláncok árnyékai is felismerhetők a felszínen. A kép nagyméretű változatának letöltése (NASA/NOAA/GSFC/Suomi NPP/VIIRS/Norman Kuring)

A kép nagy nagyítású változatain számtalan apró részlet figyelhető meg. A sekély partszakaszok - például a Mexikói-öböl egyes részein - világoskék árnyalatuk alapján azonosíthatóak, míg az amerikai kontinens területén a zöld szín az erdőségeket jelzi. A felhőzet alakja is jól követhető, és sokféle felhőtípus azonosítható a képen.

Forrás: NASA/NOAA/GSFC/Suomi NPP/VIIRS/Norman Kuring
Növényzettel borított, zöld területek a kaliforniai partvidéken. A kép nagyméretű változatának letöltése (NASA/NOAA/GSFC/Suomi NPP/VIIRS/Norman Kuring)

A fényképet a NASA "Blue Marble 2012" névvel illette, az Apollo-17 híres, 1972-ben rögzített "Blue Marble" nevű képe nyomán. A fotó jelentősége, hogy az apró részletek mellett látványos színekben, egységében mutatja a Földet.

Forrás: NASA/NOAA/GSFC/Suomi NPP/VIIRS/Norman Kuring
A Kaliforniai-félsziget déli része, a legnagyobb felbontással. Érdemes megfigyelni, hogy a szárazföld területén néhol azonosíthatóak völgyek is, amelyeket folyók mélyítettek hosszú idő alatt a felszínbe. A kép nagyméretű változatának letöltése (NASA/NOAA/GSFC/Suomi NPP/VIIRS/Norman Kuring)

Nézze meg a műhold Flickr galériáját!

Mérje meg lakhelye fényszennyezését!

Világméretű megfigyelés kezdődik, amelyben diákok és önkéntesek bevonásával mérik fel az éjszakai égbolt állapotát. Idén négy hónap holdmentes estéin lesz lehetőség a megfigyelésre. A nemzetközi gyűjtőközpont hazánkból is vár eredményeket, amihez a megfigyelések szabad szemmel, bárhonnan elvégezhetők.

A fényszennyezés-felmérés célja, hogy megismerjük, felmérhessük a feleslegesen kibocsátott fény területi eloszlását bolygónkon. A kutatómunkába bárki bekapcsolódhat. A feladat egyszerű: egy csillagtérkép-sorozat segítségével (amelynek lapjai különböző fényszennyezettségi értékekre készültek) kell megállapítani a helyzet súlyosságát. Az eredményeket egy internetes kérdőív kitöltésével lehet eljuttatni a nemzetközi gyűjtőközpontba.

A fényszennyezés azt jelenti, hogy az égboltot mesterséges fényforrásokkal (közvilágítás, rosszul beállított díszkivilágítás, reklámok stb.) feleslegesen világítják meg. Ennek nyomán az energiapazarláson túl nemcsak a csillagos ég látványának élménye szenved csorbát, de súlyos gondokat okoz az élővilágban is: megzavarja az állatok tájékozódását, vagy felborítja életritmusukat. Egyre több jel mutat arra, hogy az embert éjszaka érő fény egészségügyi kockázatot is jelent.

Forrás: NASA/IDA
A Föld éjszakai térképe a városfényekkel

A GLOBE at night akció jó lehetőséget biztosít gyerekeknek, diákoknak is, hogy bekapcsolódjanak egy tudományos programba, és ezzel is tanuljanak. Megismerkednek azzal, hogyan használják a földrajzi koordinátákat, csillagtérképek segítségével megtalálják az Orion csillagképet, és meghatározzák a szabad szemmel még látható leghalványabb csillagok fényességét a lakhelyükön.

Az elmúlt évben közel 15 000 megfigyelés érkezett be a nemzetközi gyűjtőközpontba a világ különböző pontjairól, köztünk hazánkból is. Az akciónak köszönhetően nem csak számszerű adatokat nyernek az égbolt állapotáról, hanem - ami talán még fontosabb - felhívják az emberek figyelmét a környezetszennyezés ezen formájára. Az akcióról és a fényszennyezésről magyar nyelven a fenyszennyezes.hu honlapon található részletes információ. A kampány nemzetközi (angol nyelvű honlapja) pedig a globeatnight.org címen érhető el.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!